Wydawca treści Wydawca treści

Biwakowanie

Czy mogę rozpalić ognisko w lesie, czy mogę zebrać leżący w lesie chrust, czy mogę rozbić w lesie namiot - odpowiedzi na te i inne pytania.

Czy mogę rozpalić ognisko w lesie?

Zgodnie z artykułem 30 Ustawy o lasach na terenach leśnych, śródleśnych oraz w odległości do 100 metrów od granicy lasu nie wolno rozniecać ognia poza miejscami wyznaczonymi do tego celu przez właściciela lasu lub nadleśniczego. Stałe miejsca, gdzie wolno rozpalać ogniska wyznacza nadleśniczy poprzez „techniczne zagospodarowanie lasu w celach turystyczno-wypoczynkowych": np. przy miejscach biwakowania, obiektach turystycznych i edukacyjnych, stanicach turystycznych i harcerskich. Stałe miejsca są naniesione na mapy, którymi posługują się osoby monitorujące zagrożenie pożarowe lasu.

Nadleśniczy może wydać także czasowe, pisemne  pozwolenie na rozpalenie ogniska. Określa wtedy dokładne miejsce rozpalenia ogniska, sposób jego zabezpieczenia i osobę odpowiedzialną. Nie można zatem samowolnie rozpalać ogniska w lesie i jego pobliżu, np. nad jeziorem czy rzeką.

Jak znaleźć miejsce na ognisko?

Aby znaleźć miejsce na ognisko, najlepiej skorzystać z bazy turystycznej przygotowanej przez każde nadleśnictwo. Informacje o bazie i miejscach wyznaczonych na rozpalanie ognisk można zdobyć korzystając ze strony internetowej nadleśnictwa lub po prostu kontaktując się telefonicznie lub osobiście z pracownikami nadleśnictwa.

To najlepszy sposób na bezpieczne i zgodne z prawem zorganizowanie ogniska. Naturalnie można korzystać także z oferty ośrodków wypoczynkowych i kwater agroturystycznych, które mają już wyznaczone stałe miejsca palenia ognisk na terenach leśnych.

Jak zabezpieczyć ognisko?

Sposób zabezpieczenia ogniska określa nadleśniczy, wydając pisemną zgodę na jego rozpalenie. Najczęściej polega to na usunięciu ściółki leśnej i na odsłonięciu pasa gleby mineralnej wokół ogniska. Można dodatkowo obłożyć ognisko kamieniami, co zapobiega rozsunięciu się palonego materiału. Nie można go rozpalać bliżej niż 6 metrów od stojących drzew, a wysokość płomienia nie może przekraczać 2 metrów. Przy ognisku należy mieć sprzęt do natychmiastowego ugaszenia ognia oraz sprawny środek łączności. Po wypaleniu się ogniska należy je dokładnie zalać wodą i zasypać piaskiem oraz sprawdzić czy nie ma nadal tlących się głowni.

Czy mogę zebrać na ognisko leżący w lesie chrust?

Każde drewno pochodzące z lasu podlega ewidencji i zasadom sprzedaży ustalonym w nadleśnictwie zarządzeniem nadleśniczego. Nie można samodzielnie zbierać chrustu czy gałęzi na ognisko. Jest to wykroczenie. Nie warto narażać się na kłopoty. Należy zwrócić się do właściwego terytorialnie leśniczego, który ustali zasady zaopatrzenia się w drewno niezbędne do przygotowania ogniska.

Czy mogę rozbić w lesie namiot?

Biwakowanie w lesie jest możliwe w miejscach wyznaczonych, a poza nimi jest prawnie zabronione. Rozbicie namiotu bez zezwolenia naraża nas na wiele niebezpieczeństw oraz na karę przewidzianą w kodeksie wykroczeń. Aby rozbić namiot w lesie należy skorzystać z bazy turystycznej, a informacje na jej temat znajdziecie w każdym nadleśnictwie. Warto także zaplanować sobie biwak wcześniej korzystając z portalu stworzonego dla turystów przez leśników: www.czaswlas.pl. Oprócz informacji na temat ognisk znajdziecie tam wszystko, czego potrzebuje w praktyce leśny turysta. Klikajcie po wiedzę!


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Informacje na temat Zanocuj w Lesie

Informacje na temat Zanocuj w Lesie

 

 

Poniżej garść informacji o programie "Zanocuj w lesie"

 

 

Nadleśnictwo Dąbrowa wyznacza specjalny obszar przeznaczony dla miłośników bushcraftu i survivalu, ale też dla wszystkich ludzi którzy chcą przenocować w lesie "na dziko" bez specjalnej infrastruktury, w ramach ogólnopolskiego projektu "Zanocuj w Lesie".

Zachęcamy wszystkich do aktywnego udziału w ramach programu "Zanocuj w lesie" po wcześniejszym zapoznaniem się z zasadami i regulaminem (dostępnym poniżej).

 

Nadleśnictwo Dąbrowa przystąpiło do programu "Zanocuj w lesie", który powstał w ramach założeń zawartych w ogólnopolskim pilotażu udostępnienia obszarów leśnych celem uprawiania aktywności typu bushcraft i survival. Po ponad rocznym okresie trwania pilotażu, ankietowaniu osób korzystających z obszarów pilotażowych, zarządców terenu, rozmowach ze środowiskiem bushcraftowym i survivalowym wykiłkował pomysł przekształcenia pilotażu w stały program pn. "Zanocuj w lesie". W naszym nadleśnictwie jest to obszarem programu udostępnione zostały tereny Leśnictwa Bedlenki i Gródek.

Nadleśnictwo Dąbrowa należy do jednego z 46, które w 2019 roku przystąpiły do pilotażu obszarów przeznaczonych do uprawiania bushcraftu i survivalu. Od 2021 roku stajemy się miejscem kolejnego badania pilotażowego jakim jest dopuszczenie gotowania na kuchenkach gazowych.

Wszystko co w danym obszarze jest do zobaczenia oraz sam obszar dostępny na mapach Banku Danych o lasach  - można również pobrać aplikacje na telefon (android) (iPhone) - z menu wybierz - mapy BDL - mapa zagospodarowania turystycznego.

 

 

Wybierając się na nocleg w wyznaczonym terenie pamiętajmy:

 

  • jest to oferta wyłącznie dla osób indywidualnych. Pobyt do 9. osób i dwóch noclegów zwolniony jest z obowiązku zgłaszania. Miło byłoby jednak gdyby informacje o Państwa pobycie do nas docierały (w celu informowania Państwa o zaistniałych zagrożeniach). Planujesz zostać dłużej? Jest Was więcej? Musisz wysłać formularz Zgłoszenia i uzyskaż zgodę nadleśnictwa. Pamiętaj pracujemy od poniedziałku do piątku w godzinach 7:00-15:00. Przyślij nam formularz na 2 dni robocze przed rozpoczęciem biwakowania. Prośbę wyślij na adres monika.kwasniewska@torun.lasy.gov.pl
  • szczegóły dotyczące programu są dostępne w Regulaminie korzystania z obszarów - zapoznaj się z nim.
  •  miejsce przeznaczone do rozpalenia ognia dostępne jest w Leśnictwe Bedlenki (mapa obszaru). Znajduje się tak też ogólnodostępne drewno na ognisko.
  • zapoznaj się mapą okresowego zakazu wstępu do lasu.  Przed  wyjściem do lasu, sprawdź, czy obszar nie znajduje się na obszarze objętym zakazem,
  • zapoznaj się z zasadami bezpiecznego korzystania z lasu,
  • na terenie wyznaczonym prowadzi się planowe prace gospodarcze. Poniżej w zakładce dokumenty do pobrania znajduje się aktualna lista lokalizacji wyłączonych czasowo z programu. Zakaz wstępu oznaczają żółte tablice ostrzegawcze ustawione w terenie, na drogach i szlakach w rejonie prac- TAM NIE NOCUJEMY,
  • koła łowieckie na wyznaczonym terenie wykonują polowania (w okresie jesienno-zimowym zbiorowe). Prosimy o zapoznanie się z terminami polowań zbiorowych, które koła łowieckie mają obowiązek podawać do wiadomości gmin. Na obszar w którym się odbywa się polowanie, obowiązuje zakaz wstępu! 
  • w lesie występują też miejsca objęte stałym zakazem wstępu (zgodnie z ustawą o lasach), m.in. uprawy leśne do 4 m, ostoje zwierzyny, drzewostany nasienne, co zawsze należy mieć na względzie podczas planowania leśnych wędrówek.
  • unikajmy miejsc, gdzie występuje dużo suchych drzew- to realne zagrożenie dla naszego zdrowia i życia. Nie rozbijaj swojego obozwiska obok urządzeń łowieckich.

Nadleśnictwo Dąbrowa staje się miejscem kolejnego badania pilotażowego i przez rok będzie mozna korzystać z turystycznych kuchenek gazowych.

 

 

 

W razie jakichkolwiek pytań kontakt do koordynatora programu w nadleśnictwie: Monika Kwaśniewska: monika.kwasniewska@torun.lasy.gov.pl,  539 697 572 (preferowany kontakt mailowy)