Asset Publisher Asset Publisher

Ukierunkowanie ruchu turystycznego w Nadleśnictwie Dąbrowa

Nadleśnictwo Dąbrowa realizuje projekt: „Ukierunkowanie ruchu turystycznego na obszarach przyrodniczo cennych obszarów Nadleśnictwa Dąbrowa”.

W ramach programu operacyjnego „Infrastruktura i Środowisko"

Priorytet: V: Ochrona przyrody i kształtowanie postaw ekologicznych.

 

Działanie: 5.1 Wspieranie kompleksowych projektów z zakresu ochrony siedlisk przyrodniczych (ekosystemów)na obszarach chronionych oraz zachowanie różnorodności gatunkowej.

 

  • 85% dofinansowania pochodzi z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko - V Oś Priorytetowa: Ochrona przyrody i kształtowanie postaw ekologicznych.
  • 15% to wkład własny beneficjenta

Celem projektu jest ochrona terenów objętych siecią NATURA 2000 – Bory Tucholskie i terenów do niego przylegających, poprzez poprawę sieci miejsc postojów, deglomeracje ruchu turystycznego i kierowanie go na tereny atrakcyjne przyrodniczo, ale mniej zagrożone. Ważnym aspektem jest zmiana świadomości zwiedzających przez podnoszenie ich wiedzy o przyrodzie. Teren Nadleśnictwa Dąbrowa charakteryzuje się dużymi walorami przyrodniczo-krajobrazowymi. Jest również atrakcyjny turystycznie. W celu zminimalizowania wpływu turystyki na środowisko przyrodnicze podjęto działania mające na celu pogodzenie rekreacji i ochrony przyrody.

Obiekty infrastruktury turystycznej:

W chwili obecnej realizowane są następujące zadania:

- budowa dwóch parkingów nad jeziorami Rybno i Sinowa wraz ze ścieżkami zdrowia

- utworzenie ścieżki spacerowej nad Jeziorem Rybno

- utworzenie dwóch tras nornic wal king na terenie leśnictw Czersk Świecki i Rulewo

-  modernizacja ścieżki edukacyjnej Grabowiec

- utworzenie ogrodu dydaktycznego przy OEL "Dąbrówka"

- utworzenie zaplecza rekreacyjnego przy Nadleśnictwie Dąbrowa 

- zakup i montaż instalacji edukacyjnych do ogrodu dydaktycznego przy OEL "Dąbrówka" jak i na ścieżkę w Grabowcu.

 

Projekt obejmuje także infrastrukturę już utworzoną czyli OEL "Dąbróewkę".

 

Całkowita wartość projektu: 1 433 235,75 zł

w tym kwalifikowane: 984 686 zł

Dotacja: 836 983,10 zł

 



Inwestycje dofinansowane z NFOŚIGW w Nadleśnictwie Dąbrowa

Projekty zrealizowane na terenie Nadleśnictwa Dąbrowa dofinansowane ze środków NFOŚiGW oraz EFRR.

 

Projekt o wartości 1093 900,00zł zrealizowany w roku 2009 przy wsparciu finansowym z NFOŚiGW

W ramach projektu zmodernizowano dwa istniejących zbiorniki wodne w Leśnictwach Kwiatki (oddział 57h) i  Mniszek (oddział 180x) oraz zakupiony został zestaw TV kamera+ moniotr w celu obserwacji terenów leśnych.

 

Projekt nr 460/2008/Wn-50/OP-PO-LZ/D „Wspieranie działań w zakresie zwiększenia lesistości kraju i ochrony zasobów leśnych- zakup samochodów gaśniczych, zestawów TV i masztów antenowych oraz modernizacja dwóch zbiorników wodnych wraz z dojazdami i placem manewrowym"

O wartości 1 030 000,00zł w latach 2008-2009 przy wsparciu finansowym z NFOŚiGW

W ramach projektu wybudowana została deszczowania (system deszczujący) na potrzeby nawadniania szkółki, wybudowano zbiornik wodny do gromadzenia wody w celu zasilania systemu deszczującego, zakupiono siewnik do nasion grubych, wyorywacz aktywny do sadzonek, piaskarkę do przykrywania siewów, bruzdownik, wał z wyciskaczem taśm, rozsiewacz substratu. Zakupiono i zamontowano chłodnię z kontrolowaną temperaturą i wilgotnością do przechowywania nasion i sadzonek na szkółce, automatyczną stację meteorologiczną oraz filtry samoczyszczące do systemu deszczującego.

Ośrodek Edukacji Leśnej "Dąbrówka" dofinansowano z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie.

Umowa nr 554/2010/Wn50?EE-BS/D o dofinansowanie w formie dotacji zawarta w dniu 12.10.2010 roku

Kwota przedsięwzięcia: 562 240 zł

Kwota dotacji: 246 552 zł co stanowi 43.85% całej kwoty

termin zakończenia realizacji przedsięwzięcia: 30.09.2011 rok

Nasze nadleśnictwo brało udział w regionalnym programie ochrony i restytucji cisa pospolitego (Taxus baccata L.) na obszarze RDLP w Toruniu w latach 2007-2013, który został współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Program ten przewiduje przede wszystkim ochronę istniejących stanowisk cisa pospolitego oraz przywracanie (sadzenie) tego gatunku na terenie 16 z 27 nadleśnictw nadzorowanych przez RDLP w Toruniu.

 

Poczytaj więcej o projekcie.

  


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Spacer z Leśnikiem

Spacer z Leśnikiem

Zapraszamy na pieszą wędrówkę po  urokliwych zakątkach

Leśnictwa  Bedlenki w roku 
„Jubileuszu 100-lecia Lasów Państwowych”

 

Wiosna to czas budzenia się przyrody do życia co szczególnie możemy zaobserwować podczas pieszych wędrówek po lesie.  Zapraszamy chętne osoby w niedzielę 21 kwietnia 2024 r., o godz. 10.00 do Leśnictwa Bedlenki na „Spacer z leśnikiem”. 

 

Las pełni wiele funkcji – przyrodniczych, gospodarczych i społecznych. Nie sposób przecenić jego dobroczynnego wpływu na zdrowie. Samo przebywanie w lesie niesie ze sobą szereg korzyści - obniża poziom kortyzolu (nazywanego hormonem stresu), zwiększa zdolność rozwiązywania problemów i kreatywność o 50%, zmniejsza ryzyko zachorowania na depresję. To doskonały sposób na aktywne spędzenie wolnego czasu w pięknych okolicznościach przyrody.

Bezpośrednie obcowanie z przyrodą to doskonała okazja do zgłębiania tajników przyrody albowiem tereny leśne to otwarta księgą różnorodnej wiedzy.  Las kryje wiele tajemnic, które najlepiej możemy zgłębić pod czujnym okiem leśnika, który na co dzień obcuje z przyrodą.

Na przestrzeni wieku polscy leśnicy wypracowali unikatowy w skali Europy model prowadzenia zrównoważonej gospodarki leśnej. Dzięki wiedzy, zaangażowaniu oraz poświęceniu wielu pokoleniom leśników możemy napawać się pięknem polskich  lasów oraz korzystać z ich dobrodziejstw z jak najmniejszym uszczerbkiem dla natury. Spacer po urokliwych zakątach Doliny Wdy w cieniu drzew, szumie wody oraz urozmaiconym terenie leśnictwa Bedlenki pod przewodnictwem doświadczonego leśniczego Pana Tomasza Tadeja to świetna gratka dla każdej osoby lubiącej piesze wędrówki.

 

Opis wydarzenia

 

  1. Wydarzenie jest kierowane do młodzieży i dorosłych lubiących piesze wędrówki po lesie.
  2. Zapisy: do dnia 18 kwietnia 2024, do godz. 14.00, pod numerem telefonu
    539 697 912, Pani Monika Kwaśniewska.
  3. Ilość miejsc ograniczona!!!
  4. Spacer po lesie połączony z plenerową lekcją prowadzoną przez leśnika na trasie około 13 km, (czas przejścia około 3 godzin).
  5. Zbiórka w dniu 21.04.2024 r. przy leśniczówce  Bedlenki (miejsce na ognisko),  godz. 10.00.
  6. Na zakończenie ,,Spaceru z leśnikiem” przewidziane jest ognisko dla  uczestników akcji. Prosimy o zabranie ze sobą artykułów spożywczych na ognisko (kiełbaski, pieczywo itp.).
  7. Przypominamy o założeniu odpowiedniego stroju do pieszych wędrówek oraz zabraniu preparatów odstraszających kleszcze, a także wody do picia.

 

Prosimy o zapoznanie się z regulaminem wydarzenia  oraz o przestrzeganiu zasad obowiązujących na terenach leśnych.

 

Do zobaczenia na leśnych ścieżkach!