Asset Publisher Asset Publisher

Obiekty edukacyjne

Na terenie nadleśnictwa, oprócz infrastruktury OEL "Dąbrówka" znajduje się szereg innych obiektów pełniących rolę edukacyjną.

Edukacja przyrodniczo-leśna jest jednym z podstawowych elementów mających duże znaczenie w ochronie naszej rodzimej przyrody i promowaniu zrównoważonej gospodarki leśnej, a także w kształtowaniu odpowiednich postaw i podnoszeniu wiedzy w społeczeństwie na temat leśnictwa i działalności Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe.


    Nadleśnictwo Dąbrowa jeszcze przed powstaniem Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Bory Tucholskie” prowadziło różnego typu działania z zakresu edukacji przyrodniczo-leśnej mające na celu kształtowanie odpowiednich postaw wśród dzieci i młodzieży oraz osób dorosłych w zakresie ochrony przyrody i polskich lasów.


    Nadleśnictwo Dąbrowa od wielu lat współpracuje z różnego typu placówkami oświatowymi (przedszkola, szkoły podstawowe i ponadpodstawowe, Uniwersytet Trzeciego Wieku i inne). Ponad to podejmuje akcje edukacyjne dotyczące m. in. problematyki zaśmiecania terenów leśnych, ochronie sów oraz owadów zapylających, a także promuje akcje związane ze zwiększaniem lesistości naszego kraju.


    W celu zapewnienia bezpiecznych i odpowiednich warunków do przekazywania wiedzy z zakresu edukacji przyrodniczo-leśnej została utworzona infrastruktura edukacyjna. W 2011 roku dzięki dofinansowaniu z funduszy unijnych powstał mieszczący się przy siedzibie nadleśnictwa Ośrodek Edukacji Leśnej „Dąbrówka” składający się z sali edukacyjnej, ogrodu dydaktycznego oraz ścieżki edukacyjnej „Dąbrówka”. Doskonałym narzędziem edukacji ekologicznej jest także modernizowana w 2015 roku ścieżka edukacyjna "Grabowiec", biegnąca po granicy rezerwatu Grabowiec, gdzie obok zagadnień leśnych poruszane są tematy dotyczące gospodarki łowieckiej i ochrony przyrody.

 
    Do edukacji w Nadleśnictwie Dąbrowa wykorzystuje się także szkółkę leśną w Leśnictwie Bojanowo, obiekty małej retencji znajdujące się w Leśnictwie Bedlenki, Rulewo i Kotówka oraz wiele innych zakamarków leśnych nadleśnictwa.

Ważniejsze wydarzenia w historii edukacji przyrodniczo-leśnej w Nadleśnictwie Dąbrowa
 
1.    współpraca ze Szkołą Podstawową w Lipinkach, gdzie w 1997 roku utworzono Izbę Edukacyjną (obecnie ze względu na powstanie OEL „Dąbrówka” zlikwidowana),
2.    powstanie ścieżki edukacyjnej Rybno, lecz ze względu na liczne dewastacje została przekształcona w 2010 r. na ścieżkę spacerową z elementami edukacyjnymi „Rybienka",
3.    powstanie w roku 1997 ścieżki edukacyjnej „Grabowiec", której dokonano generalnej modernizacji w 2015 roku,
4.    powstanie w 2011 roku Ośrodka Edukacji Leśnej „Dąbrówka” wraz z salą edukacyjną, ogrodem dydaktycznym i ścieżką edukacyjną „Dąbrówka”.
5.    w 2023 roku zawarto porozumienie o współpracy z Zespołem Szkół Rolniczych im. Władysława Grabskiego w Grudziądzu w zakresie podejmowania różnego typu działań m. in. dotyczących rozpowszechniania wiedzy o gospodarce leśnej i ochronie przyrody.
 

 


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Zima jest piękna ale i niebezpieczna

Zima jest piękna ale i niebezpieczna

Ogromne ilości opadłego śniegu, osiadające na gałęziach drzew i krzewów, wyglądają zjawiskowo – białe, ciężkie czapy wespół z gdzieniegdzie widocznymi zielonymi gałązkami sprawiają wrażenie wyjętych z kartki bożonarodzeniowej. A jednak pomimo niewątpliwego uroku, okiść jest bardzo niebezpieczna dla drzew.

 
To co dla jednych wydaje się magiczne dla nas leśników już tak do końca nie wygląda.
Bajkowo oblepione śniegiem drzewa wyglądają pięknie ale takie nadmierne obciążenie gałęzi czy całych koron przez ciężki, mokry snieg bywa już dla drzew (szczególnie mlodych) ale i dla nas dosyć niebezpieczne.
To zjawisko nadmiernego oblepienia drzew śniegiem nazywamy okiścią. Mokry śnieg padający na wyziębione gałęzie przymarza w nocy warstwami do ich powierzchni powodując przeciążenie koron i ich nadmierne wychylenie. Przy silnym nachyleniu i przekroczeniu wytrzymałości drewna następuje łamanie pni na różnych wysokościach. Bardziej narażone na przeciążenia są drzewa iglaste ze względu na szczotki igieł, które zwiększają powierzchnię zalegania śniegu.
Czasem łamanie dotyczy nawet całych drzew, zwłaszcza tych które mają szerokie konary i rozbudowane korony. Takie drzewa nazywamy śniegołomami. W przypadku gdy całe drzewo ulegnie odwróceniu mamy do czynienia ze śniegowałem.
Snieg wydaje się być lekkim puchem ale wystarczy, że ulwpimy śnieżkę i sam możemy się przekonać jak boli uderzenie z niej.  Graniczne wartości chwilowego obciążenia śniegiem wynoszą 40−50 kg/m2 dla świerka i 30−40 kg/m2 dla sosny (co odpowiada grubości pokrywy 15−40 cm w zależności od gatunku). Kiedy jednak śnieg przeleguje dłużej w koronach, wartości graniczne są jeszcze mniejsze. Największe szkody wyrządza padający śnieg przy temperaturze od –5°C do +0,6°C. Mokry  śnieg charakteryzuje się ponad 2 razy większą gęstością niż suchy.
 
Okiść może powodować duże szkody w mlodnikach i drzewostanach jednogatunkowych. Nieraz dzieje się to na podstawie efektu domina. Wystarczy, że kilka drzewek ugnie się pod ciężarem i oprze o swojego sąsiada i szkody mogą mieć spore rozmiary. Większość tak nienaturalnie wygiętych drzewek nie wraca do pierwotnego stanu.
 
Wielu z Was odwiedza nasze lasy przez cały rok także zimą. Prosimy uważajcie. Bajkowe, śnieżne czapy mogą być bardzo niebezpieczne. Nie pozistawiajcie samochodów pod zbyt nasnoezonymi gałęziami bo nie wiadomo kiedy taka może pęknąć i uszkodzić nam auto. Uważajcie także podczas spacerowania. Czasami warto spojrzeć w górę.
Służby leśne i Zakłady Usług Lesnych cały czas jeżdżą, obserwują i usuwają to co zagraża bezpieczeństwu, przejazdowi oraz linią energetycznym głównie nadłamane gałęzie lub nadmiernie wygiete drzewa.