Zasoby leśne

Blisko 82% siedlisk Nadleśnictwa to siedliska borowe. Bór świeży (Bśw) występuje na 46,6%, bór mieszany świeży (BMśw) - 27,8% i około 14,9% zajmują siedliska lasu mieszanego świeżego (LMśw).

Hodowla lasu

W styczniu 2007 roku, gdy zmienił się zasięg terytorialny Nadleśnictwa szkółka leśna Osiny znalazła się w Nadleśnictwie Osie. . Łącznie powierzchnia jej wynosi 9,14 ha.

Ochrona lasu

Ochrona lasu jest szerokim działem gospodarki leśnej, skupiającym się na przewidywaniu i zapobieganiu pojawienia się czynników mogących zagrozić zdrowiu lub trwałości lasu.

Użytkowanie lasu

Użytkowanie lasu to korzystanie z jego zasobów – pozyskanie drewna, zbiór płodów runa leśnego, zbiór roślin lub ich części na potrzeby przemysłu farmaceutycznego, pozyskanie choinek, eksploatacja kopalin i wiele innych. Leśnicy umożliwiają społeczeństwu korzystanie z darów lasu, ale w sposób zapewniający mu trwałość.

Urządzanie lasu

Gospodarka leśna w Lasach Państwowych prowadzona jest na podstawie planów urządzenia lasu, sporządzanych dla nadleśnictw na 10 lat. Wykonują je dla Lasów Państwowych specjalistyczne jednostki, m.in. Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej (BULiGL). Plany urządzenia lasu, po konsultacjach z udziałem społeczeństwa, są zatwierdzane decyzją Ministra Środowiska.

Łowiectwo

W lasach żyje ok. 60 proc. z 618 gatunków kręgowców występujących w Polsce. Rozwój cywilizacji zachwiał odwieczną równowagą i regułami obowiązującymi w ekosystemach leśnych, co wpływa także na bytujące tam zwierzęta. Dlatego obecnie ich liczebność, sposoby opieki nad nimi, a także możliwości zapobiegania szkodom od zwierzyny – reguluje prawo: polskie i unijne.

Nadzór nad lasami niepaństwowymi

Lasy prywatne stanowią ok. 19 proc. lasów w Polsce. Ponad 70 proc. starostw powierza prowadzenie nadzoru nad gospodarką leśną w lasach prywatnych leśnikom z Lasów Państwowych.

Asset Publisher Asset Publisher

Back

Społeczne sadzenie lasu

Społeczne sadzenie lasu

Kolejna akcja „Społecznego sadzenia lasu” w Nadleśnictwie Dąbrowa już za nami.

 

W dniu 2 kwietnia br., na terenie Leśnictwa Bojanowo odbyło się  „Społeczne sadzenia lasu”, w którym udział wzięli przedstawiciele jednostek samorządowych, policji, straży pożarnej, Wdeckiego Parku Krajobrazowego oraz szkół i przedszkoli z powiatu świeckiego, a także uczniowie Zespołu Szkół Rolniczych z Grudziądza.
W ramach spotkania  zapoznano uczestników z istotą prowadzonej gospodarki leśnej oraz z tematyką odnowienia lasu, a także zaprezentowano mechaniczne sadzenie lasu przy użyciu sadzarki. W ramach społecznego sadzenia lasu posadzono w miejsce przebudowywanego lasu sosnowego około 3 600 szt.  sadzonek dębu, co w przyszłości korzystnie wpłynie na zwiększenie bioróżnorodności i zwiększy odporności lasu na zagrożenia biotyczne i abiotyczne.  Warto wspomnieć, że lasy i drzewa zapewniają tlen, oczyszczają powietrze, wpływają korzystnie na klimat. Przebywanie wśród nich zmniejsza poziom stresu, obniża ciśnienie krwi i poprawia nastrój. Izolują też od zgiełku i pyłu cywilizacji, dają cień, spokój i regenerują nasze siły witalne. Są domem dla wielu gatunków roślin, grzybów i zwierząt. Dostarczają najbardziej ekologiczny i uniwersalny surowiec – drewno, który ma ponad 30 tysięcy zastosowań.


Wszystkim uczestnikom „Społecznego sadzenia lasu” dziękujemy za udział  w corocznym odnowieniu powierzchni leśnych i zapraszamy za rok.