Aktuelles Aktuelles

Zurück

Uroczyste otwarcie "Dębowych Szlaków"

Uroczyste otwarcie "Dębowych Szlaków"

Mimo, że z naszych tras turystycznych korzystają turyści już od prawie roku uroczyste ich otwarcie miało miejsce 10 maja.

Czemu taka data? Bo dopiero teraz powstało miejsce postoju przy siedzibie lesnictwa Bedlenki, które jest zarówno początkowym jak i końcowym przystankiem każdego ze szlaków.

Żółte, czerwone, niebieskie, zielone i czarne liście dębu możecie spotkać na 56 km szlaków pieszych, które wyznaczone zostały na terenie Leśnictwa Bedlenki. Każdy odnajdzie tu coś dla siebie. Wszystkie w postaci pętli, trzy z nich są dwukierunkowe, prowadzą przez lasy, częściowo przez pola i sąsiadujące maleńkie miejscowości. Można na nich zobaczyć i to czym zajmują się w swojej pracy leśnicy, ciekawe tereny leśne często zupełnie inne niż te, które znamy z pozostałego terenu Dąbrowy, osobliwości przyrody, łany roślin szczególnie w okresie wiosennym obłędnie kwitnących, jeziora, strumienie i wszystko to co można w lesie spotkać. Nie zawsze przebiegają po drogach wchodząc też w gęstwinę leśną. Czasami trzeba przeprawić się przez strumień, czasami przejść przez trawy. Można nimi chodzić pieszo, jeździć rowerem, uprawiać nordic- walking czy biegać. najdłuższy z nich ma 17 kilometrów a 9 kilometrów najkrótszy. To świetny sposób na spędzanie czasu indywidualnie i z rodziną. Czy jest taki inny projekt na terenie Lasów Państwowych, w ramach którego wyznaczono tyle tras? Chyba nie. 

A wszystko dzięki pomysłowości leśniczego Tomasza Tadeja i jego żony, których największą pasją jest turystyka piesza, szczególnie ta górska ale swoje leśnictwo mają "schodzone" na tyle, że wpadli na pomysł podzielenia się swoimi ulubionymi trasami z innymi. Zauważyliśmy też, że ludzie generalnie boją się lasu i nie wchodzą za głęboko wybierając ciągle te same drogi. Od samego początku zamysł był taki, żeby szlaki biegły nie tylko drogami leśnymi ale i mniej uczęszczanymi ścieżkami albo wręcz przez środek drzewostanu. Problem pojawił się wtedy gdy zaczęliśmy się zastanawiać kto te szlaki oznakuje. Pomyśleliśmy o naszej koleżance Aleksandrze Podgórskiej - pracownicy nadleśnictwa, która jest znakarką szlaków PTTK i to ze sporym doświadczeniem. Aleksandra "wzięła na siebie" trud znakowania. W związku z tym, że oprócz pracy w nadleśnictwie Aleksandra jest harcerką a w znakowaniu pomagali jej harcerze z I Drużyny Staroharcerskiej "Niezgodni" z Hufca Świecie- Powiat, której Aleksandra jest drużynową.

Otwarcie rozpoczęło się podsumowaniem tego wszystkiego co przez rok prac znakarskich i związanych z zagospodarowaniem miejsc postoju działo się na terenie Bedlenek i Gródka. Podsumowania dokonał pomysłodawca leśniczy Tomasz Tadeja. W swojej mowie podziękował harcerzom, firmom, które pracowały przy tworzeniu miejsc postoju oraz nadleśniczemu za otwartość na tego typu inicjatywy. Było też symboliczne przecięcie zielonej wstęgi. Za całość spraw związanych z utworzeniem szlaków podziękował wszystkim nadleśniczy Karol Pawlicki. Była to też okazja do dokładnego obejrzenia nowo powstałego miejsca postoju gdzie prócz wiaty znajduje się całoroczne miejsce na ognisko, pomost dla kajaków i stojaki na rowery. Jest też mapa szlaków, gdzie każdy może zobaczyć, którą z tras wybrać i gdzie ona przebiega.

Po oficjalnej części przyszedł czas na spacer. Zgromadzeni na otwarciu mieli okazję przejść się kawałkiem szlaku niebieskiego i kawałkiem szlaku zielonego z pętli przy leśniczówce do drugiego miejsca postoju. Tam rozdzieliliśmy się na kilka grup i każda wybrała inną drogę powrotu. Miało to przybyłym pokazać, że bez względu na to, którą drogę wybiorą prędzej czy później dotrą do pętli szlaków przy leśniczówce w Bedlenkach. Wszystko zakończyło się wspólnym ogniskiem.

Sądząc po pozytywnych relacjach pod naszym Facebookowym postem i wydeptanych ścieżkach na szlakach, szczególnie w tych miejscach poza drogami widzimy, że pomysł był wart realizacji i przede wszystkim służy ludziom o co nam najbardziej chodziło.

W planach jest wysnaczenie jeszcze dwóch takich szlaków - dłuższy w połączeniu z jednym z leśnictw Nadleśnictwa Osie a drugi w okolicu Ośrodka Edukacji Leśnjej "Dąbrówka".


divisions-and-others

Webcontent-Anzeige Webcontent-Anzeige