Asset Publisher
Ukierunkowanie ruchu turystycznego w Nadleśnictwie Dąbrowa
Nadleśnictwo Dąbrowa realizuje projekt: „Ukierunkowanie ruchu turystycznego na obszarach przyrodniczo cennych obszarów Nadleśnictwa Dąbrowa”.
W ramach programu operacyjnego „Infrastruktura i Środowisko"
Priorytet: V: Ochrona przyrody i kształtowanie postaw ekologicznych.
Działanie: 5.1 Wspieranie kompleksowych projektów z zakresu ochrony siedlisk przyrodniczych (ekosystemów)na obszarach chronionych oraz zachowanie różnorodności gatunkowej.
- 85% dofinansowania pochodzi z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko - V Oś Priorytetowa: Ochrona przyrody i kształtowanie postaw ekologicznych.
- 15% to wkład własny beneficjenta
Celem projektu jest ochrona terenów objętych siecią NATURA 2000 – Bory Tucholskie i terenów do niego przylegających, poprzez poprawę sieci miejsc postojów, deglomeracje ruchu turystycznego i kierowanie go na tereny atrakcyjne przyrodniczo, ale mniej zagrożone. Ważnym aspektem jest zmiana świadomości zwiedzających przez podnoszenie ich wiedzy o przyrodzie. Teren Nadleśnictwa Dąbrowa charakteryzuje się dużymi walorami przyrodniczo-krajobrazowymi. Jest również atrakcyjny turystycznie. W celu zminimalizowania wpływu turystyki na środowisko przyrodnicze podjęto działania mające na celu pogodzenie rekreacji i ochrony przyrody.
Obiekty infrastruktury turystycznej:
W chwili obecnej realizowane są następujące zadania:
- budowa dwóch parkingów nad jeziorami Rybno i Sinowa wraz ze ścieżkami zdrowia
- utworzenie ścieżki spacerowej nad Jeziorem Rybno
- utworzenie dwóch tras nornic wal king na terenie leśnictw Czersk Świecki i Rulewo
- modernizacja ścieżki edukacyjnej Grabowiec
- utworzenie ogrodu dydaktycznego przy OEL "Dąbrówka"
- utworzenie zaplecza rekreacyjnego przy Nadleśnictwie Dąbrowa
- zakup i montaż instalacji edukacyjnych do ogrodu dydaktycznego przy OEL "Dąbrówka" jak i na ścieżkę w Grabowcu.
Projekt obejmuje także infrastrukturę już utworzoną czyli OEL "Dąbróewkę".
Całkowita wartość projektu: 1 433 235,75 zł
w tym kwalifikowane: 984 686 zł
Dotacja: 836 983,10 zł
Inwestycje dofinansowane z NFOŚIGW w Nadleśnictwie Dąbrowa
Projekty zrealizowane na terenie Nadleśnictwa Dąbrowa dofinansowane ze środków NFOŚiGW oraz EFRR.
Projekt o wartości 1093 900,00zł zrealizowany w roku 2009 przy wsparciu finansowym z NFOŚiGW
W ramach projektu zmodernizowano dwa istniejących zbiorniki wodne w Leśnictwach Kwiatki (oddział 57h) i Mniszek (oddział 180x) oraz zakupiony został zestaw TV kamera+ moniotr w celu obserwacji terenów leśnych.
Projekt nr 460/2008/Wn-50/OP-PO-LZ/D „Wspieranie działań w zakresie zwiększenia lesistości kraju i ochrony zasobów leśnych- zakup samochodów gaśniczych, zestawów TV i masztów antenowych oraz modernizacja dwóch zbiorników wodnych wraz z dojazdami i placem manewrowym"
O wartości 1 030 000,00zł w latach 2008-2009 przy wsparciu finansowym z NFOŚiGW
W ramach projektu wybudowana została deszczowania (system deszczujący) na potrzeby nawadniania szkółki, wybudowano zbiornik wodny do gromadzenia wody w celu zasilania systemu deszczującego, zakupiono siewnik do nasion grubych, wyorywacz aktywny do sadzonek, piaskarkę do przykrywania siewów, bruzdownik, wał z wyciskaczem taśm, rozsiewacz substratu. Zakupiono i zamontowano chłodnię z kontrolowaną temperaturą i wilgotnością do przechowywania nasion i sadzonek na szkółce, automatyczną stację meteorologiczną oraz filtry samoczyszczące do systemu deszczującego.
Ośrodek Edukacji Leśnej "Dąbrówka" dofinansowano z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie.
Umowa nr 554/2010/Wn50?EE-BS/D o dofinansowanie w formie dotacji zawarta w dniu 12.10.2010 roku
Kwota przedsięwzięcia: 562 240 zł
Kwota dotacji: 246 552 zł co stanowi 43.85% całej kwoty
termin zakończenia realizacji przedsięwzięcia: 30.09.2011 rok
Nasze nadleśnictwo brało udział w regionalnym programie ochrony i restytucji cisa pospolitego (Taxus baccata L.) na obszarze RDLP w Toruniu w latach 2007-2013, który został współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Program ten przewiduje przede wszystkim ochronę istniejących stanowisk cisa pospolitego oraz przywracanie (sadzenie) tego gatunku na terenie 16 z 27 nadleśnictw nadzorowanych przez RDLP w Toruniu.
Asset Publisher
Asset Publisher
Historia Nadleśnictwa Dąbrowa
Historia Nadleśnictwa Dąbrowa
Nadleśnictwo Dąbrowa, istniejące pod tą nazwą od 1869 roku, obejmowało lasy stanowiące od najdawniejszych lat własność państwową i zajmowało obszar dzisiejszego obrębu Dąbrowa, fragmentu dzisiejszego obrębu Laskowice i części dzisiejszego obrębu Warlubie, która w 1899 roku została wyodrębniona w Nadleśnictwo Warlubie.
Rys historyczny
Jednoobrębowe Nadleśnictwo Dąbrowa funkcjonowało bez większych zmian powierzchniowych aż do 1945 roku, kiedy to z części lasów Nadleśnictwa Dąbrowa (leśnictwo Taszewo i część leśnictwa Mniszek), Nadleśnictwa Osie (leśnictwo Gródek) oraz z przejętych upaństwowionych majątków prywatnych i lasów drobnych właścicieli poniemieckich powstało Nadleśnictwo Laskowice.
Z dniem 1 stycznia 1973 roku utworzone zostało trzyobrębowe Nadleśnictwo Dąbrowa, w skład którego weszły trzy poprzednio istniejące nadleśnictwa: Dąbrowa, Warlubie i Laskowice oraz dwa leśnictwa - Kozłowo i Terespol - z byłego nadleśnictwa Chełmno.
Nadleśnictwo Dąbrowa złożone z trzech obrębów funkcjonowało bez większych zmian do końca 2006 r. Wyjątkiem było przekazanie, z początkiem 2000 roku, do funkcjonującego w nowych granicach Nadleśnictwa Osie, fragmentów obrębów Warlubie (do obrębu Osie) i Laskowice (do utworzonego obrębu Bedlenki). Po likwidacji w 2003 roku Nadleśnictwa Trzebciny grunty te wróciły do poprzednich obrębów.
Nadleśnictwo Dąbrowa złożone z dwóch obrębów: Dąbrowa i Laskowice powstało na podstawie Zarządzenia Nr 20 Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych z dnia 30 maja 2006 r. w sprawie wprowadzenia zmian w powierzchni Nadleśnictw Dąbrowa i Osie, utworzenia nowego Nadleśnictwa Trzebciny oraz określenia zasięgu terytorialnego tych nadleśnictw w Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych Toruń oraz Zarządzenia Nr 25 Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych z dnia 12 czerwca 2006 r. zmieniającego powyższe zarządzenie. Nadleśnictwo w zmienionych granicach rozpoczęło swoje funkcjonowanie z dniem 01.01.2007 roku.
Wcześniejsza historia Nadleśnictwa Dąbrowa to historia tworzących go aktualnie obrębów.
Historia obrębu leśnego Dąbrowa
Nadleśnictwo Dąbrowa – istniejące pod tą nazwą od 1869 roku obejmowało lasy stanowiące od najdawniejszych lat własność państwową i zajmowało obszar dzisiejszego obrębu Dąbrowa i części dzisiejszego obrębu Warlubie, która w 1899 roku została wyodrębniona w Nadleśnictwo Warlubie.
Według danych na 01.10.1930 r. powierzchnia nadleśnictwa (obrębu) Dąbrowa wynosiła 5866,85 ha i stan ten utrzymywał się do 1939 roku. Po II wojnie światowej przyłączono około 1890 ha upaństwowionych majątków prywatnych na mocy Dekretu PKWN z 1944 roku. Z obszaru nadleśnictwa wyłączono natomiast leśnictwo Taszewo i część leśnictwa Mniszek, włączając je do tworzonego w 1945 r. Nadleśnictwa Laskowice. Po tych zmianach powierzchnia Nadleśnictwa Dąbrowa wynosiła 7756,85 ha (wg stanu 01.01.1951 r.). W następnych latach przyjęto od Państwowego Funduszu Ziemi grunty o powierzchni 69,83 ha oraz grunty z Nadleśnictwa Warlubie - 69,32 ha. Na podstawie ścisłych pomiarów wg stanu na 01.10.1965 r. powierzchnia nadleśnictwa wynosiła 7904,10 ha.
W latach 1965–75 powierzchnia obrębu zmienia się na skutek zakupu nieruchomości, przejęcia gruntów z PFZ, wyłączenia gruntów pod szosę Warlubie–Osie, wyłączenia rzek Mątawy, Sinowy, Krępy i Sobiny. Po tych zmianach obręb Dąbrowa wg stanu na dzień 01.10.1975 r. zamyka się powierzchnią 7924,42 ha.
Zmiany powierzchniowe w obrębie Dąbrowa w latach 1975-87 wynikały z przejmowania gruntów z PFZ oraz od osób prywatnych, przekazania gruntów pod drogi publiczne oraz UG Warlubie i UG Jeżewo. Powierzchnia obrębu Dąbrowa wg stanu na 01.01.1987 r. wynosiła 7945,47 ha.
W latach 1987-96 powierzchnia obrębu nie zmieniła się istotnie i wyniosła na koniec okresu gospodarczego 7999,55 ha.
Historia obrębu leśnego Laskowice
Nadleśnictwo Laskowice jako jednostka administracyjna powstało w roku 1945 z części lasów Nadleśnictwa Dąbrowa (leśnictwo Taszewo i część leśnictwa Mniszek), Nadleśnictwa Osie (leśnictwo Gródek) oraz przejętych upaństwowionych majątków prywatnych na mocy Dekretu PKWN oraz lasów drobnych właścicieli poniemieckich (około 625 ha). Upaństwowione lasy (5175 ha) to byłe majątki: Belno, Gródeczek, Gródek, Huta, Kozłowo, Laskowice, Lubocheń, Piła Młyn, Poledno, Polski Konopat, Rulewo, Sartowice, Skaryszewy i Sulnowo. Według stanu na 01.01.1950 r. powierzchnia nadleśnictwa wynosiła 7193,68 ha.
W okresie od 01.01.1950 r. do 30.10.1965 r. na skutek przejęcia gruntów z PFZ, przejęcia z Nadleśnictwa Warlubie leśnictwa Bzowo, przejęcia leśnictwa Bojanowo oraz przejęcia niewielkiej ilości gruntów z Nadleśnictwa Osie, jak też przekazania lasów do Nadleśnictwa Chełmno (leśnictwo Kozłowo i leśnictwo Terespol), przekazania gruntów Państwowym Gospodarstwom Rybackim, Rolnym oraz Przedsiębiorstwu Centrali Leśnej oraz zwrócenia gruntów osobom prywatnym nastąpiły znaczące zmiany w stanie posiadania. Powierzchnia nadleśnictwa ustalona na podstawie ścisłych pomiarów wg stanu na 01.10.1965 r. wynosiła 8399,34 ha.
Następne zmiany powierzchniowe w latach 1965–1975 spowodowane były: przejęciem lasów z byłego Nadleśnictwa Chełmno, przejęciem i zakupem nieruchomości, przejęciem gruntów z PFZ, wyłączeniem szosy Bydgoszcz - Gdańsk, przekazaniem niewielkiej części gruntów Elektrowni Gródek, przekazaniem gruntów PKP, PGR–om, Gminie Dragacz, Rejonowi Dróg Publicznych, wyłączeniem rzeki Mątawy oraz zwrotem gruntów prywatnym właścicielom. Na dzień 01.10.1975 r. powierzchnia ogólna obrębu Laskowice wynosiła 10085,02 ha.
Późniejsze zmiany powierzchniowe (w latach 1975-86) powstały na skutek włączania lub wyłączania dróg i cieków, przejęcia gruntów z PFZ i od osób prywatnych oraz przekazania gruntów do urzędów gmin. Powierzchnia obrębu Laskowice wg stanu na 01.01.1987 r. wynosiła 10818,86 ha.
W latach 1987-96 powierzchnia obrębu zwiększyła się, głównie przez przejęcia gruntów z AWRSP. Na koniec okresu gospodarczego powierzchnia obrębu wyniosła 11160,66 ha.
Nadleśniczowie po 1945 roku:
Wołejsz Alfons 1.03.1945-30.06.1945
Pałkalski Tadeusz 12.06.1945- 07.11.1947
Cychnerski Franciszek 25.10.1947- 30.11.1947
Pinkiel Jan 01.12.1947- 31.01.1951
Noga Jerzy 01.02.1951-28.02.1970
Robert Włodzimierz 01.03.1970- 30.04.2007
Karetko Artur 01.06.2007 -02.01.2018
Pawlicki Karol 02.01.2018- do chwili obecnej
Poznaj historię Lasów Państwowych – pobierz książkę „Znaki czasu. Wczoraj i dziś Lasów Państwowych"