Asset Publisher Asset Publisher

Biwakowanie

Czy mogę rozpalić ognisko w lesie, czy mogę zebrać leżący w lesie chrust, czy mogę rozbić w lesie namiot - odpowiedzi na te i inne pytania.

Czy mogę rozpalić ognisko w lesie?

Zgodnie z artykułem 30 Ustawy o lasach na terenach leśnych, śródleśnych oraz w odległości do 100 metrów od granicy lasu nie wolno rozniecać ognia poza miejscami wyznaczonymi do tego celu przez właściciela lasu lub nadleśniczego. Stałe miejsca, gdzie wolno rozpalać ogniska wyznacza nadleśniczy poprzez „techniczne zagospodarowanie lasu w celach turystyczno-wypoczynkowych": np. przy miejscach biwakowania, obiektach turystycznych i edukacyjnych, stanicach turystycznych i harcerskich. Stałe miejsca są naniesione na mapy, którymi posługują się osoby monitorujące zagrożenie pożarowe lasu.

Nadleśniczy może wydać także czasowe, pisemne  pozwolenie na rozpalenie ogniska. Określa wtedy dokładne miejsce rozpalenia ogniska, sposób jego zabezpieczenia i osobę odpowiedzialną. Nie można zatem samowolnie rozpalać ogniska w lesie i jego pobliżu, np. nad jeziorem czy rzeką.

Jak znaleźć miejsce na ognisko?

Aby znaleźć miejsce na ognisko, najlepiej skorzystać z bazy turystycznej przygotowanej przez każde nadleśnictwo. Informacje o bazie i miejscach wyznaczonych na rozpalanie ognisk można zdobyć korzystając ze strony internetowej nadleśnictwa lub po prostu kontaktując się telefonicznie lub osobiście z pracownikami nadleśnictwa.

To najlepszy sposób na bezpieczne i zgodne z prawem zorganizowanie ogniska. Naturalnie można korzystać także z oferty ośrodków wypoczynkowych i kwater agroturystycznych, które mają już wyznaczone stałe miejsca palenia ognisk na terenach leśnych.

Jak zabezpieczyć ognisko?

Sposób zabezpieczenia ogniska określa nadleśniczy, wydając pisemną zgodę na jego rozpalenie. Najczęściej polega to na usunięciu ściółki leśnej i na odsłonięciu pasa gleby mineralnej wokół ogniska. Można dodatkowo obłożyć ognisko kamieniami, co zapobiega rozsunięciu się palonego materiału. Nie można go rozpalać bliżej niż 6 metrów od stojących drzew, a wysokość płomienia nie może przekraczać 2 metrów. Przy ognisku należy mieć sprzęt do natychmiastowego ugaszenia ognia oraz sprawny środek łączności. Po wypaleniu się ogniska należy je dokładnie zalać wodą i zasypać piaskiem oraz sprawdzić czy nie ma nadal tlących się głowni.

Czy mogę zebrać na ognisko leżący w lesie chrust?

Każde drewno pochodzące z lasu podlega ewidencji i zasadom sprzedaży ustalonym w nadleśnictwie zarządzeniem nadleśniczego. Nie można samodzielnie zbierać chrustu czy gałęzi na ognisko. Jest to wykroczenie. Nie warto narażać się na kłopoty. Należy zwrócić się do właściwego terytorialnie leśniczego, który ustali zasady zaopatrzenia się w drewno niezbędne do przygotowania ogniska.

Czy mogę rozbić w lesie namiot?

Biwakowanie w lesie jest możliwe w miejscach wyznaczonych, a poza nimi jest prawnie zabronione. Rozbicie namiotu bez zezwolenia naraża nas na wiele niebezpieczeństw oraz na karę przewidzianą w kodeksie wykroczeń. Aby rozbić namiot w lesie należy skorzystać z bazy turystycznej, a informacje na jej temat znajdziecie w każdym nadleśnictwie. Warto także zaplanować sobie biwak wcześniej korzystając z portalu stworzonego dla turystów przez leśników: www.czaswlas.pl. Oprócz informacji na temat ognisk znajdziecie tam wszystko, czego potrzebuje w praktyce leśny turysta. Klikajcie po wiedzę!


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Nocny spacer z leśnikiem

Nocny spacer z leśnikiem

Zapraszamy do szukania „kwiatu paproci” po urokliwych miejscach Leśnictwa  Bedlenki
22 czerwca zapraszamy w ramach Nocy Świętojańskiej na nocne poszukiwanie magicznego kwiatu paproci.


Zapraszamy wszystkie chętne osoby pełnoletnie, lubiące nocne piesze wędrówki do uczestnictwa w nocnym „Spacerze z Leśnikiem” po terenie Leśnictwa Bedlenki.

Nocne wyprawy do lasu wymagają od nas dobrej orientacji w terenie, a także przezwyciężenia naturalnego strachu. W nocy nasz wzrok funkcjonuje znacznie gorzej niż za dnia, wyostrzają się natomiast pozostałe zmysły, lepiej słyszymy, czujemy. W związku z tym las jakby ożywa... Najmniejszy szmer, trzask złamanej gałązki czy pohukiwanie puszczyka tworzy w naszej wyobraźni sugestywne obrazy. Dodatkowo będziemy szukać słynnego „kwiatu paproci”!!!

Opis wydarzenia

1.    Wydarzenie jest kierowane do osób pełnoletnich, którzy lubią piesze wędrówki po lesie.
2.    Zapisy: do dnia 19 czerwca 2024, do godz. 15.00, pod numerem telefonu 539 697 912, Pani Monika Kwaśniewska.
3.    Ilość miejsc ograniczona!!!
4.    Nocny spacer po lesie połączony z szukaniem „kwiatu paproci”. Długość trasy około 10 km, czas przejścia około 3 godzin.
5.    Zbiórka w dniu 22.06.2024 r. przy leśniczówce  Bedlenki (miejsce na ognisko),  godz. 21.00.
6.    Na zakończenie ,,Spaceru z leśnikiem” przewidziane jest ognisko dla   uczestników akcji. Prosimy o zabranie ze sobą kiełbasek i niezbędnych  rzeczy na ognisko.
7.    Przypominamy o założeniu odpowiedniego stroju do pieszych wędrówek, zabraniu latarki (tzw. czołówka) oraz o zabraniu ze sobą wody do picia.
Prosimy o zapoznanie się z regulaminem wydarzenia  oraz o przestrzeganiu zasad obowiązujących na terenach leśnych.

Do zobaczenia na leśnych ścieżkach!