Telefon interwencyjny ws. lęgów ptasich

Numer telefonu służy do informowania o przypadkach uszkodzeń lęgów ptasich na terenach zarządzanych przez Lasy Państwowe. Leśnik, z którym się Państwo skontaktują podejmie interwencję, by pomóc poszkodowanym ptakom. Aby interwencja mogła przebiegać sprawnie, prosimy o jak najbardziej precyzyjne określenie lokalizacji i przesłanie fotografii z miejsca zdarzenia.

W przypadku zdarzeń drogowych z udziałem zwierząt właściwy kontakt to policja. Gdy w efekcie kolizji zwierzę zostało ranne, policjanci powinni skontaktować się z lekarzem weterynarii. Weterynarz podejmie decyzję, w jaki sposób pomóc czy też skrócić cierpienie zwierzęcia.

Przypominamy, że młode zwierzęta – ssaki, wyrośnięte pisklęta ptaków, czyli podloty – na ogół nie potrzebują pomocy człowieka. Ich taktyka to pozostawanie w ukryciu, gdy rodzice żerują bądź zdobywają pokarm dla potomstwa. Oceńmy, czy zwierzę nie jest poturbowane lub poranione. Jeśli nie, to zostawmy je tam, gdzie jest. Nie dotykamy zwierząt!

Telefon interwencyjny

606 759 721 (Dawid Kikulski - zastępca nadleśniczego)

Dodatkowe informacje


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Podsumowanie "spotkania z sowami"

Podsumowanie "spotkania z sowami"

W dniu 21 lutego br. w Ośrodku Edukacji Leśnej „Dąbrówka” odbyło się organizowane już po raz piąty spotkanie pt. „Co w lesie huczy?” poświęcone biologii, zachowaniu oraz ochronie sów gniazdujących w Polsce

Celem spotkania była edukacja w zakresie biologii i ekologii sów żyjących w Polce. Bezszelestny lot, skrytość oraz wydawane dźwięki spowodowały niechęć społeczeństwa do tych jakże ciekawych ptaków. Obecnie dzięki prowadzonej od lat edukacji odnotowujemy wzrost zainteresowania ludzi w zakresie ochrony sów.  
Tegoroczne wydarzenie pt. Co w lesie huczy?” rozpoczęło się od prelekcji na temat sów gniazdujących w Polsce, który wygłosiła Pani Zuzanna Borowska, pasjonatka sów, na co dzień prowadząca Zakątek Sowia Dusza (https://www.sowiadusza.com/). Podczas prowadzonego wykładu słuchacze mogli przyjrzeć się znajdującym się na sali trzem sowom, tj. płomykówce, uszatce i puszczykowi.  Warto wspomnieć, że w Polsce gniazduje 10 gatunków sów, tj. puszczyk zwyczajny, puszczyk uralski, puszczyk mszarny, sóweczka, pójdźka, włochatka, uszatka, uszatka błotna, płomykówka i puchacz. Prosty przekaz oraz bezpośredni kontakt z żywymi sowami na długo zostanie w pamięci słuchaczy.  
Na wieczorze z sowami nie zapomniano oczywiście o najmłodszych uczestnikach, dla których przewidziano prace plastyczne, polegające na własnoręcznym wykonaniu sowy z szyszek drzew iglastych (sosny pospolitej, sosny czarnej, świerku czy daglezji). Na pamiątkę tego wydarzenia chętni uczestnicy otrzymali certyfikat za udział w wydarzeniu.
Wraz z nastaniem wieczoru wszyscy uczestnicy wydarzenia ruszyli na nocne nasłuchiwanie sów do pobliskiego lasu, które poprowadził leśniczy leśnictwa Rulewo, Pan Adam Szymański oraz leśniczy leśnictwa Dąbrowa, Pan Kacper Gałecki. Po dotarciu do starego drzewostanu sosnowego ku radości zgromadzonych udało się usłyszeć odgłos puszczyka.  Wieczorne wyjście do lasu dla większości uczestników spaceru stało się niezapomnianym wydarzeniem, ponieważ las w nocy przybiera zupełnie inne oblicze.
Całe spotkanie poświęcone tym jakże ciekawym drapieżnikom zakończyło wspólne ognisko pod wiatą na terenie Ośrodka Edukacji Leśnej ,,Dąbrówka”, które stało się pretekstem do dalszych rozmów m. in. o sowach. Dziękujemy wszystkim za tak liczne przybycie, a dla zainteresowanych życiem sów zapraszamy do lektury załączonych poniżej materiałów