Asset Publisher
Rezerwaty przyrody
Jest formą ochrony obejmującą najcenniejsze obiekty przyrodnicze. W rezerwatach nie prowadzi się gospodarki leśnej, dla zachowania wartości ekologicznych, naturalnych lub nieznacznie zmienionych cennych ekosystemów, często z rzadkimi i chronionymi gatunkami roślin i zwierząt oraz elementami przyrody nieożywionej mającymi istotną wartość ze względów naukowych, przyrodniczych, kulturowych bądź krajobrazowych.
Rezerwaty przyrody na terenie Nadleśnictwa Dąbrowa:
- Rezerwat "Jezioro Fletnowskie" - częściowy rezerwat przyrody o powierzchni 25,21 ha w obrębie Laskowice. Sklasyfikowany wg przedmiotu ochrony jako rezerwat utworów tektonicznych i erozyjnych.
- Rezerwat "Grabowiec" - położony w obrębie Laskowice, na powierzchni 27,38 ha. Ochronie podlegają tu rzadkie gatunki roślin, takich jak: lilia złotogłów, wawrzynek wilczełyko, kruszczyk szerokolistny.
- Rezerwat "Ostnicowe Parowy Gruczna" - rezerwat florystyczny zbiorowisk nieleśnych o pow. 13,50 ha, ochronie podlegają zespoły roślin reliktowych; mn Ostnica Jana.
Rezerwaty projektowane do utworzenia:
- "Czarcie Góry" o powierzchni 65,43 ha ma chronić krajobraz ekologiczny i biokompleksy naturalne, półnaturalne występujące na zboczu doliny Wisły, porośniętym lasem liściastym.
- "Gródek" rezerwat fitosocjologiczny zbiorowisk leśnych o pow. 25,32 ha. Celem rezerwatu jest zachowanie fragmentu doliny rzeki Wdy z dobrze wykształconym grądem zboczowym.
Asset Publisher
,,Kasztany i żołędzie zbieramy, zimą leśnym zwierzętom je damy”
,,Kasztany i żołędzie zbieramy, zimą leśnym zwierzętom je damy”
Podsumowanie akcji edukacyjnej.
W dniu 5.11.2024 r. odbyło się uroczyste wręczenie podziękowań przedstawicielom placówek oświatowych biorących udział w akcji edukacyjnej „Kasztany i żołędzie zbieramy, zima leśnym zwierzętom je damy”. Celem przeprowadzonej już po raz piąty akcji było zwrócenie uwagi dzieci i młodzieży na kwestie związane z przetrwaniem zwierząt w okresem zimowym, a także rozbudzenie zainteresowania środowiskiem leśnym. W ramach akcji placówki oświatowe wykonały plakaty edukacyjne zgodnie w tematem przewodnim oraz przekazały zebrane przez dzieci i młodzież kasztany i żołędzie, które posłużą jako karma dla danieli znajdujących się w zagrodzie zarodowej danieli w leśnictwie Kotówka. W ramach akcji przekazano zaangażowanym placówkom pomoce edukacyjne m. in. książki, gry planszowe i puzzle o tematyce leśnej, celem wykorzystania podczas prowadzenia zajęć edukacyjnych.
W tegorocznej akcji udział wzięły następujące placówki oświatowe:
1. Przedszkole Samorządowe w Górnej Grupie i z oddziałem w Grupie,
2. Przedszkole nr 8 ,,Motylek” w Świeciu,
3. Przedszkole nr 4 ,,Tęcza” w Świeciu,
4. Przedszkole nr 3 „Pod Łabędziem” w Świeciu,
5. Przedszkole nr 7 „Puchatek” w Świeciu,
6. Niepubliczne Przedszkole „Kangurek” w Świeciu,
7. Przedszkole „Pod Kasztankiem” w Laskowicach,
8. Zespół Placówek Oświatowych w Drzycimiu,
9. Przedszkole nr 11 w Grucznie,
10. Zespół Szkół Specjalnych w Świeciu,
11. Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Warlubiu,
12. Szkoła Podstawowa z oddziałem przedszkolnym w Gródku,
13. Szkoła Podstawowa w Krąplewicach,
14. Szkoła Podstawowa w Jeżewie,
15. Szkoła Podstawowa w Wiągu,
16. Szkoła Podstawowa w Michalu,
17. Szkoła Podstawowa w Dragaczu,
18. Szkoła Podstawowa w Laskowicach,
19. Szkoła Podstawowa nr 1 w Świeciu,
20. Szkoła Podstawowa nr 2 w Świeciu,
21. Szkoła Podstawowa nr 7 w Świeciu,
22. Szkoła Podstawowa nr 8 w Świeciu,
23. Szkoła Podstawowa w Grupie.
Dziękujemy dzieciom i młodzieży oraz ich rodzicom, a także opiekunom i wychowawcom z poszczególnych placówek oświatowych za zaangażowanie i poświęcony czas.