Zasoby leśne

Blisko 82% siedlisk Nadleśnictwa to siedliska borowe. Bór świeży (Bśw) występuje na 46,6%, bór mieszany świeży (BMśw) - 27,8% i około 14,9% zajmują siedliska lasu mieszanego świeżego (LMśw).

Hodowla lasu

W styczniu 2007 roku, gdy zmienił się zasięg terytorialny Nadleśnictwa szkółka leśna Osiny znalazła się w Nadleśnictwie Osie. . Łącznie powierzchnia jej wynosi 9,14 ha.

Ochrona lasu

Ochrona lasu jest szerokim działem gospodarki leśnej, skupiającym się na przewidywaniu i zapobieganiu pojawienia się czynników mogących zagrozić zdrowiu lub trwałości lasu.

Użytkowanie lasu

Użytkowanie lasu to korzystanie z jego zasobów – pozyskanie drewna, zbiór płodów runa leśnego, zbiór roślin lub ich części na potrzeby przemysłu farmaceutycznego, pozyskanie choinek, eksploatacja kopalin i wiele innych. Leśnicy umożliwiają społeczeństwu korzystanie z darów lasu, ale w sposób zapewniający mu trwałość.

Urządzanie lasu

Gospodarka leśna w Lasach Państwowych prowadzona jest na podstawie planów urządzenia lasu, sporządzanych dla nadleśnictw na 10 lat. Wykonują je dla Lasów Państwowych specjalistyczne jednostki, m.in. Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej (BULiGL). Plany urządzenia lasu, po konsultacjach z udziałem społeczeństwa, są zatwierdzane decyzją Ministra Środowiska.

Łowiectwo

W lasach żyje ok. 60 proc. z 618 gatunków kręgowców występujących w Polsce. Rozwój cywilizacji zachwiał odwieczną równowagą i regułami obowiązującymi w ekosystemach leśnych, co wpływa także na bytujące tam zwierzęta. Dlatego obecnie ich liczebność, sposoby opieki nad nimi, a także możliwości zapobiegania szkodom od zwierzyny – reguluje prawo: polskie i unijne.

Nadzór nad lasami niepaństwowymi

Lasy prywatne stanowią ok. 19 proc. lasów w Polsce. Ponad 70 proc. starostw powierza prowadzenie nadzoru nad gospodarką leśną w lasach prywatnych leśnikom z Lasów Państwowych.

Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Konkurs fotograficzny

Konkurs fotograficzny

"Woda źródłem życia"

Nadleśnictwo Dąbrowa ogłasza konkurs fotograficzny dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych z powiatu świeckiego do ukończenia 18 roku życia. Zadaniem uczestników jest wykonanie zdjęcia na terenie Nadleśnictwa  Dąbrowa zgodnie z tematem przewodnim konkursu, jakim jest woda w lesie.  
    Celem konkursu jest pogłębienie wiedzy na temat roli wody w przyrodzie, zwrócenie uwagi na podejmowane przez Lasy Państwowe działania w zakresie jej ochrony, rozbudzenie zainteresowania rodzimą przyrodą oraz rozwijanie umiejętności w dziedzinie sztuki fotografii. Najlepsze prace zostaną nagrodzone i opublikowane na naszej stronie oraz na facebook-owym profilu.

Prace plastyczne oceniane będą w trzech kategoriach wiekowych:
a)    kategoria I: uczniowie klas IV-VI szkoły podstawowej,
b)    kategoria II: uczniowie klas VII-VIII szkoły podstawowej,
c)    kategoria III: uczniowie szkół ponadpodstawowych do ukończenia 18 roku życia.
Przedmiotem konkursu jest wykonanie zdjęcia na terenie Nadleśnictwa Dąbrowa w terminie do 27 maja 2025 r. zgodnie z tematem przewodnik konkursu i przesłanie fotografii w wersji cyfrowej na adres dabrowa@torun.lasy.gov.pl wraz z niezbędnymi załącznikami (formularz zgłoszeniowy i oświadczenie RODO) w terminie do 3 czerwca 2025 r., godz. 14.00.

Szczegóły konkursu znajdują się w załączonym poniżej artykułu regulaminie.  


Zakup nagród dofinansowany ze środków Wojewódzkiego Fundusz Ochrony  Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu.

Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie !!!