Asset Publisher
Pomniki przyrody
Pomnikami przyrody są pojedyncze twory przyrody ożywionej lub martwej, lub ich skupienia, o szczególnej wartości naukowej, kulturowej i historycznej oraz odznaczające się indywidualnymi cechami, jak sędziwe drzewa i krzewy gatunków rodzimych i obcych, głazy narzutowe, źródła, skałki, jaskinie itp.
Na terenie Nadleśnictwa Dąbrowa znajduje się 53 pomników przyrody (w tym 2 powierzchniowe, 49 pojedynczych drzew i 2 pomniki przyrody nieożywionej)
Spośród pojedynczych dębów i lip porozrzucanych po terenie nadleśnictwa należy wyróżnić dwa szczególnie ciekawe dla miłośników przyrody.
Na terenie leśnictwa Gródek, w miejscowości Laskowice Pomorskie, znajduje się zabytkowy park dworski z 45 drzewami pomnikowymi o powierzchni 8,84 ha. Każde z tych drzew budzi podziw i ogromne zainteresowanie zwiedzających. Można tu zobaczyć przede wszystkim sędziwe dęby i lipy, klony, buki, jesiona, graby ale również daglezje, jodłę balsamiczną, sosnę wejmutkę oraz żywotniki olbrzymie.
W okolicach miejscowości Leosia, na terenie leśnictwa Gródek znajduje się ponadto głaz narzutowy nazwany imieniem "Świętego Wojciecha", który ciekawie wkomponował się w krajobraz otaczających go drzewostanów sosnowych. Przewrotnie nazywany jest "Diabelskim kamieniem".
Asset Publisher
Podsumowanie akcji „Śmieci mniej, lasom lżej”
Podsumowanie akcji „Śmieci mniej, lasom lżej”
W dniu 12.04.2025 r. odbyło się społeczne sprzątanie lasu pod hasłem „Śmieci mniej, lasom lżej”, w którym udział wzięli druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej z Przechowa, pracownicy Nadleśnictwa Dąbrowa oraz zainteresowani mieszkańcy
Nad bezpieczeństwem uczestników czuwali policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Świeciu oraz Staż Leśna.
W ramach akcji posprzątano lasy Leśnictwa Terespol na trasie Kozłowo – Sulnówko, które są chętnie odwiedzane przez okoliczną ludność. W ramach akcji uzbierano 420 kg śmieci w postaci opakowań po jedzeniu czy piciu, ale także kilka opon, a nawet stary kineskopowy telewizor.
Problematyka zaśmiecania naszego środowiska naturalnego dotyczy nie tylko lasu. Niechlubny obraz naszego bytowania możemy spotkać w różnych ekosystemach. Śmieci nie tylko szpecą naturalny krajobraz i zniechęcają do odwiedzania lasu. Są zagrożeniem dla wielu zwierząt, szczególnie dla owadów, ponieważ mogą stanowić m. in. śmiertelne pułapki lub powodować zatrucia. W porzuconych odpadach czasami znajdują się różnego typu substancje chemiczne, które często powodują skażenie powietrza, gleby i wody. Ponadto śmieci sprzyjają rozwojowi niebezpiecznych bakterii i grzybów. W przypadku pożaru lasu są paliwem, które podtrzymuje ogień i ułatwia jego rozprzestrzenianie się.
Corocznie Nadleśnictwo Dąbrowa systematycznie zbiera i wywozi z terenów leśnych tony śmieci, na które składają się m. in. butelki po napojach, różnego typu opakowania po jedzeniu, opony, materiały budowlane i inne odpady. Koszt ich zbiórki i wywozu na wysypisko śmieci mógłby być przeznaczony na inne cele, np. rozbudowę infrastruktury turystycznej czy na zalesianie gruntów lub ochronę lasu. W 2024 roku na terenie Nadleśnictwa Dąbrowa zebrano z terenów leśnych około 11 ton śmieci, co wygenerowało koszt około 43 000,00 zł.
Dziękujemy druhom z OSP w Przechowie oraz mieszkańcom za udział w akcji. Zachęcamy do wspólnego dbania o naszą przyrodę oraz do zabierania pustych opakowań po jedzeniu czy piciu ze sobą oraz do przyłączenia się do akcji #zabierz5zlasu.