Asset Publisher Asset Publisher

Urządzanie Lasu

Gospodarka leśna w Lasach Państwowych prowadzona jest na podstawie planów urządzenia lasu, sporządzanych dla nadleśnictw na 10 lat. Wykonują je dla Lasów Państwowych specjalistyczne jednostki, m.in. Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej (BULiGL). Plany urządzenia lasu, po konsultacjach z udziałem społeczeństwa, są zatwierdzane decyzją Ministra Środowiska.

Przygotowanie planu poprzedza zawsze dokładna inwentaryzacja i ocena stanu lasu. Leśnicy określają takie cechy lasu, jak struktura, budowa, wiek, skład gatunkowy, stan zdrowotny, warunki glebowo-siedliskowe itp. W działaniach przewidzianych do realizacji uwzględnia się cele gospodarki leśnej i funkcje, jakie pełnią lasy w urządzanym nadleśnictwie.

Przed sporządzeniem planu urządzenia lasu leśnicy dokładnie inwentaryzują zasoby leśne i oceniają stan lasu

Współczesne plany gospodarowania na terenach leśnych wykonuje się, wykorzystując najnowsze osiągnięcia techniki.  Podstawowym narzędziem pracy jest tu leśna mapa numeryczna (LMN), będąca częścią systemu informacji przestrzennej (GIS). Mapa ta w sposób graficzny przetwarza i przedstawia dane zebrane podczas prac terenowych. Od lat w urządzaniu lasu stosuje się również coraz doskonalsze metody wykorzystywania zdjęć lotniczych i satelitarnych, które uzupełniają wyniki prac terenowych.

Czasami plan urządzenia lasu może być opracowywany na okres krótszy niż 10 lat. Dzieje się tak w uzasadnionych przypadkach, na przykład gdy wystąpią duże szkody lub klęski żywiołowe.

Plan urządzenia lasu powinien zawierać m.in.:

  • opis lasów i gruntów przeznaczonych do zalesienia,
  • analizę gospodarki leśnej w minionym okresie,
  • program ochrony przyrody,
  • określenie zadań związanych z pozyskaniem drewna, zalesieniami i odnowieniami, pielęgnacją i ochroną lasu, gospodarką łowiecką i tworzeniem infrastruktury leśnej (budynki, drogi).

Plan urządzenia lasu wykonywany jest na podstawie obowiązującej w Lasach Państwowych instrukcji.

Część opisowa Planu Urządzania Lasu udostępniana jest osobom zainteresowanym w siedzibie Nadleśnictwa Dąbrowa, ul. Leśna 25, 86-131 Jeżewo.

Decyzja Ministra Środowiska zatwierdzająca PUL dostępna w  Biuletynie Informacji Publicznej.


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Konkurs plastyczny

Konkurs plastyczny

„Owady zapylające w środowisku leśnym”

Nadleśnictwo Dąbrowa ogłasza konkurs plastyczny dla wychowanków przedszkoli oraz uczniów szkół podstawowych z powiatu świeckiego. Zadaniem uczestników jest wykonanie pracy plastycznej zgodnie z tematem przewodnim konkursu, którym jest „Owady zapylające w środowisku leśnym”.

          Celem konkursu jest pogłębienie wiedzy na temat ochrony i roli owadów zapylających w naszym środowisku, popularyzacja czynnej ochrony dziki pszczół i trzmieli oraz innych zapylaczy na terenach leśnych, a także rozwijanie kreatywności oraz umiejętności postrzegania i docenienia polskiej przyrody. Najlepsze prace zostaną nagrodzone i opublikowane na naszej stronie oraz na facebook-owym profilu.

 

Prace plastyczne oceniane będą w trzech kategoriach wiekowych:

  1. kategoria I: dzieci przedszkolne (przedszkola),
  2. kategoria II: uczniowie klas I-III szkoły podstawowej,
  3. kategoria III: uczniowie klas IV-VIII szkoły podstawowej.

Przedmiotem konkursu jest stworzenie pracy autorskiej:

  1. Format prac plastycznych: wyłącznie A4 lub A3,
  2. Forma pracy: płaska,
  3. Technika: dowolna, np. farba plakatowa, akwarela, rysunek kredką, ołówkiem, wydzieranka itp.

 

          Chętne osoby zapraszamy do składania prac za pośrednictwem poczty lub osobiście w biurze Nadleśnictwa Dąbrowa  (Jeżewo, ul. Leśna 25, 86-131 Jeżewo) do dnia 27 maja 2024 r., do godz. 15.00.

Szczegóły konkursu znajdziecie w załączonym regulaminie, które znajduje się poniżej artykułu.

 

Serdecznie zapraszamy, atrakcyjne nagrody czekają !!!

 

Zakup nagród dofinansowany ze środków Wojewódzkiego Fundusz Ochrony  Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu.