News News

Back

Piknik leśny już za nami.

Piknik leśny już za nami.

Pierwsza edycja pikniku z okazji Dnia Leśnika, którego głównym celem była promocja gospodarki leśnej, drewna jako surowca w pełni odnawialnego i biodegradowalnego oraz przybliżenie pracy leśnika już za nami. Atrakcji było co niemiara!

W piątkowe popołudnie siedzibę Nadleśnictwa Dąbrowa odwiedziło bardzo dużo gości żywo zainteresowanych poszczególnymi stanowiskami jakie zostały przygotowane dla okolicznych mieszkańców.

Jedną z atrakcji był pokaz pracy maszyn leśnych m. in. harwestera służącego do ścinki i manipulacji drewna oraz forwardera umożliwiającego zrywkę i ułożenie surowce drzewnego na odpowiednie stosy celem późniejszego zaewidencjonowania przez leśniczego. Dla wielu osób, w tym także dzieci, możliwość obejrzenia tak dużych, nowoczesnych i naszpikowanych elektroniką maszyn było nie lada okazją.

Ciekawym miejscem, gdzie zaprezentowano walory użytkowe drewna jako surowca w pełni odnawialnego, biodegradowalnego i mającego bardzo wiele różnych, czasem wręcz zaskakujących  zastosowań był wystawa z drewnianymi eksponatami przedmiotów codziennego użytku i agrotechnicznymi.

Podczas pikniku nie zapomniano również o promocji ochrony głównych zapylaczy czyli pszczół, którym poświęcono wystawę ukazującą rozwój bartnictwa do współczesnego pszczelarstwa oraz zaprezentowano pokaz dziania barci. Warto wspomnieć, że Nadleśnictwo Dąbrowa od kilkunastu już lat systematycznie wspiera ochronę pszczoły miodnej poprzez zakładanie łąk kwietnych, sadzenie drzew i krzewów miododajnych oraz wywieszanie kłód bartnych i dzianie barci.

Jednym z głównych czynników zagrażającym ekosystemom leśnym są pożary, powodowane w głównej mierze przez nieroztropność ludzi. W Punkcie Alarmowo Dyspozycyjnym (PAD) można było zaznajomić się jak leśnicy chronią lasy przed pożarami poprzez m. in. utworzenie sieci monitoringu obszarów leśnych przy użyciu kamer oraz zaprezentowano pokaz pomiaru wilgotności ściółki leśnej, na podstawie którego określa się stopień zagrożenia pożarowego w lasach. W ramach prezentacji z zakresu ochrony przeciwpożarowej dzieci, które marzą o zostaniu strażakami, mogły spróbować swoich sił posługując się motopompą oraz hydronetkami plecakowymi.

W dobie coraz większego zainteresowania surowcem drzewnym zostało przygotowane stanowisko przybliżające pracę leśniczego, która polega m. in. na pomiarach surowca drzewnego. Chętne osoby mogły same odebrać stos drewna opałowego poprzez jego zmierzenie i nabicie znacznika oraz dowiedzieć się podczas rozmowy z leśniczym leśnictwa Dąbrowa więcej o naszej pracy i pozyskiwanym surowcu drzewnym.

Podczas pikniku zapewniono wiele atrakcji dla dzieci takich jak malowanie twarzy, leśna gra terenowa czy własnoręcznie robienie medalionów z plastrów drewna.

Nie zapomniano także o sferze kulturowej, której przejawem był bardzo żywiołowy i barwny występ zespołu ,,Kociewianki” z Jeżewa  oraz pokaz rzeźbienia przy pomocy piły mechanicznej.

W celu umilenia pobytu na pikniku przygotowano stoisko gastronomiczne, gdzie Panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Jeżewa serwowały w przepięknych strojach ludowych własnoręcznie przygotowane tradycyjne potrawy. Dużym zainteresowaniem cieszył się swojski chleb ze smalcem i kiszonym ogórkiem oraz gulasz z dzika. 

Dzięki zaangażowaniu pracowników nadleśnictwa, obsługujących poszczególne stanowiska uczestnicy pikniku mogli dowiedzieć się więcej o pracy leśników, leśnictwie oraz o istocie pozyskiwania drewna.

Dziękujemy wszystkim za tak liczne przybycie i zapraszamy za rok.

 

Poniżej przedstawiamy Państwu naszą koleżankę Natalię Muchowską, która umiliła nam czas swoim "Wiatrołapem".

 


Divisions and others

Web Content Display Web Content Display