Asset Publisher Asset Publisher

Surowiec do wszystkiego

W erze szkła, aluminium i krzemu można by odnieść wrażenie, że drewno jest passé. Nic bardziej mylnego! Gdziekolwiek się znajdziemy, na pewno wokół nas będzie wiele przedmiotów, które nie powstałyby bez użycia drewna.

Szacuje się, że współcześnie ma ono ok. 30 tys. zastosowań: drewno i materiały drewnopochodne są wykorzystywane m.in. w budownictwie, górnictwie, energetyce, do produkcji maszyn rolniczych i przemysłowych, podłóg, mebli, płyt, papieru i opakowań, narzędzi, instrumentów muzycznych, sprzętu sportowego, zabawek czy materiałów biurowych.

Szacuje się, że współcześnie drewno ma ok. 30 tys. zastosowań

Pochodzenie, sposób pozyskania i właściwości fizyczne drewna sprawiają, że jest najbardziej naturalnym i przyjaznym materiałem, który wykorzystujemy na tak wielką skalę. Jest niezbędnym elementem modnego dziś życia w stylu „eko", w harmonii z naturą i w zdrowiu. W obliczu zmian klimatycznych ważne jest też to, że nie tylko żywe drzewa wiążą  znaczne ilości dwutlenku węgla. Wielkim magazynem CO2 są również produkty z drewna.

Im bardziej rozwinięta i nowoczesna gospodarka, tym więcej drewna potrzebuje. W ciągu ostatnich dwóch dekad zużycie drewna w naszym kraju wzrosło aż dwuipółkrotnie. W 1990 r. Polak przeciętnie zużywał rocznie równowartość 0,4 m sześc. drewna okrągłego, a obecnie – ponad 1 m sześc. Można się spodziewać, że ten wskaźnik jeszcze bardziej wzrośnie – do wartości podobnych jak w innych krajach europejskich (Niemiec zużywa rocznie średnio 1,7 m sześc. drewna, Czech – prawie 1,5 m sześc., Włoch– 1,1 m sześc.).

Dowiedz się więcej o drewnie z książki „Naturalnie, drewno!" (PDF)


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Konkurs plastyczny

Konkurs plastyczny

„Owady zapylające w środowisku leśnym”

Nadleśnictwo Dąbrowa ogłasza konkurs plastyczny dla wychowanków przedszkoli oraz uczniów szkół podstawowych z powiatu świeckiego. Zadaniem uczestników jest wykonanie pracy plastycznej zgodnie z tematem przewodnim konkursu, którym jest „Owady zapylające w środowisku leśnym”.

          Celem konkursu jest pogłębienie wiedzy na temat ochrony i roli owadów zapylających w naszym środowisku, popularyzacja czynnej ochrony dziki pszczół i trzmieli oraz innych zapylaczy na terenach leśnych, a także rozwijanie kreatywności oraz umiejętności postrzegania i docenienia polskiej przyrody. Najlepsze prace zostaną nagrodzone i opublikowane na naszej stronie oraz na facebook-owym profilu.

 

Prace plastyczne oceniane będą w trzech kategoriach wiekowych:

  1. kategoria I: dzieci przedszkolne (przedszkola),
  2. kategoria II: uczniowie klas I-III szkoły podstawowej,
  3. kategoria III: uczniowie klas IV-VIII szkoły podstawowej.

Przedmiotem konkursu jest stworzenie pracy autorskiej:

  1. Format prac plastycznych: wyłącznie A4 lub A3,
  2. Forma pracy: płaska,
  3. Technika: dowolna, np. farba plakatowa, akwarela, rysunek kredką, ołówkiem, wydzieranka itp.

 

          Chętne osoby zapraszamy do składania prac za pośrednictwem poczty lub osobiście w biurze Nadleśnictwa Dąbrowa  (Jeżewo, ul. Leśna 25, 86-131 Jeżewo) do dnia 27 maja 2024 r., do godz. 15.00.

Szczegóły konkursu znajdziecie w załączonym regulaminie, które znajduje się poniżej artykułu.

 

Serdecznie zapraszamy, atrakcyjne nagrody czekają !!!

 

Zakup nagród dofinansowany ze środków Wojewódzkiego Fundusz Ochrony  Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu.