Asset Publisher Asset Publisher

Obiekty edukacyjne

Na terenie nadleśnictwa, oprócz infrastruktury OEL "Dąbrówka" znajduje się szereg innych obiektów pełniących rolę edukacyjną.

Edukacja przyrodniczo-leśna jest jednym z podstawowych elementów mających duże znaczenie w ochronie naszej rodzimej przyrody i promowaniu zrównoważonej gospodarki leśnej, a także w kształtowaniu odpowiednich postaw i podnoszeniu wiedzy w społeczeństwie na temat leśnictwa i działalności Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe.


    Nadleśnictwo Dąbrowa jeszcze przed powstaniem Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Bory Tucholskie” prowadziło różnego typu działania z zakresu edukacji przyrodniczo-leśnej mające na celu kształtowanie odpowiednich postaw wśród dzieci i młodzieży oraz osób dorosłych w zakresie ochrony przyrody i polskich lasów.


    Nadleśnictwo Dąbrowa od wielu lat współpracuje z różnego typu placówkami oświatowymi (przedszkola, szkoły podstawowe i ponadpodstawowe, Uniwersytet Trzeciego Wieku i inne). Ponad to podejmuje akcje edukacyjne dotyczące m. in. problematyki zaśmiecania terenów leśnych, ochronie sów oraz owadów zapylających, a także promuje akcje związane ze zwiększaniem lesistości naszego kraju.


    W celu zapewnienia bezpiecznych i odpowiednich warunków do przekazywania wiedzy z zakresu edukacji przyrodniczo-leśnej została utworzona infrastruktura edukacyjna. W 2011 roku dzięki dofinansowaniu z funduszy unijnych powstał mieszczący się przy siedzibie nadleśnictwa Ośrodek Edukacji Leśnej „Dąbrówka” składający się z sali edukacyjnej, ogrodu dydaktycznego oraz ścieżki edukacyjnej „Dąbrówka”. Doskonałym narzędziem edukacji ekologicznej jest także modernizowana w 2015 roku ścieżka edukacyjna "Grabowiec", biegnąca po granicy rezerwatu Grabowiec, gdzie obok zagadnień leśnych poruszane są tematy dotyczące gospodarki łowieckiej i ochrony przyrody.

 
    Do edukacji w Nadleśnictwie Dąbrowa wykorzystuje się także szkółkę leśną w Leśnictwie Bojanowo, obiekty małej retencji znajdujące się w Leśnictwie Bedlenki, Rulewo i Kotówka oraz wiele innych zakamarków leśnych nadleśnictwa.

Ważniejsze wydarzenia w historii edukacji przyrodniczo-leśnej w Nadleśnictwie Dąbrowa
 
1.    współpraca ze Szkołą Podstawową w Lipinkach, gdzie w 1997 roku utworzono Izbę Edukacyjną (obecnie ze względu na powstanie OEL „Dąbrówka” zlikwidowana),
2.    powstanie ścieżki edukacyjnej Rybno, lecz ze względu na liczne dewastacje została przekształcona w 2010 r. na ścieżkę spacerową z elementami edukacyjnymi „Rybienka",
3.    powstanie w roku 1997 ścieżki edukacyjnej „Grabowiec", której dokonano generalnej modernizacji w 2015 roku,
4.    powstanie w 2011 roku Ośrodka Edukacji Leśnej „Dąbrówka” wraz z salą edukacyjną, ogrodem dydaktycznym i ścieżką edukacyjną „Dąbrówka”.
5.    w 2023 roku zawarto porozumienie o współpracy z Zespołem Szkół Rolniczych im. Władysława Grabskiego w Grudziądzu w zakresie podejmowania różnego typu działań m. in. dotyczących rozpowszechniania wiedzy o gospodarce leśnej i ochronie przyrody.
 

 


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Informacja o trwających zabiegach ratowniczych

Informacja o trwających zabiegach ratowniczych

KOMUNIKAT


W związku ze stwierdzonym zagrożeniem drzewostanów sosnowych ze strony brudnicy mniszki   w bieżącym oraz następnym tygodniu zostaną przeprowadzone lotnicze zabiegi ratownicze
przy użyciu środka Foray B76 (dawka: 2,5 litr/hektar) na terenie niżej wymienionych nadleśnictw:
• Nadleśnictwo Rytel – na powierzchni 171,09 ha;
• Nadleśnictwo Woziwoda – na powierzchni 1391,95 ha;
• Nadleśnictwo Tuchola – na powierzchni 688,36 ha;
• Nadleśnictwo Trzebciny – na powierzchni 1414,63 ha;
• Nadleśnictwo Różanna– na powierzchni 258,22 ha;
• Nadleśnictwo Czersk – na powierzchni 406,00 ha;
• Nadleśnictwo Przymuszewo – na powierzchni 2828,16 ha;
• Nadleśnictwo Dąbrowa – na powierzchni 4543,57 ha;
• Nadleśnictwo Osie – na powierzchni 2559,75 ha (zabiegi będą wykonywane
przy użyciu środka Foray B76 oraz innych środków – szczegóły na stronie internetowej Nadleśnictwa Osie).
 W związku z planowanymi działaniami, na obszarze objętym zabiegami zostanie wprowadzony okresowy zakaz wstępu do lasu. Dokładną lokalizację terenów objętych okresowym zakazem wstępu do lasu oraz przedział czasowy trwania zakazu znajdą Państwo na stronach internetowych nadleśnictw przed rozpoczęciem zabiegu. Z kolei w terenie zostaną umieszczone tablice informacyjne.
 Prosimy o wyrozumiałość i przestrzeganie okresowego zakazu wstępu do lasu. Nasze działania są odpowiedzią na realne zagrożenie dla zdrowia lasów i podejmujemy je, by chronić wspólne dobro, z którego wszyscy korzystamy.
Dziękujemy za zrozumienie.