Geocaching

Marzyliście w dzieciństwie o poszukiwaniu skarbów, niczym bohaterowie powieści Roberta L. Stevensona czy filmów o dzielnym Indianie Jonesie? Jeśli dodatkowo uważacie, że poszukiwanie może być ciekawsze niż sam skarb, to geocaching jest czymś dla was.

Jazda konna

Już ponad 7 tysięcy kilometrów tras konnych wyznaczyły Lasy Państwowe dla miłośników wypoczynku w siodle.

Narciarstwo biegowe

O ile skoki narciarskie to sport dla wyczynowców, to biegać na nartach może prawie każdy. A leśne ścieżki wydają się do tego wręcz stworzone.

Nordic walking

Nordic walking to prawdziwy fenomen, jeden z najpopularniejszych sportów w Polsce i Europie, młodszy niż większość osób go uprawiających.

Psie zaprzęgi

Błękitne niebo. Wzdłuż drogi stoją rzędy drzew w białych czapach. Spod płóz sanek, ciągniętych przez dwie pary puszystych psów, pryskają w górę kawałki zmrożonego śniegu. Człowiek stojący na sankach krzyczy w niezrozumiałym języku. To nie jest obrazek z dalekiej Laponii, ani ekranizacja książki Jacka Londona, ale coraz częstszy widok w naszym kraju.

Asset Publisher Asset Publisher

Back

Podsumowanie akcji „Śmieci mniej, lasom lżej”

Podsumowanie akcji „Śmieci mniej, lasom lżej”

W dniu 12.04.2025 r. odbyło się społeczne sprzątanie lasu pod hasłem „Śmieci mniej, lasom lżej”, w którym udział wzięli druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej z Przechowa, pracownicy Nadleśnictwa Dąbrowa oraz zainteresowani mieszkańcy

Nad bezpieczeństwem uczestników czuwali policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Świeciu oraz Staż Leśna.

W ramach akcji posprzątano lasy Leśnictwa Terespol na trasie Kozłowo – Sulnówko, które są chętnie odwiedzane przez okoliczną ludność.  W ramach akcji uzbierano 420 kg śmieci w postaci opakowań po jedzeniu czy piciu, ale także kilka opon, a nawet stary kineskopowy telewizor.   
Problematyka zaśmiecania naszego środowiska naturalnego dotyczy nie tylko lasu. Niechlubny obraz naszego bytowania możemy spotkać w różnych ekosystemach. Śmieci nie tylko szpecą naturalny krajobraz i zniechęcają do odwiedzania lasu. Są zagrożeniem dla wielu zwierząt, szczególnie dla owadów, ponieważ mogą stanowić m. in. śmiertelne pułapki lub powodować zatrucia. W porzuconych odpadach czasami znajdują się różnego typu substancje chemiczne, które często powodują skażenie powietrza, gleby i wody. Ponadto śmieci sprzyjają rozwojowi niebezpiecznych bakterii i grzybów. W przypadku pożaru lasu są paliwem, które podtrzymuje ogień i ułatwia jego rozprzestrzenianie się.

 

Corocznie Nadleśnictwo Dąbrowa systematycznie zbiera i wywozi z terenów leśnych tony śmieci, na które składają się m. in. butelki po napojach, różnego typu opakowania po jedzeniu, opony, materiały budowlane i inne odpady. Koszt ich zbiórki i wywozu na wysypisko śmieci mógłby być przeznaczony na inne cele, np. rozbudowę infrastruktury turystycznej czy na zalesianie gruntów lub ochronę lasu. W  2024 roku na terenie Nadleśnictwa Dąbrowa zebrano z terenów leśnych około 11 ton śmieci, co wygenerowało koszt około 43 000,00 zł.

Dziękujemy druhom z OSP w Przechowie oraz mieszkańcom za udział w akcji. Zachęcamy do wspólnego dbania o naszą przyrodę oraz do zabierania pustych opakowań po jedzeniu czy piciu ze sobą oraz do przyłączenia się do akcji #zabierz5zlasu.