Asset Publisher Asset Publisher

Położenie i warunki lokalne

Nadleśnictwo Dąbrowa będące jednym z 27 nadleśnictw Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu położone jest w północno – wschodniej części województwa kujawsko- pomorskiego, w powiecie świeckim i zasięgiem terytorialnym obejmuje siedem gmin: Jeżewo, Dragacz, Świecie, Warlubie, Drzycim, Bukowiec i Osie. Północna granica nadleśnictwa rozciąga się na linii  od miejscowości Lipinki, w kierunku na południowy wschód przez Bąkowo w okolicach Warlubia, aż do rzeki Wisły. Wschodnia granica biegnie po Wiśle w kierunku południowym aż do miejscowości Gruczno, w okolicach Świecia. W kierunku zachodnim, obszar nadleśnictwa sięga od miejscowości Miedzno w okolicach Osia (na północnym zachodzie), sięgając w kierunku południowym  do miejscowości Drzycim i Przysiersk.  Powierzchnia ogólna nadleśnictwa na dzień 04.09.2023 r. wynosi 19 148,52 ha, natomiast powierzchnia leśna 18 187,01 ha. Teren nadleśnictwa w całości wchodzi w skład Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Bory Tucholskie".

Nadleśnictwo Dąbrowa, istniejące pod tą nazwą od 1869 roku. W czasie ponad 150-letniej historii ulegało podziałom terytorialnym i organizacyjnym. Obecnie składa się z dwóch obrębów:

  1. Dąbrowa, składającego się z 6 leśnictw: Bursztynowo, Czersk Świecki, Dąbrowa, Kotówka, Kwiatki, Rulewo,
  2. Laskowice, do którego zaliczono 8 leśnictw: Bedlenki , Bojanowo, Bzowo, Grabowiec, Gródek, Mniszek, Taszewo i Terespol. 

Na terenie leśnictwa Bojanowo znajduje się szkółka leśna produkująca materiał sadzeniowy na potrzeby Nadleśnictwa Dąbrowa. W 1995 roku powstał Ośrodek Hodowli Zwierzyny „Dąbrowa”, który prowadzi wzorową gospodarkę łowiecką, w ramach którego została utworzona w  2007 roku Leśnictwie Kotówka zarodową zagrodą danieli, której zadaniem jest zwiększanie puli genowej dla tego gatunku.

Lasy nadleśnictwa wchodzą w skład największego kompleksu leśnego jakim są Bory Tucholskie i rosną na siedliskach borowych, gdzie głównym gatunkiem lasotwórczym jest sosna (stanowi ona około 87%), dąb (stanowi on około 2,6%) oraz pozostałe gatunki, takie jak olsza, brzoza i inne.

 Na terenie nadleśnictwa ze względu na szczególnie cenne obszary utworzono trzy rezerwaty, o łącznej powierzchni ponad 76 hektarów, tj.

  1. „Jezioro Fletnowskie”,
  2. „Ostnicowe Parowy Gruczna”
  3. „Grabowiec”

Ponadto na terenie nadleśnictwa znajdują się dwa parki krajobrazowe: Wdecki Park Krajobrazowy oraz Zespół Parków Krajobrazowych nad Dolną Wisłą.

Oprócz w/w form na terenie nadleśnictwa znajduje liczne użytki ekologiczne, pomniki przyrody oraz strefy ochrony ptaków(bociana czarnego, bielika czy kani rudej).

Nadleśnictwo Dąbrowa słynie z maszynowego pozyskania drewna, z największej w Polsce populacji żyjących na wolności danieli, retencji wodnej oraz edukacji leśnej prowadzonej w Ośrodku Edukacji Leśnej „Dąbrówka”.

 


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Bociany zaobrączkowane

Bociany zaobrączkowane

2 młode bociana czarnego zostały zaobrączkowane przez ornitologów

Dwa młode jeszcze nie latające bociany czarne z nowego gniazda na terenie naszego nadleśnictwa zaobrączkowane.

Dzięki projektowi BocianiMy pierwsze nadajniki gps/gsm na bocianach w Borach Tucholskich.

Wczoraj na terenie naszego nadleśnictwa wyspecjalizowana ekipa z projektu założyła loggery i zaobrączkowała pisklęta bocianów czarnych.
A wszystko dzięki naszemu leśniczemu Adamowi, którzy znalazł gniazdo, wstrzymali planowaną wycinkę i stworzą strefę ochronną wokół gniazda. Gniazdo zostało też zgłoszone do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Bydgoszczy w celu ustanowienia oficjalnej strefy ochrony miejsca gniazdowania tego gatunku.

Akcja była możliwa dzięki niezawodnym drzewołazom -Martynie i Konradowi. Bociany w wieku ok 30 dni dostały nadajniki nożne i aluminiowe obrączki ornitologiczne. Kiedy ruszą w świat ich losy można będzie śledzić na naszej mapie lotów: http://mapa.bocianimy.pl/

Po co obrączkujemy?

Obrączkowanie służy odróżnianiu poszczególnych osobników danego gatunku i dostarcza danych do badań naukowych ornitologom. Zastosowanie barwnych obrączek daje możliwość określenia pochodzenia, a czasami również wieku ptaka bez konieczności odławiania go. Członkowie KOO biorą udział w 3 europejskich programach kolorowego znakowania ptaków szponiastych.

Kto obrączkuje?

Obrączkować ptaki mogą tylko osoby do tego uprawnione. Żeby zdobyć uprawnienia należy posiadać odpowiednią wiedzę nt. grupy ptaków, którą chcemy obrączkować, przejść odpowiednie szkolenie oraz zdać egzamin na obrączkarza. Aby zdobyć takie uprawnienia należy skontaktować się z Zakładem Ornitologii Polskiej Akademii Nauk w Gdańsku.

Znalazłem ptaka z obrączką, co robić?

Informację o zaobrączkowanym ptaku należy przesłać do Stacji Ornitologicznej MiIZ PAN w Gdańsku,
80-680 Gdańsk 40, ul. Nadwiślańska 108,
http://ring.stornit.gda.pl