Asset Publisher
Obszary chronionego krajobrazu
Obszar chronionego krajobrazu to obszar zajmujący różnej wielkości tereny, zwykle rozległe,o zróżnicowanych ekosystemach obejmujące pełne jednostki środowiska naturalnego takie jak doliny rzeczne, kompleksy leśne, ciągi wzgórz, pola wydmowe, Torfowiska. Są one wartościowe ze wzgledu na możliwość zaspokajania potrzeb związanych z turystyką i wypoczynkiem lub pełnią funkcję korytarzy ekologicznych.
Na terenie Nadleśnictwa Dąbrowa można wyodrębnić cztery Obszary Chronionego Krajobrazu:
Wschodni Obszar Chronionego Krajobrazu Borów Tucholskich- położony na terenach sandrowych we wschodniej części Borów Tucholskich. Charakteryzuje się znacznym udziałem wód powierzchniowych o dużych walorach przyrodniczych, krajobrazowych i rekreacyjnych. Powierzchnia w stanie posiadania nadleśnictwa wynosi około 11,200ha i jest zlokalizowana w obrębie Dąbrowa i Laskowice. Po więcej informacji kilknij w ten link.
Świecki Obszar Chronionego Krajobrazu- położony jest na terenie Równiny Świeckiej rozciętej doliną rzeki Wdy. Posiada duże walory krajobrazowo- estetyczne, na jego terenie znajduje się min. zbiornik w Gródku. Powierzchnia w stanie posiadania Nadleśnictwa wynosi około 1.952ha i jest zlokalizowana tylko w obrębie Laskowice. Po więcej informacji kilknij w ten link.
Nadwiślański Obszar Chronionego Krajobrazu- obejmuje trzy strefy krawędzi wysoczyzny w dolinie dolnej Wisły ujęte w trzy podobszary ze względu na brak ciągłości walorów krajobrazowych. krawędź charakteryzują duże deniwelacje (40-50m), liczne wcięcia erozyjne, malownicze wąwozy i występująca incydentalnie roślinność stepowa. Podobszar część południowa obejmuje krawędź wysoczyzny w okolicach Gruczna.Powierzchnia w stanie posiadania nadleśnictwa wynosi około 2ha i jest zlokalizowana tylko w obrębie Laskowice. Po więcej informacji kliknij w ten link.
Jezioro Stelchno - jezioro położone w makroregionie Pojezierza południowo-pomorskiego i mezoregionie Wysoczyzny Świeckiej o powierzchni 154,5 ha i maksymalnej głębokości 10,3 m. Na jeziorze znajdują się dwie wyspy. Jezioro posiada I klasę czystości wód i bardzo dużą ich przejrzystość. W jeziorze Stelchno występuje dużo gatunków ryb. Ponadto można tu natrafić na okazy żółwia błotnego, różnorodne gatunki jaszczurek i innychgadów, poza tym ptaków, płazów, raków, mięczaków, owadów i motyli. Po więcej informacji kliknij w ten link.
Asset Publisher
Harcerze w Nadleśnictwie Dąbrowa
Harcerze w Nadleśnictwie Dąbrowa
Przyjazd harcerzy na letni wypoczynek do Nadleśnictwa Dąbrowa
Wakacje to bardzo ważne wydarzenie dla wszystkich harcerzy, ponieważ stanowi zwieńczenie i podsumowanie roku harcerskiego. W celu umożliwienia harcerzom zorganizowania obozowisk Nadleśnictwo Dąbrowa udostępniło dwie powierzchnie leśne nad jeziorem Rybno Duże oraz jedno miejsce nad jeziorem Rybno Małe. W tym roku w lipcu gościmy około 350 harcerzy z trzech okręgów Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej, tj. Dolnośląskiego, Małopolskiego oraz Wielkopolskiego. Na przełomie lipca i sierpnia odwiedzą nas jeszcze kolejni harcerze tj. ZHP Hufiec Toruń.
Przyjazd harcerzy to dla nas zawsze duże wydarzenie. Ja co roku staramy się, aby pobyt na naszym terenie upływał w przyjaznej atmosferze i dokładamy starań nad zapewnieniem bezpieczeństwa dla obozowiczów m. in. poprzez dokonywanie patroli przez straż leśną czy policję.
W ramach współpracy z policją i strażą pożarną przeprowadziliśmy w dniach 8 i 9 lipca br. w poszczególnych obozach zajęcia edukacyjne m. in. w zakresie bezpieczeństwa na terenach leśnych, profilaktyki w zakresie uzależnień oraz przeprowadzono przez straż pożarną instruktaż w zakresie udzielania pierwszej pomocy.
Odwiedzając poszczególne obozowiska mogliśmy przyjrzeć się infrastrukturze obozowej wykonanej z drewna pozyskanego z naszego nadleśnictwa. Dzięki odpowiednio prowadzonej gospodarce leśnej harcerze mogą zorganizować obozy na terenach leśnych oraz korzystać z drewna czyli surowca odnawialnego i ekologicznego do budowy obozu.
Mamy nadzieję, że pobyt dzieci i młodzieży przyczyni się do rozwoju odpowiednich postaw w zakresie szacunku do przyrody, pracy leśnika oraz prowadzonej gospodarki leśnej.