Asset Publisher
Witamy
Bory Tucholskie, to także Nadleśnictwo Dąbrowa. Może przyrodniczo trochę odmienne od swoich sąsiadów, ale dzięki temu ciekawe i tajemnicze. Zapraszamy do wirtualnej podróży przez tereny Nadleśnictwa Dąbrowa.
Misją leśników Nadleśnictwa Dąbrowa jest to aby lasy stawały się coraz piękniejsze, bogatsze i coraz bardziej użyteczne ludziom.
Las to jeden z największych cudów przyrody, z którym człowiek był jest i będzie ściśle związany, wręcz od niego uzależniony. Korzyści, które otrzymujemy z lasu tak naprawdę od wieków się nie zmieniły. Z lasu pochodziło pożywienie, materiał na ubrania i budowę domów oraz ich ogrzanie. Dawał schronienie, materiały do konstruowania narzędzi ułatwiających codzienne życie. Tak naprawdę zapewniał człowiekowi całość środków potrzebnych do życia. W miarę jak populacja ludzi się rozrastała dostarczał ziemi pod uprawy rolne jak również służył do zaspokajania coraz wyższych potrzeb.
W obecnych czasach główne kierunki korzystania z lasu są takie same jak dawniej, powiększył się jednak znacząco ich zakres i rozmiar oraz poznaliśmy jego ogromne znaczenie dla funkcjonowania całej planety.
To nam leśnikom powierzono obecnie nadzór nad tym niezmiernie cennym ogólnonarodowym dobrem jakim jest las. Stawiając niezwykle trudne zadanie pogodzenia, często sprzecznych ze sobą oczekiwań społecznych z dobrem lasu. Do tego celu Lasom Państwowym służy zrównoważona gospodarka leśna. Polega ona na ochronie, trwałości, równomierności i ciągłości użytkowania przy jednoczesnym powiększaniu zasobów leśnych z równoczesnym pełnieniem funkcji przyrodniczych, społecznych i gospodarczych lasu. Prowadzona w sposób profesjonalny gospodarka leśna w Polsce zapewnia wszystkim ludziom nieograniczony dostęp do lasu. Możemy korzystać z owoców jego runa w postaci jagód, grzybów, malin itp., możemy w nim odpoczywać, biegać, jeździć rowerem, konno, spacerować. Jednym słowem las zapewnia nam możliwość rekreacji, uprawiania wielorakich sportów, pozytywnie wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie oraz jest inspiracją dla wielu artystów. Jednocześnie prowadzone jest użytkowanie lasu w celu zaspokojenia potrzeb tego samego społeczeństwa na drewno, naturalnego i bardzo szybko w pełni odnawialnego surowca. Jego znaczenie dla człowieka jest nie do przecenienia i ma olbrzymie, różnorodne zastosowanie. Praktycznie można powiedzieć, że obecne funkcjonowanie ludzi bez drewna jest praktycznie niemożliwe lub bardzo mocno byłoby utrudnione.
W to wszystko idealnie wpisują się lasy Nadleśnictwa Dąbrowa. Ich wyjątkowość, piękno oraz sposób zagospodarowania umożliwia realizację wszystkich wielorakich i urozmaiconych celów. Czekają na Państwa przepiękne krajobrazy nadwiślańskie, piękne świetliste sośniny zasobne w grzyby i jagody, urokliwie meandrujące wody Wdy, Mątawy, Sinowej Strugi, Sobiny. Na miłośników wędkarstwa, kąpieli czekają liczne malowniczo położone jeziora, których na brzegu można odpocząć od codziennego zgiełku. Lasy nasze skrywają wiele pamiątek historii i kultury. Dla pełnego korzystania ze wszystkich walorów i dóbr jakie dają nam nasze lasy, przygotowaliśmy dla Was trasy, po których można spacerować, biegać, jeździć rowerem i konno, o każdej porze dnia i nocy, samodzielnie lub pod okiem naszych pracowników. Będąc w naszych lasach można spotkać żyjące w nich zwierzęta na czele z danielem, który jest symbolem naszego Nadleśnictwa. Można spotkać również takie perełki jak wilki, bobry, łosie, a z ptaków bociana czarnego czy bielika. Tak zróżnicowane pod względem ukształtowania terenowego i krajobrazowego tereny leśne zachęcają do ich odwiedzania i spędzania w nim czasu na różnorodny sposób.
Przy dostarczaniu drewna na potrzeby społeczeństwa wykorzystujemy najnowsze osiągnięcia techniki aby jak najmniej szkodzić środowisku. Prowadząc gospodarkę leśną podpatrujemy i naśladujemy przyrodę dzięki temu możemy w tak szerokim zakresie z niej korzystać bez szkody dla środowiska, aby następne pokolenia mogły również w niemniejszym niż my stopniu wykorzystywać to co daje nam las. Poprzez realizację programu Leśnych Gospodarstw Węglowych (LGW) włączamy się do ogólnoświatowej walki z efektem cieplarnianym poprzez zwiększanie pochłaniania dwutlenku węgla przez lasy. Realizując z kolei program Małej Retencji Nizinnej (MRN) magazynujemy znaczne ilości wody tak potrzebnej środowisku nie tylko leśnemu.
Co i gdzie można spotkać w naszych lasach szczegółowo znajdziecie drodzy państwo na naszej stronie internetowej oraz w mediach społecznościowych, do których odwiedzania serdecznie zapraszamy. Dzięki nim dowiecie się również jakie mamy propozycje dla Was aby mile, ciekawie spędzić czas oraz możecie zapoznać się z szeroką ofertę dydaktyczną skierowaną od dzieci przedszkolnych po dorosłych. Ta oferta oparta jest między innymi na bazie ośrodka edukacji leśnej Dąbrówka, który stoi dla państwa otworem.
Drodzy Państwo zaufajcie nam leśnikom ponieważ o to dobro, które zostało nam przekazane w opiekę dbamy, służymy mu z wielkim oddaniem, abyśmy mogli wszyscy z niego przez wiele następnych pokoleń w pełni korzystać.
Serdecznie zapraszamy do odwiedzania lasów Nadleśnictwa Dąbrowa , lasów które są naszym wspólnym dobrem.
Asset Publisher
Asset Publisher
Historia Nadleśnictwa Dąbrowa
Historia Nadleśnictwa Dąbrowa
Nadleśnictwo Dąbrowa, istniejące pod tą nazwą od 1869 roku, obejmowało lasy stanowiące od najdawniejszych lat własność państwową i zajmowało obszar dzisiejszego obrębu Dąbrowa, fragmentu dzisiejszego obrębu Laskowice i części dzisiejszego obrębu Warlubie, która w 1899 roku została wyodrębniona w Nadleśnictwo Warlubie.
Rys historyczny
Jednoobrębowe Nadleśnictwo Dąbrowa funkcjonowało bez większych zmian powierzchniowych aż do 1945 roku, kiedy to z części lasów Nadleśnictwa Dąbrowa (leśnictwo Taszewo i część leśnictwa Mniszek), Nadleśnictwa Osie (leśnictwo Gródek) oraz z przejętych upaństwowionych majątków prywatnych i lasów drobnych właścicieli poniemieckich powstało Nadleśnictwo Laskowice.
Z dniem 1 stycznia 1973 roku utworzone zostało trzyobrębowe Nadleśnictwo Dąbrowa, w skład którego weszły trzy poprzednio istniejące nadleśnictwa: Dąbrowa, Warlubie i Laskowice oraz dwa leśnictwa - Kozłowo i Terespol - z byłego nadleśnictwa Chełmno.
Nadleśnictwo Dąbrowa złożone z trzech obrębów funkcjonowało bez większych zmian do końca 2006 r. Wyjątkiem było przekazanie, z początkiem 2000 roku, do funkcjonującego w nowych granicach Nadleśnictwa Osie, fragmentów obrębów Warlubie (do obrębu Osie) i Laskowice (do utworzonego obrębu Bedlenki). Po likwidacji w 2003 roku Nadleśnictwa Trzebciny grunty te wróciły do poprzednich obrębów.
Nadleśnictwo Dąbrowa złożone z dwóch obrębów: Dąbrowa i Laskowice powstało na podstawie Zarządzenia Nr 20 Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych z dnia 30 maja 2006 r. w sprawie wprowadzenia zmian w powierzchni Nadleśnictw Dąbrowa i Osie, utworzenia nowego Nadleśnictwa Trzebciny oraz określenia zasięgu terytorialnego tych nadleśnictw w Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych Toruń oraz Zarządzenia Nr 25 Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych z dnia 12 czerwca 2006 r. zmieniającego powyższe zarządzenie. Nadleśnictwo w zmienionych granicach rozpoczęło swoje funkcjonowanie z dniem 01.01.2007 roku.
Wcześniejsza historia Nadleśnictwa Dąbrowa to historia tworzących go aktualnie obrębów.
Historia obrębu leśnego Dąbrowa
Nadleśnictwo Dąbrowa – istniejące pod tą nazwą od 1869 roku obejmowało lasy stanowiące od najdawniejszych lat własność państwową i zajmowało obszar dzisiejszego obrębu Dąbrowa i części dzisiejszego obrębu Warlubie, która w 1899 roku została wyodrębniona w Nadleśnictwo Warlubie.
Według danych na 01.10.1930 r. powierzchnia nadleśnictwa (obrębu) Dąbrowa wynosiła 5866,85 ha i stan ten utrzymywał się do 1939 roku. Po II wojnie światowej przyłączono około 1890 ha upaństwowionych majątków prywatnych na mocy Dekretu PKWN z 1944 roku. Z obszaru nadleśnictwa wyłączono natomiast leśnictwo Taszewo i część leśnictwa Mniszek, włączając je do tworzonego w 1945 r. Nadleśnictwa Laskowice. Po tych zmianach powierzchnia Nadleśnictwa Dąbrowa wynosiła 7756,85 ha (wg stanu 01.01.1951 r.). W następnych latach przyjęto od Państwowego Funduszu Ziemi grunty o powierzchni 69,83 ha oraz grunty z Nadleśnictwa Warlubie - 69,32 ha. Na podstawie ścisłych pomiarów wg stanu na 01.10.1965 r. powierzchnia nadleśnictwa wynosiła 7904,10 ha.
W latach 1965–75 powierzchnia obrębu zmienia się na skutek zakupu nieruchomości, przejęcia gruntów z PFZ, wyłączenia gruntów pod szosę Warlubie–Osie, wyłączenia rzek Mątawy, Sinowy, Krępy i Sobiny. Po tych zmianach obręb Dąbrowa wg stanu na dzień 01.10.1975 r. zamyka się powierzchnią 7924,42 ha.
Zmiany powierzchniowe w obrębie Dąbrowa w latach 1975-87 wynikały z przejmowania gruntów z PFZ oraz od osób prywatnych, przekazania gruntów pod drogi publiczne oraz UG Warlubie i UG Jeżewo. Powierzchnia obrębu Dąbrowa wg stanu na 01.01.1987 r. wynosiła 7945,47 ha.
W latach 1987-96 powierzchnia obrębu nie zmieniła się istotnie i wyniosła na koniec okresu gospodarczego 7999,55 ha.
Historia obrębu leśnego Laskowice
Nadleśnictwo Laskowice jako jednostka administracyjna powstało w roku 1945 z części lasów Nadleśnictwa Dąbrowa (leśnictwo Taszewo i część leśnictwa Mniszek), Nadleśnictwa Osie (leśnictwo Gródek) oraz przejętych upaństwowionych majątków prywatnych na mocy Dekretu PKWN oraz lasów drobnych właścicieli poniemieckich (około 625 ha). Upaństwowione lasy (5175 ha) to byłe majątki: Belno, Gródeczek, Gródek, Huta, Kozłowo, Laskowice, Lubocheń, Piła Młyn, Poledno, Polski Konopat, Rulewo, Sartowice, Skaryszewy i Sulnowo. Według stanu na 01.01.1950 r. powierzchnia nadleśnictwa wynosiła 7193,68 ha.
W okresie od 01.01.1950 r. do 30.10.1965 r. na skutek przejęcia gruntów z PFZ, przejęcia z Nadleśnictwa Warlubie leśnictwa Bzowo, przejęcia leśnictwa Bojanowo oraz przejęcia niewielkiej ilości gruntów z Nadleśnictwa Osie, jak też przekazania lasów do Nadleśnictwa Chełmno (leśnictwo Kozłowo i leśnictwo Terespol), przekazania gruntów Państwowym Gospodarstwom Rybackim, Rolnym oraz Przedsiębiorstwu Centrali Leśnej oraz zwrócenia gruntów osobom prywatnym nastąpiły znaczące zmiany w stanie posiadania. Powierzchnia nadleśnictwa ustalona na podstawie ścisłych pomiarów wg stanu na 01.10.1965 r. wynosiła 8399,34 ha.
Następne zmiany powierzchniowe w latach 1965–1975 spowodowane były: przejęciem lasów z byłego Nadleśnictwa Chełmno, przejęciem i zakupem nieruchomości, przejęciem gruntów z PFZ, wyłączeniem szosy Bydgoszcz - Gdańsk, przekazaniem niewielkiej części gruntów Elektrowni Gródek, przekazaniem gruntów PKP, PGR–om, Gminie Dragacz, Rejonowi Dróg Publicznych, wyłączeniem rzeki Mątawy oraz zwrotem gruntów prywatnym właścicielom. Na dzień 01.10.1975 r. powierzchnia ogólna obrębu Laskowice wynosiła 10085,02 ha.
Późniejsze zmiany powierzchniowe (w latach 1975-86) powstały na skutek włączania lub wyłączania dróg i cieków, przejęcia gruntów z PFZ i od osób prywatnych oraz przekazania gruntów do urzędów gmin. Powierzchnia obrębu Laskowice wg stanu na 01.01.1987 r. wynosiła 10818,86 ha.
W latach 1987-96 powierzchnia obrębu zwiększyła się, głównie przez przejęcia gruntów z AWRSP. Na koniec okresu gospodarczego powierzchnia obrębu wyniosła 11160,66 ha.
Nadleśniczowie po 1945 roku:
Wołejsz Alfons 1.03.1945-30.06.1945
Pałkalski Tadeusz 12.06.1945- 07.11.1947
Cychnerski Franciszek 25.10.1947- 30.11.1947
Pinkiel Jan 01.12.1947- 31.01.1951
Noga Jerzy 01.02.1951-28.02.1970
Robert Włodzimierz 01.03.1970- 30.04.2007
Karetko Artur 01.06.2007 -02.01.2018
Pawlicki Karol 02.01.2018- do chwili obecnej
Poznaj historię Lasów Państwowych – pobierz książkę „Znaki czasu. Wczoraj i dziś Lasów Państwowych"