Asset Publisher Asset Publisher

Użytkowanie Lasu

Użytkowanie lasu to korzystanie z jego zasobów – pozyskanie drewna, zbiór płodów runa leśnego, zbiór roślin lub ich części na potrzeby przemysłu farmaceutycznego, pozyskanie choinek, eksploatacja kopalin i wiele innych. Leśnicy umożliwiają społeczeństwu korzystanie z darów lasu, ale w sposób zapewniający mu trwałość.

Rozmiar pozyskania drewna określony jest w planie urządzenia lasu, który sporządzany jest dla każdego nadleśnictwa na 10 lat. Zapewnia on pozyskiwanie drewna w granicach nie tylko  nieprzekraczających możliwości produkcyjnych lasu, lecz także systematycznie zwiększających zapas drewna pozostającego w lasach, tzw. zapas na pniu. Krótko mówiąc, leśnicy prowadzą w lasach gospodarkę w sposób zapewniający ich trwałość i możliwość biologicznego odtwarzania.

O wielkości pozyskania drewna decyduje tzw. etat cięć określony w każdym planie urządzenia lasu. Jest to ilość drewna możliwa do wycięcia w określonych drzewostanach na określonej powierzchni  w okresie 10 lat, które obejmuje plan. Dzięki temu, że etat jest niższy niż przyrost drewna w tym samym okresie, następuje stały wzrost zapasu „drewna na pniu" (w Polsce pozyskuje się ok. 55 proc. przyrostu). Ocenia się, że zasobność polskich lasów wynosi obecnie ponad 2,049 mld m sześć. drewna.

Pozyskane drewno pochodzi z:

  • cięć rębnych – usuwania z lasu drzewostanów „dojrzałych"; ich podstawowym celem jest przebudowa i odtworzenie drzewostanów;
  • cięć pielęgnacyjnych (czyszczeń i trzebieży) – usuwania z lasu części drzew uznanych za niepożądane i szkodliwe dla pozostałych drzew i wartościowych elementów drzewostanu;
  • cięć niezaplanowanych – są one konsekwencją wystąpienia klęsk żywiołowych w lasach.

Rozmiar pozyskania wynika ze stosowania cięć pielęgnacyjnych (w drzewostanach młodszych), cięć rębnych (w drzewostanach dojrzałych do wyrębu) oraz cięć przygodnych będących następstwem nieprzewidzianych sytuacji (np. klęski żywiołowej).

Większość pozyskania stanowi drewno drzew iglastych, głównie sosna. Z gatunków liściastych pozyskuje się głównie takie gatunki, jak brzoza, dąb, jesion, klon, olsza i grab.

Drewno pozyskane na terenie Nadleśnictwa Dąbrowa trafia głównie do przedsiębiorstw zajmujących się dalszym przerobem tego surowca: tartaków, zakładów przemysłu celulozowo-papierniczego, fabryk mebli oraz mniejszych zakłady stolarskich. Ponadto drewno opałowe kupowane jest przez nabywców indywidualnych na potrzeby gospodarstw domowych, a także trafia do elektrowni, w których wykorzystuje się je jako odnawialne źródło do produkcji  energii elektrycznej.

Znakomita większość drewna pozyskiwana jest w kłodach. Nadleśnictwo postawiło na wykorzystanie nowoczesnych technologii w zagospodarowaniu lasu. Od wielu lat Nadleśnictwo prowadzi pozyskanie Harvesterem. 

Harvester jest wielooperacyjną maszyną wykonującą jednocześnie ścinkę, okrzesywanie z gałęzi bocznych oraz przeżynkę drewna na kłody o dowolnej długości. Wraz z harvesterem pracuje Forwarder. Forwarder jest to pojazd silnikowy służący do samozaładunku i wywozu drewna pozostawionego po harvesterze na miejsce jego składowania.

Pozyskanie prowadzone przy zastosowaniu Harvestera zwiększa znacznie elastyczność Nadleśnictwa w stosunku do potrzeb rynkowych.

W bardzo krótkim czasie można pozyskiwać znaczne ilości drewna pod zamówienie odbiorcy, przy zachowaniu wysokiej dokładności wymaganych parametrów sortymentów.

Warto dodać że już pod koniec lat 70-tych Nadleśnictwo testowało bardzo nowoczesną na ówczesne czasy głowicę ścinkową ND-600 montowaną na ładowarce Ł34 i wiele innych urządzeń przeznaczonych do prac w zagospodarowaniu lasu. Bazując na wieloletnim doświadczeniu Nadleśnictwo Dąbrowa wciąż przeciera nowe szlaki dla rozwijającej się technologii leśnej i pozostaje otwarte na nowe pomysły.

Przeczytaj więcej na temat użytkowania lasu.

Zapoznaj się z ofertą sprzedaży Nadleśnictwa Dąbrowa


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Konkurs plastyczny

Konkurs plastyczny

Niezwykły Leśny Świat

Konkurs plastyczny pt.
„Niezwykły leśny świat”
pod hasłem
„Chronione gatunki zwierząt”

 

Nadleśnictwo Dąbrowa ogłasza konkurs plastyczny dla wychowanków przedszkoli oraz uczniów szkół podstawowych z powiatu świeckiego, znajdujących się w zasięgu administracyjnym Nadleśnictwa Dąbrowa. Zadaniem uczestników jest wykonanie pracy plastycznej płaskiej zgodnie z tematem przewodnim konkursu, jakim są chronione gatunki zwierząt żyjące na terenach leśnych.

 
Celem konkursu jest pogłębienie wiedzy na temat chronionych gatunków  zwierząt żyjących w polskich lasach, zwrócenie uwagi na podejmowane przez Lasy Państwowe działania w zakresie ich ochrony, rozbudzenie zainteresowania rodzimą przyrodą oraz rozwijanie kreatywności i zdolności plastycznych. Najlepsze prace zostaną nagrodzone i opublikowane na naszej stronie oraz na facebook-owym profilu.

 

Prace plastyczne oceniane będą w trzech kategoriach wiekowych:
a)    kategoria I: dzieci przedszkolne (przedszkola),
b)    kategoria II: uczniowie klas I-III szkoły podstawowej,
c)    kategoria III: uczniowie klas IV-VIII szkoły podstawowej.


Przedmiotem konkursu jest stworzenie pracy autorskiej:
a)    Format prac plastycznych: wyłącznie A4 lub A3,
b)    Forma pracy: płaska,
c)    Technika: dowolna, np. farba plakatowa, akwarela, rysunek kredką, ołówkiem, wydzieranka itp.

Chętne osoby zapraszamy do składania prac za pośrednictwem poczty lub osobiście w biurze Nadleśnictwa Dąbrowa  (Jeżewo, ul. Leśna 25, 86-131 Jeżewo) 

do dnia 3 grudnia 2024 r., do godz. 14.00.

 

Szczegóły konkursu znajdują się w załączony poniżej artykułu regulaminie. 

Zakup nagród dofinansowany ze środków Wojewódzkiego Fundusz Ochrony  Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu.

Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie !!!