Asset Publisher
Zasoby leśne
Blisko 82% siedlisk Nadleśnictwa to siedliska borowe. Bór świeży (Bśw) występuje na 46,6%, bór mieszany świeży (BMśw) - 27,8% i około 14,9% zajmują siedliska lasu mieszanego świeżego (LMśw).
Głównym gatunkiem lasotwórczym jest sosna, zajmująca 89,1% powierzchni leśnej Nadleśnictwa. W porównaniu z ubiegłym dziesięcioleciem stan ten zmniejszył się na korzyść dębu, który obecnie stanowi około 3% lasów Nadleśnictwa.
Udział gatunkowy:
Zasobność:
Przeciętna zasobność z ha w porównaniu z poprzednim dziesięcioleciem wzrosła o ponad 35% i obecnie wynosi 219 m3/ha. Przeciętny wiek d-stanów wynosi 56 lat. Miąższość grubizny netto zaprojektowana do pozyskania w użytkach rębnych w I 10-leciu wynosi 415,546 m3. Etat miąższościowy użytków przedrębnych (na 10-lecie) wynosi 308,768m3. Średni roczny rozmiar pozyskania drewna wynosi 72 tys. m3 grubizny.
Siedliska leśne:
Asset Publisher
Społeczne sadzenie lasu
Społeczne sadzenie lasu
Kolejna akcja „Społecznego sadzenia lasu” w Nadleśnictwie Dąbrowa już za nami.
W dniu 2 kwietnia br., na terenie Leśnictwa Bojanowo odbyło się „Społeczne sadzenia lasu”, w którym udział wzięli przedstawiciele jednostek samorządowych, policji, straży pożarnej, Wdeckiego Parku Krajobrazowego oraz szkół i przedszkoli z powiatu świeckiego, a także uczniowie Zespołu Szkół Rolniczych z Grudziądza.
W ramach spotkania zapoznano uczestników z istotą prowadzonej gospodarki leśnej oraz z tematyką odnowienia lasu, a także zaprezentowano mechaniczne sadzenie lasu przy użyciu sadzarki. W ramach społecznego sadzenia lasu posadzono w miejsce przebudowywanego lasu sosnowego około 3 600 szt. sadzonek dębu, co w przyszłości korzystnie wpłynie na zwiększenie bioróżnorodności i zwiększy odporności lasu na zagrożenia biotyczne i abiotyczne. Warto wspomnieć, że lasy i drzewa zapewniają tlen, oczyszczają powietrze, wpływają korzystnie na klimat. Przebywanie wśród nich zmniejsza poziom stresu, obniża ciśnienie krwi i poprawia nastrój. Izolują też od zgiełku i pyłu cywilizacji, dają cień, spokój i regenerują nasze siły witalne. Są domem dla wielu gatunków roślin, grzybów i zwierząt. Dostarczają najbardziej ekologiczny i uniwersalny surowiec – drewno, który ma ponad 30 tysięcy zastosowań.
Wszystkim uczestnikom „Społecznego sadzenia lasu” dziękujemy za udział w corocznym odnowieniu powierzchni leśnych i zapraszamy za rok.