Telefon interwencyjny ws. lęgów ptasich

Numer telefonu służy do informowania o przypadkach uszkodzeń lęgów ptasich na terenach zarządzanych przez Lasy Państwowe. Leśnik, z którym się Państwo skontaktują podejmie interwencję, by pomóc poszkodowanym ptakom. Aby interwencja mogła przebiegać sprawnie, prosimy o jak najbardziej precyzyjne określenie lokalizacji i przesłanie fotografii z miejsca zdarzenia.

W przypadku zdarzeń drogowych z udziałem zwierząt właściwy kontakt to policja. Gdy w efekcie kolizji zwierzę zostało ranne, policjanci powinni skontaktować się z lekarzem weterynarii. Weterynarz podejmie decyzję, w jaki sposób pomóc czy też skrócić cierpienie zwierzęcia.

Przypominamy, że młode zwierzęta – ssaki, wyrośnięte pisklęta ptaków, czyli podloty – na ogół nie potrzebują pomocy człowieka. Ich taktyka to pozostawanie w ukryciu, gdy rodzice żerują bądź zdobywają pokarm dla potomstwa. Oceńmy, czy zwierzę nie jest poturbowane lub poranione. Jeśli nie, to zostawmy je tam, gdzie jest. Nie dotykamy zwierząt!

Telefon interwencyjny

606 759 721 (Dawid Kikulski - zastępca nadleśniczego)

Dodatkowe informacje


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Rozstrzygnięcie konkursu

Rozstrzygnięcie konkursu

"Leśna Ozdoba Świąteczna"

W dniu 12 grudnia 2024 r. Komisja konkursowa dokonała rozstrzygnięcia konkursu plastycznego pt. „Leśna ozdoba świąteczna” skierowanego do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych z powiatu świeckiego. Celem konkursu była promocja zrównoważonej gospodarki leśnej m. in.  poprzez promowanie surowców naturalnych, w tym drewna jako surowca w 100% odnawialnego, popularyzacja tradycji wytwarzania własnoręcznych ozdób świątecznych przy wykorzystaniu darów lasów i materiałów naturalnych oraz rozwijanie kreatywności.

W czwartej edycji wpłynęły łącznie 42 prace, nadesłane przez uczniów z klas podstawowych. W kategorii III, tj. dla uczniów szkól ponadpodstawowych nie wypłynęła żadna praca.
Poziom oraz pomysłowość nadesłanych prac stanowiła trudne zdanie dla Komisji w wyborze laureatów. Podczas oceniania prac Komisja konkursowa  brała pod uwagę oryginalności i zgodność z tematyką konkursu, staranność oraz włożony wkład własny w zgłoszoną pracę. Wszystkie prace zachwyciły nas pomysłowością, wysokim poziomem wykonania oraz  walorami artystycznymi.
W ramach oceny prac Komisja konkursowa wyłoniła następujących laureatów w poszczególnych kategoriach oraz przyznała wyróżnienia.

Laureaci konkursu w poszczególnych kategoriach:

Kategoria wiekowa I: uczniowie klas I-III szkoły podstawowej

I miejsce
    Iga Kędziora, Szkoła Podstawowa w Grupie
II miejsce
    Jakub Lahutta, Szkoła Podstawowa w Jeżewie
III miejsce
    Kornelia Bogacka, Szkoła Podstawowa w Grupie
Wyróżnienia:
1)    Kacper Helwig, Szkoła Podstawowa w Jeżewie,
2)    Konrad Murawski, Szkoła Podstawowa w Laskowicach,
3)    Jan Markowicz, Szkoła Podstawowa w Michalu,
4)    Zuzanna Rynkowska, Szkoła Podstawowa w Grupie,
5)    Julian Duńczyk, Szkoła Podstawowa w Wiągu.

Kategoria wiekowa II: uczniowie klas IV-VIII

I miejsce
    Amelia Andrik, Szkoła Podstawowa nr 2 w Świeciu
II miejsce
    Mikołaj Kwaśniewski, Szkoła Podstawowa w Czaplach,
III miejsce
     Katarzyna Starszak, Szkoła Podstawowa w Laskowicach

Wyróżnienia:
1)    Nadia Sakowicz, klasa IV, Szkoła Podstawowa nr 1 w Świeciu,
2)    Julia Hemke, klasa VI, Szkoła Podstawowa w Jeżewie,
3)    Tymoteusz Kiec, klasa VII, Szkoła Podstawowa w Gródku,
4)    Mikołaj Nowakowski, klasa VI, Szkoła Podstawowa w Wiągu.


W dniu 17.12.2024 r. odbyło się w Ośrodku Edukacji Leśnej „Dąbrówka” uroczyste wręczenie nagród oraz pamiątkowych dyplomów zwycięzcom konkursu.


Serdecznie gratulujemy laureatom i pozostałym autorom prac.

Wszystkim pozostałym uczestnikom konkursu bardzo dziękujemy za nadesłane prace i zachęcamy do brania udziału w innych organizowanych przez Nadleśnictwo Dąbrowa konkursach.