Zasoby leśne

Blisko 82% siedlisk Nadleśnictwa to siedliska borowe. Bór świeży (Bśw) występuje na 46,6%, bór mieszany świeży (BMśw) - 27,8% i około 14,9% zajmują siedliska lasu mieszanego świeżego (LMśw).

Hodowla lasu

W styczniu 2007 roku, gdy zmienił się zasięg terytorialny Nadleśnictwa szkółka leśna Osiny znalazła się w Nadleśnictwie Osie. . Łącznie powierzchnia jej wynosi 9,14 ha.

Ochrona lasu

Ochrona lasu jest szerokim działem gospodarki leśnej, skupiającym się na przewidywaniu i zapobieganiu pojawienia się czynników mogących zagrozić zdrowiu lub trwałości lasu.

Użytkowanie lasu

Użytkowanie lasu to korzystanie z jego zasobów – pozyskanie drewna, zbiór płodów runa leśnego, zbiór roślin lub ich części na potrzeby przemysłu farmaceutycznego, pozyskanie choinek, eksploatacja kopalin i wiele innych. Leśnicy umożliwiają społeczeństwu korzystanie z darów lasu, ale w sposób zapewniający mu trwałość.

Urządzanie lasu

Gospodarka leśna w Lasach Państwowych prowadzona jest na podstawie planów urządzenia lasu, sporządzanych dla nadleśnictw na 10 lat. Wykonują je dla Lasów Państwowych specjalistyczne jednostki, m.in. Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej (BULiGL). Plany urządzenia lasu, po konsultacjach z udziałem społeczeństwa, są zatwierdzane decyzją Ministra Środowiska.

Łowiectwo

W lasach żyje ok. 60 proc. z 618 gatunków kręgowców występujących w Polsce. Rozwój cywilizacji zachwiał odwieczną równowagą i regułami obowiązującymi w ekosystemach leśnych, co wpływa także na bytujące tam zwierzęta. Dlatego obecnie ich liczebność, sposoby opieki nad nimi, a także możliwości zapobiegania szkodom od zwierzyny – reguluje prawo: polskie i unijne.

Nadzór nad lasami niepaństwowymi

Lasy prywatne stanowią ok. 19 proc. lasów w Polsce. Ponad 70 proc. starostw powierza prowadzenie nadzoru nad gospodarką leśną w lasach prywatnych leśnikom z Lasów Państwowych.

Asset Publisher Asset Publisher

Back

„Co w lesie huczy?”

„Co w lesie huczy?”

Już po raz piąty zapraszamy wszystkich na wydarzenie „Co w lesie huczy?”

Już 21 lutego 2025 roku w OEL Dąbrówka będą mieli Państwo okazję spotkać się z żywymi sowami, wysłuchać prelekcji na ich temat, a także wieczorową porą wybrać się do lasu na nocne nasłuchiwanie ich odgłosów. Na zakończenie spotkania przewidziane jest  wspólne ognisko.  Zapraszamy wszystkich do czynnego udziału w tym wydarzeniu.

Uwaga! Ilość miejsc ograniczona

Do dnia 19.02.2025 roku wypełnij formularz zgłoszeniowy, a w przypadku osób niepełnoletnich wraz ze zgodą rodziców/opiekunów prawnych i wyślij na adres e-mail: monika.kwasniewska@torun.lasy.gov.pl. Powyższe dokumenty są dostępne do pobrania na dole strony. Więcej szczegółów udziela pani Monika Kwaśniewska pod numerem telefonu 539-697-912.

Pamiętaj o odpowiednim stroju dostosowanym  do warunków pogodowych, zabraniu prowiantu na ognisko oraz o dobrym humorzeJ