Asset Publisher Asset Publisher

Biwakowanie

Czy mogę rozpalić ognisko w lesie, czy mogę zebrać leżący w lesie chrust, czy mogę rozbić w lesie namiot - odpowiedzi na te i inne pytania.

Czy mogę rozpalić ognisko w lesie?

Zgodnie z artykułem 30 Ustawy o lasach na terenach leśnych, śródleśnych oraz w odległości do 100 metrów od granicy lasu nie wolno rozniecać ognia poza miejscami wyznaczonymi do tego celu przez właściciela lasu lub nadleśniczego. Stałe miejsca, gdzie wolno rozpalać ogniska wyznacza nadleśniczy poprzez „techniczne zagospodarowanie lasu w celach turystyczno-wypoczynkowych": np. przy miejscach biwakowania, obiektach turystycznych i edukacyjnych, stanicach turystycznych i harcerskich. Stałe miejsca są naniesione na mapy, którymi posługują się osoby monitorujące zagrożenie pożarowe lasu.

Nadleśniczy może wydać także czasowe, pisemne  pozwolenie na rozpalenie ogniska. Określa wtedy dokładne miejsce rozpalenia ogniska, sposób jego zabezpieczenia i osobę odpowiedzialną. Nie można zatem samowolnie rozpalać ogniska w lesie i jego pobliżu, np. nad jeziorem czy rzeką.

Jak znaleźć miejsce na ognisko?

Aby znaleźć miejsce na ognisko, najlepiej skorzystać z bazy turystycznej przygotowanej przez każde nadleśnictwo. Informacje o bazie i miejscach wyznaczonych na rozpalanie ognisk można zdobyć korzystając ze strony internetowej nadleśnictwa lub po prostu kontaktując się telefonicznie lub osobiście z pracownikami nadleśnictwa.

To najlepszy sposób na bezpieczne i zgodne z prawem zorganizowanie ogniska. Naturalnie można korzystać także z oferty ośrodków wypoczynkowych i kwater agroturystycznych, które mają już wyznaczone stałe miejsca palenia ognisk na terenach leśnych.

Jak zabezpieczyć ognisko?

Sposób zabezpieczenia ogniska określa nadleśniczy, wydając pisemną zgodę na jego rozpalenie. Najczęściej polega to na usunięciu ściółki leśnej i na odsłonięciu pasa gleby mineralnej wokół ogniska. Można dodatkowo obłożyć ognisko kamieniami, co zapobiega rozsunięciu się palonego materiału. Nie można go rozpalać bliżej niż 6 metrów od stojących drzew, a wysokość płomienia nie może przekraczać 2 metrów. Przy ognisku należy mieć sprzęt do natychmiastowego ugaszenia ognia oraz sprawny środek łączności. Po wypaleniu się ogniska należy je dokładnie zalać wodą i zasypać piaskiem oraz sprawdzić czy nie ma nadal tlących się głowni.

Czy mogę zebrać na ognisko leżący w lesie chrust?

Każde drewno pochodzące z lasu podlega ewidencji i zasadom sprzedaży ustalonym w nadleśnictwie zarządzeniem nadleśniczego. Nie można samodzielnie zbierać chrustu czy gałęzi na ognisko. Jest to wykroczenie. Nie warto narażać się na kłopoty. Należy zwrócić się do właściwego terytorialnie leśniczego, który ustali zasady zaopatrzenia się w drewno niezbędne do przygotowania ogniska.

Czy mogę rozbić w lesie namiot?

Biwakowanie w lesie jest możliwe w miejscach wyznaczonych, a poza nimi jest prawnie zabronione. Rozbicie namiotu bez zezwolenia naraża nas na wiele niebezpieczeństw oraz na karę przewidzianą w kodeksie wykroczeń. Aby rozbić namiot w lesie należy skorzystać z bazy turystycznej, a informacje na jej temat znajdziecie w każdym nadleśnictwie. Warto także zaplanować sobie biwak wcześniej korzystając z portalu stworzonego dla turystów przez leśników: www.czaswlas.pl. Oprócz informacji na temat ognisk znajdziecie tam wszystko, czego potrzebuje w praktyce leśny turysta. Klikajcie po wiedzę!


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Rozstrzygnięcie konkursu „Owady zapylające w środowisku leśnym”

Rozstrzygnięcie konkursu „Owady zapylające w środowisku leśnym”

Konkurs plastyczny pt. „Owady zapylające w środowisku leśnym” rozstrzygnięty!

 

  W dniu 6 czerwca 2024 r. Komisja konkursowa dokonała rozstrzygnięcia konkursu ekologicznego pt. „Owady zapylające w środowisku leśnym”, którego zakup nagród współfinansował Wojewódzki Fundusz Ochrony  Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu.

Do konkursu wpłynęły łącznie 132 prace, z czego ze względów formalnych zostało odrzuconych 5 prac konkursowych.

Poziom oraz pomysłowość nadesłanych prac stanowiła trudne zdanie dla Komisji w wyborze laureatów.

W ramach oceny prac Komisja konkursowa wyłoniła następujących laureatów w poszczególnych kategoriach oraz przyznała po 4 wyróżnienia w każdej kategorii:

Laureaci konkursu w poszczególnych kategoriach:

 

Grupa wiekowa I: dzieci przedszkolne

I miejsce:

     Lena Trosdowska, Przedszkole nr 8 w Świeciu

II miejsce

     Nadia Pazdro, Przedszkole nr 8 w Świeciu

III miejsce

          Olga Janiszewska, Przedszkole nr 8 w Świeciu

Wyróżnienia:

  1. Zofia Chojnacka, Przedszkole nr 7 w Świeciu,
  2. Emilia Strzyżewska, Przedszkole nr 8 w Świeciu,
  3. Hanna Paczkowska, Przedszkole nr 8 w Świeciu,
  4. Natalia Fifielska, Przedszkole nr 1 w Świeciu.

 

Grupa wiekowa II: uczniowie klas I-III szkoły podstawowej

I miejsce

          Amelia Letkiewicz, klasa I, Szkoła Podstawowa w Jeżewie

II miejsce

          Liliana Kowalska, klasa II, Szkoła Podstawowa w Grupie

III miejsce

          Alicja Szymczak, klasa II, Szkoła Podstawowa w Grupie

Wyróżnienia:

  1. Kacper Kuryło, klasa II, Szkoła Podstawowa w Grupie,
  2. Zuzanna Knapp, klasa I, Szkoła Podstawowa w Grupie,
  3. Iga Kędziora, klasa I, Szkoła Podstawowa w Grupie,
  4. Emilia Szablewska, klasa I, Szkoła Podstawowa w Grupie.

 

Grupa wiekowa III: uczniowie klas IV-VIII

I miejsce

          Jakub Lorczak, klasa VIII, Szkoła Podstawowa w Jeżewie

II miejsce

          Gracjan Rosół, klasa V, Szkoła Podstawowa w Jeżewie

III miejsce

           Agnieszka Klimczak, klasa V, Szkoła Podstawowa nr 1 w Świeciu

Wyróżnienia:

  1. Marianna Mokwa, klasa IV, Szkoła Podstawowa nr 1 w Świeciu,
  2. Oliwia Janiszewska, klasa VII, Szkoła Podstawowa w Wiągu,
  3. Natalia Radzimska, klasa IV, Szkoła Podstawowa w Jeżewie,
  4. Zofia Papierowska, klasa V, Szkoła Podstawowa nr 1 w Świeciu.

 

 

Uroczyste wręczenie nagród odbędzie się w dniu 12.06.2024 r. w Ośrodku Edukacji Leśnej „Dąbrówka”.

 

Wszystkim pozostałym uczestnikom konkursu bardzo dziękujemy za nadesłane prace i zachęcamy do brania udziału w innych organizowanych przez Nadleśnictwo Dąbrowa konkursach.