Asset Publisher Asset Publisher

Obszary chronionego krajobrazu

Obszar chronionego krajobrazu to obszar zajmujący różnej wielkości tereny, zwykle rozległe,o zróżnicowanych ekosystemach obejmujące pełne jednostki środowiska naturalnego takie jak doliny rzeczne, kompleksy leśne, ciągi wzgórz, pola wydmowe, Torfowiska. Są one wartościowe ze wzgledu na możliwość zaspokajania potrzeb związanych z turystyką i wypoczynkiem lub pełnią funkcję korytarzy ekologicznych.

Na terenie Nadleśnictwa Dąbrowa  można wyodrębnić trzy Obszary Chronionego Krajobrazu:

Wschodni Obszar Chronionego Krajobrazu Borów Tucholskich- położony na terenach sandrowych we wschodniej części Borów Tucholskich. Charakteryzuje się znacznym udziałem wód powierzchniowych o dużych walorach przyrodniczych, krajobrazowych i rekreacyjnych. Powierzchnia w stanie posiadania nadleśnictwa wynosi około 11,200ha i jest zlokalizowana w obrębie Dąbrowa i Laskowice.

 

Świecki Obszar Chronionego Krajobrazu- położony jest na terenie Równiny Świeckiej rozciętej doliną rzeki Wdy. Posiada duże walory krajobrazowo- estetyczne, na jego terenie znajduje się min. zbiornik w Gródku. Powierzchnia w stanie posiadania Nadleśnictwa wynosi około 1.952ha i jest zlokalizowana tylko w obrębie Laskowice.

 

Nadwiślański Obszar Chronionego Krajobrazu- obejmuje trzy strefy krawędzi wysoczyzny w dolinie dolnej Wisły ujęte w trzy podobszary ze względu na brak ciągłości walorów krajobrazowych. krawędź charakteryzują duże deniwelacje (40-50m), liczne wcięcia erozyjne, malownicze wąwozy i występująca incydentalnie roślinność stepowa. Podobszar część południowa obejmuje krawędź wysoczyzny w okolicach Gruczna.Powierzchnia w stanie posiadania nadleśnictwa wynosi około 2ha i jest zlokalizowana tylko w obrębie Laskowice.


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Pamięci żołnierzy niezłomnych

Pamięci żołnierzy niezłomnych

1 maca w Leśnictwie Bursztynowo przy Pomniku Niepodległości upłynął pod hasłem uczczenia pamięci Żołnierzy Wyklętych w dniu ich narodowego święta

Uroczystość zainicjowana została przez Towarzystwo Przyjaciół Lipinek a przygotowana przez pracowników i uczniów Szkoły Podstawowej. W uroczystości  uczestniczyli zaproszeni goście, miedzy innymi: Komisarz Gminy Warlubie Anna Ośko, lokalne władze PiS z przewodniczącym Grzegorzem Goralem, delegacja leśników z Nadleśnictwa Osie i Dąbrowa,   przedstawiciele  Rady Sołeckiej z Sołtysem Lipinek, Ochotniczej Straży Pożarnej z Lipinek, Kombatanci, pracownicy i uczniowie  Szkoły Podstawowej oraz mieszkańcy Lipinek.

W uroczystości brały udział poczty sztandarowe: Poczet Ochotniczej Straży Pożarnej i Szkoły Podstawowej.

Uroczystość i kilku ciepłych patriotycznych słowach rozpoczął Pan Dyrektor SP w Lipinkach Daniel Kalinowski, po niej krótki wykład historyczny i patriotyczny wygłosił Pan Zygmunt Krzemień.

Delegacje złożyły kwiaty.