Asset Publisher Asset Publisher

Obszary chronionego krajobrazu

Obszar chronionego krajobrazu to obszar zajmujący różnej wielkości tereny, zwykle rozległe,o zróżnicowanych ekosystemach obejmujące pełne jednostki środowiska naturalnego takie jak doliny rzeczne, kompleksy leśne, ciągi wzgórz, pola wydmowe, Torfowiska. Są one wartościowe ze wzgledu na możliwość zaspokajania potrzeb związanych z turystyką i wypoczynkiem lub pełnią funkcję korytarzy ekologicznych.

Na terenie Nadleśnictwa Dąbrowa  można wyodrębnić cztery Obszary Chronionego Krajobrazu:

Wschodni Obszar Chronionego Krajobrazu Borów Tucholskich- położony na terenach sandrowych we wschodniej części Borów Tucholskich. Charakteryzuje się znacznym udziałem wód powierzchniowych o dużych walorach przyrodniczych, krajobrazowych i rekreacyjnych. Powierzchnia w stanie posiadania nadleśnictwa wynosi około 11,200ha i jest zlokalizowana w obrębie Dąbrowa i Laskowice. Po więcej informacji kilknij w ten link.

 

Świecki Obszar Chronionego Krajobrazu- położony jest na terenie Równiny Świeckiej rozciętej doliną rzeki Wdy. Posiada duże walory krajobrazowo- estetyczne, na jego terenie znajduje się min. zbiornik w Gródku. Powierzchnia w stanie posiadania Nadleśnictwa wynosi około 1.952ha i jest zlokalizowana tylko w obrębie Laskowice. Po więcej informacji kilknij w ten link.

 

Nadwiślański Obszar Chronionego Krajobrazu- obejmuje trzy strefy krawędzi wysoczyzny w dolinie dolnej Wisły ujęte w trzy podobszary ze względu na brak ciągłości walorów krajobrazowych. krawędź charakteryzują duże deniwelacje (40-50m), liczne wcięcia erozyjne, malownicze wąwozy i występująca incydentalnie roślinność stepowa. Podobszar część południowa obejmuje krawędź wysoczyzny w okolicach Gruczna.Powierzchnia w stanie posiadania nadleśnictwa wynosi około 2ha i jest zlokalizowana tylko w obrębie Laskowice. Po więcej informacji kliknij w ten link.

Jezioro Stelchno - jezioro położone w makroregionie Pojezierza południowo-pomorskiego i mezoregionie Wysoczyzny Świeckiej o powierzchni 154,5 ha i maksymalnej głębokości 10,3 m. Na jeziorze znajdują się dwie wyspy. Jezioro posiada I klasę czystości wód i bardzo dużą ich przejrzystość. W jeziorze Stelchno występuje dużo gatunków ryb. Ponadto można tu natrafić na okazy żółwia błotnego, różnorodne gatunki jaszczurek i innychgadów, poza tym ptaków, płazów, raków, mięczaków, owadów i motyli. Po więcej informacji kliknij w ten link.


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

FAJNA DZIEWCZYNA! - Simona Kossak we wspomnieniach leśników

FAJNA DZIEWCZYNA! - Simona Kossak we wspomnieniach leśników

"Simonka - to była fajna dziewczyna, przyjaźniliśmy się przez długie lata" – wspomina Wojciech Niedzielski, były Nadleśniczy Nadleśnictwa Białowieża i przede wszystkim wieloletni bliski przyjaciel Simony Kossak. Zapraszamy Was do wyjątkowej i emocjonalnej podróży w przeszłość, pełnej wspomnień ludzi, którzy znali Simonę z relacji prywatnych i służbowych. Historii pełnych śmiechu i niekończących się żartów, po chwile zadumy i wzruszenia. Codzienna współpraca leśników i Simony opierała się na szacunku, wzajemnej motywacji i niezmordowanym dążeniu do ideału. Mimo pojawiającej się czasem różnicy zdań i gorących dyskusji, logika, rozsądek i merytoryczne argumenty brały górę i cementowały wspólnie wypracowane rozwiązania. Dajcie się ponieść w świat wspomnień o Simonie, osobie nietuzinkowej i wyjątkowej. Zapraszamy na film.

Scenariusz i reżyseria Tomasz Zielonka
Zdjęcia i montaż Adrian Frankowski
Zdjęcia lotnicze Marek Matecki
W filmie udział wzięli:
Wojciech Niedzielski
Andrzej Antczak
Jarosław Opas
Mariusz Opas
Anna Jarząbska

Za pomoc w powstaniu filmu dziękujemy:
Wydawnictwu Marginesy za udostępnienie zdjęć z książki „Moje życie z Simoną Kossak” autorstwa Lecha Wilczka
Białowieskiemu Parkowi Narodowemu
Nadleśnictwu Białowieża
Nadleśnictwu Gdańsk
Nadleśnictwu Olsztynek
ORWLP w Bedoniu
Szanownym Rozmówcom, za udostępnienie domowych archiwów

zdjęcie czołgu T-55 podczas Stanu Wojennego: J. Żołnierkiewicz/Wikipedia.pl
zdjęcia rodziny Kossaków: Wikipedia.pl

https://youtu.be/FwJ85dpYAfM?si=Yyk0iTIwBppwXJTS