Asset Publisher Asset Publisher

Ochrona Lasu

Ochrona lasu jest szerokim działem gospodarki leśnej, skupiającym się na przewidywaniu i zapobieganiu pojawienia się czynników mogących zagrozić zdrowiu lub trwałości lasu.

Zagrożenia dzieli się na trzy grupy:

  • biotyczne (np. szkodliwe owady, grzyby patogeniczne, ssaki roślinożerne);
  • abiotyczne – ekstremalne zjawiska atmosferyczne (np. silne wiatry, śnieg, ulewne deszcze, wysokie i niskie temperatury);
  • antropogeniczne – wywołane przez człowieka (np. pożary, zanieczyszczenia przemysłowe, zaśmiecanie lasu).

W ochronie lasu przed owadami na terenie Nadleśnictwa Dąbrowa istotne znaczenie ma ochrona upraw drzew iglastych (sosna, świerk) przed ryjkowcami, a szczególnie szeliniakiem sosnowcem. Stosujemy różne metody: mechaniczne, np. okopanie uprawy rowkiem izolacyjnym, wykopanie na takiej uprawie dołków chwytnych, do których dodatkowo wkładane są środki wabiące, a zwabione tam szkodniki są niszczone, oraz chemicznie – uprawę trzeba opryskać roztworem insektycydu.

W uprawach i młodnikach iglastych pewne zagrożenie stwarza smolik znaczony. Ograniczenie jego liczebności polega na usuwaniu i niszczeniu zasiedlonych drzewek.

Ważnym zagadnieniem jest również ochrona przed szkodnikami pierwotnymi (liściożernymi), takimi jak brudnica mniszka, strzygonia choinówka, poproch cetyniak, boreczniki. W tym celu prowadzone są różne prace prognostyczne, np. liczenie samic brudnicy mniszki podczas przejścia przez zagrożone drzewostany w czasie kulminacji rójki, jesienne poszukiwania zimujących stadiów szkodników sosny.

Starsze drzewostany iglaste narażone są na szkody od szkodników wtórnych (uszkadzających drewno) takich jak cetyńce, korniki i przypłaszczek granatek. Ochrona przed tymi szkodnikami polega głównie na: wyznaczaniu, terminowym usuwaniu i wywożeniu z lasu drzew zasiedlonych, utylizacji resztek poeksploatacyjnych (gałęzi, kory) powstałych podczas pozyskiwania drzew zasiedlonych, terminowym wywozie pozyskanego drewna z lasu, a w razie jego pozostawania w lesie w okresie wiosennym i letnim – korowaniem i wykładaniem pułapek wabiących.

Bardzo ważnymi sprzymierzeńcami leśnika w walce z nadmiernym rozmnożeniem się szkodliwych owadów są ptaki. Aby poprawić ich warunki bytowania, wywieszamy w lasach budki lęgowe. Zimą, gdy panują trudne warunki, dokarmiamy również ptaki na masową skalę.

Duże znaczenie gospodarcze mają szkody powodowane przez zwierzynę (jeleń, sarna, łoś, dzik), którym zapobiega się w uprawach przez grodzenie, smarowanie repelentami, zabezpieczanie plastikowymi tubami oraz palikowanie cennych gatunków, a w młodnikach głównie przez zabezpieczanie sosny osłonkami plastikowymi. Zimą podczas wykonywania pielęgnacji młodników i drzewostanów pozostawia się zwierzynie ścięte gałązki na dwa – trzy tygodnie, co znacznie ogranicza spałowanie młodników.

Zagrożenia antropogeniczne

Lasy Nadleśnictwa Dąbrowa charakteryzują się najwyższym, I stopniem zagrożenia pożarowego. Największe natężenie występowania pożarów występuje wczesną wiosną, z powodu wypalania traw, oraz latem, ze względu na wysokie temperatury powietrza i niską wilgotność ściółki. Dopiero jesienią zagrożenie pożarowe znacznie się zmniejsza.  Straty powstałe w wyniku pożarów często są niewymierne. W płomieniach giną liczne gatunki fauny i flory łąkowej i leśnej, następuje zubożenie przyrody.

Bardzo ważnym czynnikiem kształtującym zagrożenie pożarowe w poszczególnych porach roku są warunki meteorologiczne, takie jak: opady atmosferyczne, prędkość i kierunek wiatru, natężenie promieniowania słonecznego, temperatury powietrza i wilgotności powietrza. W sezonie palności codziennie określany jest stopień zagrożenia pożarowego, podawany na godz. 9.00  i 13.00. Przy wystąpieniu III (najwyższego) stopnia zagrożenia pożarowego i utrzymującej się przez co najmniej pięć kolejnych dni wilgotności ścioły leśnej mierzonej o godz. 9.00  poniżej 10 proc. nadleśnictwo obligatoryjnie wprowadza zakaz wstępu do lasu.

Przez tereny leśne nadleśnictwa przebiegają ważne szlaki komunikacyjne – drogi krajowe i wojewódzkie oraz linia kolejowa, co przyczynia się do zwiększenia zagrożenia pożarowego. Problemem jest także bliskie sąsiedztwo wsi oraz łąk i pastwisk, z których część jest wiosną wypalana przez miejscową ludność. Kolejnym czynnikiem powodującym wzrost zagrożenia pożarowego jest obecność na terenie nadleśnictwa czynnego poligonu wojskowego, na którym prowadzone są regularne ćwiczenia jednostek wojskowych z całej Polski.

Największe zagrożenie pożarowe na terenach leśnych spowodowane jest jednak nieprzestrzeganiem przepisów przeciwpożarowych przez ludzi przebywających w lesie. Z ustawy o lasach wynika m.in., że w lasach i 100 metrów od nich nie można używać otwartego ognia.

 

Na terenie naszego nadleśnictwa znajdują się 4 dostrzegalnie przeciwpożarowe, które wyposażone w kamery pozwalają nam na obserwację lasu i szybkie wykrycie dymów unoszących się ponad korony drzew.

W siedzibie nadleśnictwa znajduje się punkt alarmowo-dyspozycyjny (PAD) w którym znajdują się monitory 4 kamer dostrzegalni. Tak rozwinięta sieć ochrony p-poż pozwala nam szybko wykryć i ustalić dokładną lokalizację pożaru.

 

 


 

 

Przeczytaj więcej o ochronie lasu


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Lasy Państwowe przeznaczą dwa miliony złotych na walkę z epidemią

Lasy Państwowe przeznaczą dwa miliony złotych na walkę z epidemią

Minister Środowiska wyszedł z inicjatywą zaangażowania Państwowego Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe, do wsparcia szpitali w walce z epidemią koronawirusa. PGL Lasy Państwowe podjęło decyzję o udzieleniu wsparcia finansowego dla polskiej Służby Zdrowia. Walka z pandemią COVID-19 jest szczególnie trudnym wyzwaniem dla wszystkich pracodawców, pracowników, a w szczególności dla systemu ochrony zdrowia. Na ten cel Generalna Dyrekcja Lasów Państwowych po konsultacji z dyrektorami regionalnymi, wyraziła wolę wsparcia finansowego w wysokości 2 mln zł, z przeznaczeniem m.in. na zakup respiratorów do szpitali znajdujących się na terenie danej Regionalnej Dyrekcji.
 
„W tym trudnym dla nas wszystkich czasie – w czasie epidemii – każda okazana pomoc jest dużym wsparciem. Za dwa miliony złotych można zakupić szereg potrzebnych teraz środków do ratowania zdrowia i życia. Polska Służba Zdrowia codziennie walczy o ludzkie życie. Dziękuję wszystkim, którzy włączają się w walkę z epidemią” – podkreślił minister środowiska Michał Woś.
 
Udzielenie wsparcia finansowego przez jednostki organizacyjne Lasów Państwowych na zwalczanie epidemii, możliwe jest bez rezygnacji z realizacji zadań w zakresie gospodarki leśnej. Ponadto Lasy Państwowe zgłaszają swoją gotowość do dalszej pomocy, poprzez udostępnienie ośrodków wypoczynkowo-szkoleniowych, znajdujących się na terenie jednostek organizacyjnych Lasów Państwowych. Jest to akt wsparcia i solidarności leśników z Państwem Polskim.
 

Udział nadleśnictw Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu w ogólnej kwocie wsparcia walki z koronawirusem wyniósł 370 tys. zł.

Kujawsko-pomorscy leśnicy postanowili przeznaczyć darowiznę na zakup respiratora dla Szpitala Zakaźnego w Bydgoszczy oraz na zakup ambulansu dla Szpitala Specjalistycznego w Chojnicach.

Ponadto, Szpitale Zakaźne w Toruniu i Grudziądzu oraz Szpital Specjalistyczny w Kościerzynie, a także NZOZ Nowy szpital Sp. Z o. o. w Świeciu nad Wisłą otrzymają od leśników wsparcie na zakup środków ochrony osobistej.

Pamiętamy również jak ważna jest szybka diagnostyka w kierunku wykrycia wirusa, stąd postanowiliśmy również wesprzeć Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Bydgoszczy, przeznaczając darowiznę na środki ochrony osobistej zespołów mobilnych pobierających wymazy do testów. – powiedział Bartosz Michał Bazela, dyrektor RDLP w Toruniu - Nie zapominamy o żołnierzach 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej, którzy pomagają ludziom przetrwać czas kwarantanny. Dla nich przeznaczyliśmy darowiznę na zakup środków ochrony osobistej.

Dziękujemy wszystkim służbom za ich pracę w tym trudnym czasie! – podsumował dyrektor Bazela.