Rezerwaty przyrody

Jest formą ochrony obejmującą najcenniejsze obiekty przyrodnicze. W rezerwatach nie prowadzi się gospodarki leśnej, dla zachowania wartości ekologicznych, naturalnych lub nieznacznie zmienionych cennych ekosystemów, często z rzadkimi i chronionymi gatunkami roślin i zwierząt oraz elementami przyrody nieożywionej mającymi istotną wartość ze względów naukowych, przyrodniczych, kulturowych bądź krajobrazowych.

Parki krajobrazowe

Parkiem Krajobrazowym nazywamy nazywamy obszar chroniony ze względu na wartości przyrodnicze, historyczne i kulturowe, a celem jego utworzenia jest upowszechnianie tych wartości w warunkach racjonalnego gospodarowania. W odróznieniu od rezerwatów przyrody w parkach krajobrazowych prowadzi się normalną gospodarkę, z zachwaniem wyżej wymienionych wartości.

Obszary chronionego krajobrazu

Obszar chronionego krajobrazu to obszar zajmujący różnej wielkości tereny, zwykle rozległe,o zróżnicowanych ekosystemach obejmujące pełne jednostki środowiska naturalnego takie jak doliny rzeczne, kompleksy leśne, ciągi wzgórz, pola wydmowe, Torfowiska. Są one wartościowe ze wzgledu na możliwość zaspokajania potrzeb związanych z turystyką i wypoczynkiem lub pełnią funkcję korytarzy ekologicznych.

Obszary Natura 2000

Obszar Natura 2000 to nowa forma ochrony przyrody, wprowadzona do polskiego prawa dotyczącego ochrony przyrody w 2004 r., choć niektóre zapisy dotyczące tych obszarów włączono już do prawa polskiego w 2001 r. Natura 2000 to najbardziej kompleksowa i najlepiej legislacyjnie i politycznie przygotowaną Europejska sieć ekologiczna specjalnych obszarów ochrony, która jest wprowadzana we wszystkich krajach Unii Europejskiej, a którą tworzą poszczególne obszary Natura 2000 wyznaczane zgodnie z jednolitymi, naukowymi kryteriami zapisanymi w dyrektywie Rady Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej z 1992 r. o ochronie siedlisk naturalnych oraz dzikiej fauny i flory w Europie.

Pomniki przyrody

Pomnikami przyrody są pojedyncze twory przyrody ożywionej lub martwej, lub ich skupienia, o szczególnej wartości naukowej, kulturowej i historycznej oraz odznaczające się indywidualnymi cechami, jak sędziwe drzewa i krzewy gatunków rodzimych i obcych, głazy narzutowe, źródła, skałki, jaskinie itp.

Użytki ekologiczne

Użytki ekologiczne tworzy się w celu zachowania fragmentów przyrody o charakterze naturalnym lub dla ochrony rzadko spotykanych ekosystemów lub zasobów genowych. W praktyce za użytki ekologiczne uznaje się przede wszystkim torfowiska, bagna, zadrzewienia, jary, wąwozy, zbocza kserotermiczne, śródleśne oczka wodne.

Strefy ochronne

Ochrona miejsc rozrodu zagrożonych ptaków drapieżnych jest realizowana przez wytyczanie obszarów zwanych strefami, które trwale lub okresowo zabezpieczają otoczenie gniazd przed wszelkimi formami działalności ludzkiej.

Ochrona gatunkowa

Ochrona gatunkowa dotyczy najcenniejszych, unikatowych i rzadkich przedstawicieli flory i fauny. W Polsce ochroną ścisłą objętych jest blisko 600 gatunków roślin, niemal 100 gatunków grzybów i ponad 700 gatunków zwierząt. 65 proc. gatunków dzikiej flory i fauny Polski to gatunki leśne.

Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Harcerze w Nadleśnictwie Dąbrowa

Harcerze w Nadleśnictwie Dąbrowa

Przyjazd harcerzy na letni wypoczynek do Nadleśnictwa Dąbrowa


Wakacje to bardzo ważne wydarzenie dla wszystkich harcerzy, ponieważ stanowi zwieńczenie i podsumowanie roku harcerskiego. W celu umożliwienia harcerzom zorganizowania obozowisk Nadleśnictwo Dąbrowa udostępniło dwie powierzchnie leśne nad jeziorem Rybno Duże oraz jedno miejsce nad jeziorem Rybno Małe. W tym roku w lipcu gościmy około 350 harcerzy z trzech okręgów Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej, tj. Dolnośląskiego, Małopolskiego oraz Wielkopolskiego. Na przełomie lipca i sierpnia odwiedzą nas jeszcze kolejni harcerze tj. ZHP Hufiec Toruń.

Przyjazd harcerzy to dla nas zawsze duże wydarzenie. Ja co roku staramy się, aby pobyt na naszym terenie upływał w przyjaznej atmosferze i dokładamy starań nad zapewnieniem bezpieczeństwa dla obozowiczów m. in. poprzez dokonywanie patroli przez straż leśną czy policję.

W ramach współpracy z policją i strażą pożarną przeprowadziliśmy w dniach 8 i 9 lipca br. w poszczególnych obozach zajęcia edukacyjne m. in.  w zakresie bezpieczeństwa na terenach leśnych, profilaktyki w zakresie uzależnień oraz przeprowadzono przez straż pożarną instruktaż w zakresie udzielania pierwszej pomocy.

Odwiedzając poszczególne obozowiska mogliśmy przyjrzeć się infrastrukturze obozowej wykonanej z drewna pozyskanego z naszego nadleśnictwa. Dzięki odpowiednio prowadzonej gospodarce leśnej  harcerze mogą zorganizować obozy na terenach leśnych oraz korzystać z drewna czyli surowca odnawialnego i ekologicznego do budowy obozu.

Mamy nadzieję, że pobyt dzieci i młodzieży przyczyni się do rozwoju odpowiednich postaw w zakresie szacunku do przyrody, pracy leśnika oraz prowadzonej gospodarki leśnej.