Oferta edukacyjna Nadleśnictwa Dąbrowa
Serdecznie zapraszamy do zapoznanie się z naszą ofertą edukacyjną oraz zapraszamy do lasu, który jest ogromnym skarbcem wiedzy dającym wiele możliwości.
W dobie internetu, ciągłego pośpiechu oraz nadmiernego przebodźcowania dzieci i młodzieży alternatywą mogą być zajęcia edukacyjne na łonie natury. Polskie lasy są ogólnodostępne dla społeczeństwa przez cały rok i stanowią niepowtarzalne miejsce do edukacji przyrodniczej i leśnej.
Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom społeczeństwa oraz zwiększającego się zapotrzebowania na obcowanie z przyrodą powstał we wrześniu 2011 roku Ośrodek Edukacji Leśnej „Dąbrówka” wraz z ogrodem dydaktycznym i ścieżką edukacyjną umożliwiającym aktywne edukowanie dzieci i młodzieży w zakresie gospodarki leśnej, funkcji lasu, ochrony przyrody oraz bioróżnorodności naszej rodzimej przyrody. Chcąc skorzystać z zajęć na terenie ośrodka prosimy o kontaktowanie się z Panią Moniką Kwaśniewską pod numerem telefonu 539 697 912.
Na terenie Nadleśnictwa Dąbrowa istnieją różnorodne obiekty przygotowane do realizacji zadań z zakresu edukacji leśnej społeczeństwa. W 1998 roku powstała w leśnictwie Grabowiec ścieżka edukacyjna „Grabowiec”, która została poddana gruntownej modernizacji w 2015 roku. Osoby chętne mogą zgłaszać chęć zorganizowania zajęć edukacyjnych na ścieżce edukacyjnej bezpośrednio u leśniczego Leśnictwa Grabowiec Pana Tomasza Szulc pod numerem telefonu 602 237 196.
Ciekawym miejscem do podglądania przyrody są tereny leśne leśnictwa Bedlenki i Gródek, gdzie w 2019 roku udostępniono sieć pięciu szlaków pieszych w postaci pętli o różnym stopniu trudności oraz długości. Wyznaczone w terenie „Szlaki Dębowe” przebiegają przez bardzo urokliwe miejsca i stanowią wspaniałe miejsce do organizacji pieszych wędrówek, wycieczek szkolnych oraz prowadzenia zajęć edukacyjnych.
Oprócz zajęć w Ośrodku Edukacji Leśnej „Dąbrówka” czy na ścieżce edukacyjnej „Grabowiec” istnieje możliwość przeprowadzenia zajęć edukacyjnych w różnego typu placówkach oświatowych (szkołach czy przedszkolach) po wcześniejszym umówieniu takiej wizyty.
Koordynatorem wszelkich działań edukacyjnych jest pracownik nadleśnictwa – Monika Kwaśniewska
(numer telefonu 539 697 912, e-mail: monika.kwasniewska@torun.lasy.gov.pl)
Zgodnie z Zarządzeniem nr 57 Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych z dnia 9 maja 2003 roku w sprawie wytycznych prowadzenia edukacji leśnej społeczeństwa w Lasach Państwowych działalność edukacyjna w nadleśnictwie prowadzona jest na podstawie dziesięcioletniego „Programu edukacji leśnej społeczeństwa w Nadleśnictwie Dąbrowa na lata 2017 – 2026”. Dokument ten zakłada współpracę ze społeczeństwem w zakresie organizacji przedsięwzięć edukacyjnych, m.in.: festynów, konkursów, wystaw, projektów oraz zajęć edukacyjnych.
W ramach edukacji leśnej Nadleśnictwo Dąbrowa oprócz prowadzenia zajęć edukacyjnych organizuje lub współuczestniczy w organizowaniu konkursów o tematyce związanej z lasem:
- „Jestem młodym ekologiem” – wojewódzki konkurs przyrodniczy dla szkół podstawowych,
- „Leśna ozdoba świąteczna” – konkurs plastyczny dla szkół z powiatu świeckiego.
Oprócz konkursów organizujemy corocznie wydarzenia edukacyjne takie jak:
- „Co huczy w lesie?” – poświęcony ochronie i biologii sów lęgowych w Polsce,
- „Społeczne sadzenie lasu” w ramach którego przedstawiciele społeczeństwa mogą zapoznać się z istotą prowadzenia gospodarki leśnej od nasionka do drzewostanu dojrzałego,
- „Pszczoły wracają do lasu”, którego tematem jest przybliżenie biologii oraz ochronie pszczół, jako głównych zapylaczy
- „Spacer z leśnikiem”, podczas którego przybliżana jest uczestnikom specyfika prowadzenia zrównoważonej gospodarki leśnej,
- „SprzątaMy” – cykliczne powtarzane w ciągu roku akcje zbierania śmieci z terenów leśnych skierowane do różnego typu jednostek oświatowych oraz wszystkich osób, którym bliski jest problem związany z ochroną naszej polskiej przyrody.
Ponadto w celu dotarcia do większej liczby osób z tematyką z związaną z edukacją leśną i przyrodniczą nadleśnictwo uczestniczy w różnego typu wydarzeniach, festynach czy wystawach.
Szczegóły ofert edukacyjnej:
- zajęcia z wykwalifikowaną kadrą leśną,
- OEL "Dąbrówka": sala edukacyjna, ścieżka edukacyjna, leśny kącik gier i zabaw,
- zadaszone miejsce na ognisko z kijami do kiełbas,
- ścieżka edukacyjna „Grabowiec” z platformą widokową i zjazd linowy,
- gotowe tematy do realizacji ( w zakładce zamawianie zajęć edukacyjnych) bądź przygotowanie spotkania zgodnie z wymogami odwiedzających,
- inne obiekty edukacyjne: szkółka leśna, obiekty małej retencji, pomniki przyrody, rezerwaty przyrody, miejsca pamięci narodowej
Kontakt i umawianie zajęć:
Ze względów organizacyjnych prosimy o wcześniejsze telefoniczne uzgodnienie terminu zajęć z koordynatorem w nadleśnictwie, a następnie wypełnienie i przesłanie formularza zgłoszeniowego na adres: dabrowa@torun.lasy.gov.pl.
Najlepsze grupy to do 20 osób. Jesteśmy jednak w stanie przyjąć także grupy „autokarowe", ale zajęcia w takich grupach są mniej efektywne.
Więcej szczegółów dotyczących zajęć edukacyjnych dostępnych w zakładce „Zgłaszanie zajęć edukacyjnych”.
Wszystkie zajęcia Gratis !!!