Asset Publisher Asset Publisher

Witamy

Bory Tucholskie, to także Nadleśnictwo Dąbrowa. Może przyrodniczo trochę odmienne od swoich sąsiadów, ale dzięki temu ciekawe i tajemnicze. Zapraszamy do wirtualnej podróży przez tereny Nadleśnictwa Dąbrowa.

Misją leśników Nadleśnictwa Dąbrowa jest to aby lasy stawały się coraz piękniejsze, bogatsze i coraz bardziej użyteczne ludziom.

     Las to jeden z największych cudów przyrody, z którym człowiek był jest i będzie  ściśle związany, wręcz od niego uzależniony. Korzyści, które otrzymujemy z lasu tak naprawdę od wieków się nie zmieniły. Z lasu pochodziło pożywienie, materiał na ubrania i budowę domów oraz ich ogrzanie. Dawał schronienie, materiały do konstruowania narzędzi ułatwiających codzienne życie. Tak naprawdę zapewniał człowiekowi całość środków potrzebnych do życia. W miarę jak populacja ludzi się rozrastała dostarczał ziemi pod uprawy rolne jak również służył do zaspokajania coraz wyższych potrzeb.
    W obecnych czasach główne kierunki korzystania z lasu są takie same jak dawniej, powiększył się jednak znacząco ich zakres i rozmiar oraz poznaliśmy jego ogromne znaczenie dla funkcjonowania całej planety.
To nam leśnikom powierzono obecnie nadzór nad tym niezmiernie cennym ogólnonarodowym dobrem jakim jest las. Stawiając niezwykle trudne zadanie pogodzenia, często sprzecznych ze sobą oczekiwań społecznych z dobrem lasu. Do tego celu Lasom Państwowym służy zrównoważona gospodarka leśna. Polega ona na ochronie, trwałości, równomierności i ciągłości użytkowania przy jednoczesnym powiększaniu zasobów leśnych z równoczesnym pełnieniem funkcji przyrodniczych, społecznych i gospodarczych lasu. Prowadzona w sposób profesjonalny gospodarka leśna w Polsce zapewnia wszystkim ludziom nieograniczony dostęp do lasu. Możemy korzystać z owoców jego runa w postaci jagód, grzybów, malin itp., możemy w nim odpoczywać, biegać, jeździć rowerem, konno, spacerować. Jednym słowem las zapewnia nam możliwość rekreacji, uprawiania wielorakich sportów, pozytywnie wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie oraz jest inspiracją dla wielu artystów. Jednocześnie prowadzone jest użytkowanie lasu w celu zaspokojenia potrzeb tego samego społeczeństwa na drewno, naturalnego i bardzo szybko w pełni odnawialnego surowca. Jego znaczenie dla człowieka jest nie do przecenienia i ma olbrzymie, różnorodne zastosowanie. Praktycznie można powiedzieć, że obecne funkcjonowanie ludzi bez drewna jest praktycznie niemożliwe lub bardzo mocno byłoby utrudnione.


    W to wszystko idealnie wpisują się lasy Nadleśnictwa Dąbrowa. Ich wyjątkowość, piękno oraz sposób zagospodarowania umożliwia realizację wszystkich wielorakich i urozmaiconych celów. Czekają na Państwa przepiękne krajobrazy nadwiślańskie, piękne świetliste sośniny zasobne w grzyby i jagody, urokliwie meandrujące wody Wdy, Mątawy, Sinowej Strugi, Sobiny. Na miłośników wędkarstwa, kąpieli czekają liczne malowniczo położone jeziora, których na brzegu można odpocząć od codziennego zgiełku. Lasy nasze skrywają wiele pamiątek historii i kultury. Dla pełnego korzystania ze wszystkich walorów i dóbr jakie dają nam nasze lasy, przygotowaliśmy dla Was trasy, po których można spacerować, biegać, jeździć rowerem i konno, o każdej porze dnia i nocy, samodzielnie lub pod okiem naszych pracowników. Będąc w naszych lasach można spotkać żyjące w nich zwierzęta na czele z danielem, który jest symbolem naszego Nadleśnictwa. Można spotkać również takie perełki jak wilki, bobry, łosie, a z ptaków bociana czarnego czy bielika.  Tak zróżnicowane pod względem ukształtowania terenowego i krajobrazowego tereny leśne zachęcają do ich odwiedzania i spędzania  w nim czasu na różnorodny sposób.
Przy dostarczaniu drewna na potrzeby społeczeństwa wykorzystujemy najnowsze osiągnięcia techniki aby jak najmniej szkodzić środowisku. Prowadząc gospodarkę leśną podpatrujemy i naśladujemy przyrodę dzięki temu możemy w tak szerokim zakresie z niej korzystać bez szkody dla środowiska, aby następne pokolenia mogły również w niemniejszym niż my stopniu wykorzystywać to co daje nam las.   Poprzez realizację programu Leśnych Gospodarstw Węglowych (LGW) włączamy się do ogólnoświatowej walki z efektem cieplarnianym poprzez zwiększanie pochłaniania dwutlenku węgla przez lasy. Realizując z kolei program Małej Retencji Nizinnej (MRN) magazynujemy znaczne ilości wody tak potrzebnej środowisku nie tylko leśnemu.


Co i gdzie można spotkać  w naszych lasach szczegółowo znajdziecie drodzy państwo na naszej stronie internetowej oraz w mediach społecznościowych, do których odwiedzania serdecznie zapraszamy. Dzięki nim dowiecie się również  jakie mamy propozycje dla Was aby mile, ciekawie spędzić czas oraz możecie zapoznać się z szeroką ofertę dydaktyczną skierowaną od dzieci przedszkolnych po dorosłych. Ta oferta oparta jest między innymi na bazie ośrodka edukacji leśnej Dąbrówka, który stoi dla państwa otworem.  
Drodzy Państwo  zaufajcie nam leśnikom ponieważ o to dobro, które zostało nam przekazane w opiekę dbamy, służymy mu z wielkim oddaniem, abyśmy mogli wszyscy z niego przez wiele następnych pokoleń w pełni korzystać.    


    Serdecznie zapraszamy do odwiedzania lasów Nadleśnictwa Dąbrowa , lasów które są naszym wspólnym dobrem.

 

 
Nadleśniczy Nadleśnictwa Dąbrowa
Karol Pawlicki

Asset Publisher Asset Publisher

Back

Organizacja polowań w Nadleśnictwie Dąbrowa

Organizacja polowań w Nadleśnictwie Dąbrowa

Oferujemy organizację polowań indywidualnych oraz zbiorowych zgodnie z tradycją i oprawą łowiecką. W naszym biurze organizujemy polowania zarówno dla myśliwych krajowych jak i cudzoziemców.

OHZ DĄBROWA
 

Ośrodek Hodowli Zwierzyny Dąbrowa zarządzany przez Nadleśniczego Nadleśnictwa Dąbrowa funkcjonuje od 1997 roku, na terenie dwóch nadleśnictw: Nadleśnictwa Dąbrowa – obręb Dąbrowa oraz Nadleśnictwa Osie – obręb Warlubie.

W granicach OHZ Dąbrowa są następujące leśnictwa:

na terenie Nadleśnictwa Dąbrowa (obręb Dąbrowa): 

·         Bursztynowo,

·         Czersk Świecki,

·         Dąbrowa,

·         Kotówka,

·         Kwiatki,

·         Rulewo.

- na terenie Nadleśnictwa Osie (obręb Warlubie):

·         Bąkowo,

·         Borowy Młyn,

·         Średnik (część)

·         Dobre (część)

Powierzchnia całego obwodu wynosi 11 378 ha, z czego powierzchnia leśna to  9 857 ha.
Gospodarka łowiecka w OHZ Dąbrowa prowadzona jest głównie przez Leśniczego ds. łowieckich – Mateusza Rogowskiego. Na terenie obwodu są wszystkie niezbędne do prowadzenie gospodarki łowieckiej urządzenia: paśniki, ambony oraz lizawki. Zakładane są również poletka łowieckie, aktualnie ich powierzchnia wynosi 63,40 ha, pasy zaporowe, które łącznie liczą 1,96 km, natomiast łąki śródleśne zajmują łączną powierzchnię 74,32 ha. 

W OHZ Dąbrowa na potrzeby prowadzenia gospodarki łowieckiej utrzymuje się jak najlepszym stanie niezbędne urządzenia łowieckie. Każdego roku prowadzi się przegląd urządzeń. Na terenie OHZ jest 21 paśników do dokarmiania zwierzyny oraz 165 lizawek, 75 ambon oraz 90 zwyżek.

Na jego terenie prowadzi się racjonalną gospodarkę łowiecką, której celem jest tworzenie optymalnych warunków życiowych dla zwierząt łownych, ich ochrona i zachowanie różnorodności, uzyskiwanie wysokiej kondycji osobniczej oraz utrzymywanie właściwej liczebności.

 

SZKODY ŁOWIECKIE

Od sezonu 2011/2012 prowadzone są bardzo intensywne działania w związku z ograniczeniem szkód wyrządzonych przez zwierzynę w uprawach rolnych. W związku ze szkodami wyrządzonymi w uprawach rolnych od 2012 roku odnotowywany jest spadek zarówno w wartości wypłacanych odszkodowań jak i w powierzchni uszkodzonej przez zwierzynę. Stosowanych jest wiele dostępnych  metod, aby te szkody ograniczyć. Jak do tej pory wiele z nich okazuje się skuteczna.

 

DOKARMIANIE

 

Każdego sezonu w OHZ Dąbrowa, gdy są niesprzyjające warunki dla zwierzyny, głównie w okresie zimowym, prowadzi się dokarmianie. Zwierzyna bardzo chętnie korzysta z tego rodzaju pomocy. W związku z tym każdego roku wykładana jest odpowiednia ilość karmy soczystej, treściwej i suchej.

 

 

ZAGRODA DANIELI W LEŚNICTWIE KOTÓWKA
 

Na terenie Nadleśnictwa Dąbrowa, OHZ Dąbrowa prowadzona jest od 2008 roku Zarodowa Hodowla Danieli. Zagroda ta znajduje się przy Leśnictwie Kotówka.

Głównym celem prowadzenia zagrody jest wzbogacenie puli genowej, wolnożyjącej populacji danieli na terenie Nadleśnictwa Dąbrowa. Przy współpracy z Międzynarodowym Instytutem Ekologii w Krakowie, prowadzone są badania nad populacją danieli wolnożyjących oraz populacją w zagrodzie. W kwietniu 2013 roku pobrano próbki (fragment ucha) do badań genetycznych, przy tej okazji wszystkie osobniki odrobaczono oraz założono ponumerowane kolczyki. Część danieli została przy tej okazji wypuszczona na wolność.     

Powierzchnia zagrody wynosi 19,14 ha, na co składa się: drzewostan – 13,54 ha, łąka – 4,0 ha, sad – 0,3 ha oraz pastwiska – 1,3 ha. W roku 2011 wykonano w zagrodzie, szereg inwestycji. Głównie wyposażano ją w niezbędne urządzenia łowieckie, takiej jak: ambony obserwacyjne (2 szt.) piwnica, paśnik magazyn. W 2012 roku ukończono kolejną inwestycję związaną z zagrodą – wybudowano odłownię. Służy ona głównie do wyselekcjonowania pojedynczych sztuk zwierzyny. Dzięki odłowni można przeprowadzić szczegółowy przegląd wszystkich danieli w stadzie. W kwietniu 2013 roku przeprowadzono pierwsze zabiegi z użyciem tego urządzenia.      

        

 

          

 

ORGANIZACJA POLOWAŃ W OHZ DĄBROWA

W przypadku polowań indywidualnych, każdemu myśliwemu towarzyszy polski podprowadzający, który dobrze orientuje się w terenie łowiska.

Na terenie OHZ Dąbrowa pozyskuje się następujące gatunki zwierzyny: daniele, jelenie, dziki, sarny oraz lisy, jenoty, dzikie kaczki. Głównym gatunkiem obwodu jest daniel. Do dyspozycji myśliwych polujących na terenie OHZ jest 75 ambon oraz 90 zwyżek

 

KWATERY MYŚLIWSKIE

 

W OHZ Dąbrowa funkcjonują dwie kwatery myśliwskie. Jedna znajduje się niedaleko siedziby Nadleśnictwa Dąbrowa, w miejscowości Jeżewo, druga natomiast w Leśnictwie Bursztynowo. Ilość dostępnych miejsc w kwaterze znajdującej się w Jeżewie – 9, natomiast  kwatera w Bursztynowie dysponuje miejscem dla 4 osób.    

 

Kwatera Jeżewo

   

Kwatera Leśnictwo Bursztynowo

Istnieje możliwość skorzystania z bazy noclegowej w Hanza Pałac Hotel w Rulewie.

 

 

 

Wszystkie potrzebne informacje na ten temat pod adresem: http://hanzapalac.pl/

 

Organizacja polowań w OHZ Dąbrowa, przeprowadzana jest w następujący sposób:

1. Zamówienie polowania, określenie w zamówieniu: proponowanego terminu, plan odstrzału (gatunki i ilość), ilość myśliwych, ilość osób towarzyszących, warunki zakwaterowania (korzystanie z kwater za pośrednictwem nadleśnictwa lub inne rozwiązanie).

2. Potwierdzenie otrzymanego zamówienia przez OHZ Dąbrowa, oraz przedstawienie indywidualnej oferty dla klienta.

3. Omówienie szczegółów zamówienia polowania (dokładny termin, warunki zapłaty, ustalenie gatunków zwierzyny do pozyskania).

4. Podpisanie umowy (na wcześniej ustalonych warunkach).

5. Wpłacenie zaliczki (wg wcześniej ustalonych warunków).

6. Realizacja zamówionego polowania.

7. Rozliczenie, przez Nadleśnictwo Dąbrowa, wykonanego polowania.

 

 

Organizacja polowań obejmuje następujące usługi:

 

 Organizacja polowania indywidualnego: (szczegóły do ustalenia) 

 

a)      Wyjścia myśliwego na polowanie z podprowadzającym,

b)      Umożliwienie odstrzału zwierzyny określonej w upoważnieniu,

c)      Transport w łowisku – samochód podprowadzającego lub myśliwego,

d)     Transport upolowanej zwierzyny,

e)      Preparacje trofeów,

f)       Udział osób i psów do poszukiwania postrzałków,

g)      Wręczenie certyfikatów myśliwym za trofea myśliwskie,

h)      Oprawa łowiecka.

 

Organizacja polowania zbiorowego: (szczegóły do ustalenia)

 

a)      Przygotowanie miotów i stanowisk,

b)      Udział osób prowadzących polowanie,

c)      Zapewnienie naganki,

d)     Umożliwienie odstrzału zwierzyny wcześniej ustalonej, (zapisanej w umowie),

e)      Udział osób i psów do poszukiwania postrzałków,

f)       Transport w łowisku myśliwych,

g)      Transport w łowisku naganki,

h)      Transport w łowisku upolowanej zwierzyny,

i)        Preparację trofeów,

j)        Posiłki podczas polowania, (według ustaleń),

k)      Udział sygnalisty,

l)        Zapewnienie pokotu wraz z uroczystym zakończeniem, wręczenie medali.

Zapraszamy do skorzystania z oferty biura polowań przy Ośrodku Hodowli Zwierzyny Dąbrowa.

Ponadto zachęcamy do zapoznania się z ofertą OHZ przy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu pod adresem https://ofertalowiecka-rdlptorun.pl/

 

Na wszelkie pytania odpowiedzi udziela Pani Michalina Kwidzińska tel. 608-041-203