Asset Publisher Asset Publisher

Urządzanie Lasu

Gospodarka leśna w Lasach Państwowych prowadzona jest na podstawie planów urządzenia lasu, sporządzanych dla nadleśnictw na 10 lat. Wykonują je dla Lasów Państwowych specjalistyczne jednostki, m.in. Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej (BULiGL). Plany urządzenia lasu, po konsultacjach z udziałem społeczeństwa, są zatwierdzane decyzją Ministra Środowiska.

Przygotowanie planu poprzedza zawsze dokładna inwentaryzacja i ocena stanu lasu. Leśnicy określają takie cechy lasu, jak struktura, budowa, wiek, skład gatunkowy, stan zdrowotny, warunki glebowo-siedliskowe itp. W działaniach przewidzianych do realizacji uwzględnia się cele gospodarki leśnej i funkcje, jakie pełnią lasy w urządzanym nadleśnictwie.

Przed sporządzeniem planu urządzenia lasu leśnicy dokładnie inwentaryzują zasoby leśne i oceniają stan lasu

Współczesne plany gospodarowania na terenach leśnych wykonuje się, wykorzystując najnowsze osiągnięcia techniki.  Podstawowym narzędziem pracy jest tu leśna mapa numeryczna (LMN), będąca częścią systemu informacji przestrzennej (GIS). Mapa ta w sposób graficzny przetwarza i przedstawia dane zebrane podczas prac terenowych. Od lat w urządzaniu lasu stosuje się również coraz doskonalsze metody wykorzystywania zdjęć lotniczych i satelitarnych, które uzupełniają wyniki prac terenowych.

Czasami plan urządzenia lasu może być opracowywany na okres krótszy niż 10 lat. Dzieje się tak w uzasadnionych przypadkach, na przykład gdy wystąpią duże szkody lub klęski żywiołowe.

Plan urządzenia lasu powinien zawierać m.in.:

  • opis lasów i gruntów przeznaczonych do zalesienia,
  • analizę gospodarki leśnej w minionym okresie,
  • program ochrony przyrody,
  • określenie zadań związanych z pozyskaniem drewna, zalesieniami i odnowieniami, pielęgnacją i ochroną lasu, gospodarką łowiecką i tworzeniem infrastruktury leśnej (budynki, drogi).

Plan urządzenia lasu wykonywany jest na podstawie obowiązującej w Lasach Państwowych instrukcji.

Część opisowa Planu Urządzania Lasu udostępniana jest osobom zainteresowanym w siedzibie Nadleśnictwa Dąbrowa, ul. Leśna 25, 86-131 Jeżewo.

Decyzja Ministra Środowiska zatwierdzająca PUL dostępna w  Biuletynie Informacji Publicznej.


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Nocny spacer z leśnikiem

Nocny spacer z leśnikiem

Zapraszamy do szukania „kwiatu paproci” po urokliwych miejscach Leśnictwa  Bedlenki
22 czerwca zapraszamy w ramach Nocy Świętojańskiej na nocne poszukiwanie magicznego kwiatu paproci.


Zapraszamy wszystkie chętne osoby pełnoletnie, lubiące nocne piesze wędrówki do uczestnictwa w nocnym „Spacerze z Leśnikiem” po terenie Leśnictwa Bedlenki.

Nocne wyprawy do lasu wymagają od nas dobrej orientacji w terenie, a także przezwyciężenia naturalnego strachu. W nocy nasz wzrok funkcjonuje znacznie gorzej niż za dnia, wyostrzają się natomiast pozostałe zmysły, lepiej słyszymy, czujemy. W związku z tym las jakby ożywa... Najmniejszy szmer, trzask złamanej gałązki czy pohukiwanie puszczyka tworzy w naszej wyobraźni sugestywne obrazy. Dodatkowo będziemy szukać słynnego „kwiatu paproci”!!!

Opis wydarzenia

1.    Wydarzenie jest kierowane do osób pełnoletnich, którzy lubią piesze wędrówki po lesie.
2.    Zapisy: do dnia 19 czerwca 2024, do godz. 15.00, pod numerem telefonu 539 697 912, Pani Monika Kwaśniewska.
3.    Ilość miejsc ograniczona!!!
4.    Nocny spacer po lesie połączony z szukaniem „kwiatu paproci”. Długość trasy około 10 km, czas przejścia około 3 godzin.
5.    Zbiórka w dniu 22.06.2024 r. przy leśniczówce  Bedlenki (miejsce na ognisko),  godz. 21.00.
6.    Na zakończenie ,,Spaceru z leśnikiem” przewidziane jest ognisko dla   uczestników akcji. Prosimy o zabranie ze sobą kiełbasek i niezbędnych  rzeczy na ognisko.
7.    Przypominamy o założeniu odpowiedniego stroju do pieszych wędrówek, zabraniu latarki (tzw. czołówka) oraz o zabraniu ze sobą wody do picia.
Prosimy o zapoznanie się z regulaminem wydarzenia  oraz o przestrzeganiu zasad obowiązujących na terenach leśnych.

Do zobaczenia na leśnych ścieżkach!