Zwierzęta

Co zrobić kiedy natrafimy w lesie na martwe lub ranne zwierzę? Ukąsiła mnie żmija – co teraz? Potrąciłem samochodem zwierzę. Co robić? – odpowiedzi na te i inne pytania.

Samochód

Czy mogę wjechać samochodem do lasu? Skąd mam wiedzieć czy droga jest publiczna czy leśna? Czy strażnik leśny może nałożyć mandat? - odpowiedzi na te i inne pytania.

Grzyby

Kogo mogę się poradzić w sprawie zebranych w lesie grzybów, czy grzyby w lesie można zbierać bez ograniczeń, czy znalezione grzyby należy wykręcać, czy wycinać - odpowiedzi na te i inne pytania.

Drewno

Czy mogę zebrać na opał leżące w lesie drewno, gdzie mogę kupić drewno opałowe, czy leśnicy sprzedają świąteczne choinki - odpowiedzi na te i inne pytania.

Biwakowanie

Czy mogę rozpalić ognisko w lesie, czy mogę zebrać leżący w lesie chrust, czy mogę rozbić w lesie namiot - odpowiedzi na te i inne pytania.

Bezpieczeństwo

Wędrówka po lesie to w dzisiejszym, pełnym bodźców świecie może mieć wręcz znaczenie terapeutyczne. By tak się stało, musi być bezpieczna. Na co zwrócić uwagę, ruszając do lasu?

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Informacje na temat Zanocuj w Lesie

Informacje na temat Zanocuj w Lesie

 

 

Poniżej garść informacji o programie "Zanocuj w lesie"

 

 

Nadleśnictwo Dąbrowa wyznacza specjalny obszar przeznaczony dla miłośników bushcraftu i survivalu, ale też dla wszystkich ludzi którzy chcą przenocować w lesie "na dziko" bez specjalnej infrastruktury, w ramach ogólnopolskiego projektu "Zanocuj w Lesie".

Zachęcamy wszystkich do aktywnego udziału w ramach programu "Zanocuj w lesie" po wcześniejszym zapoznaniem się z zasadami i regulaminem (dostępnym poniżej).

 

Nadleśnictwo Dąbrowa przystąpiło do programu "Zanocuj w lesie", który powstał w ramach założeń zawartych w ogólnopolskim pilotażu udostępnienia obszarów leśnych celem uprawiania aktywności typu bushcraft i survival. Po ponad rocznym okresie trwania pilotażu, ankietowaniu osób korzystających z obszarów pilotażowych, zarządców terenu, rozmowach ze środowiskiem bushcraftowym i survivalowym wykiłkował pomysł przekształcenia pilotażu w stały program pn. "Zanocuj w lesie". W naszym nadleśnictwie jest to obszarem programu udostępnione zostały tereny Leśnictwa Bedlenki i Gródek.

Nadleśnictwo Dąbrowa należy do jednego z 46, które w 2019 roku przystąpiły do pilotażu obszarów przeznaczonych do uprawiania bushcraftu i survivalu. Od 2021 roku stajemy się miejscem kolejnego badania pilotażowego jakim jest dopuszczenie gotowania na kuchenkach gazowych.

Wszystko co w danym obszarze jest do zobaczenia oraz sam obszar dostępny na mapach Banku Danych o lasach  - można również pobrać aplikacje na telefon (android) (iPhone) - z menu wybierz - mapy BDL - mapa zagospodarowania turystycznego.

 

 

Wybierając się na nocleg w wyznaczonym terenie pamiętajmy:

 

  • jest to oferta wyłącznie dla osób indywidualnych. Pobyt do 9. osób i dwóch noclegów zwolniony jest z obowiązku zgłaszania. Miło byłoby jednak gdyby informacje o Państwa pobycie do nas docierały (w celu informowania Państwa o zaistniałych zagrożeniach). Planujesz zostać dłużej? Jest Was więcej? Musisz wysłać formularz Zgłoszenia i uzyskaż zgodę nadleśnictwa. Pamiętaj pracujemy od poniedziałku do piątku w godzinach 7:00-15:00. Przyślij nam formularz na 2 dni robocze przed rozpoczęciem biwakowania. Prośbę wyślij na adres monika.kwasniewska@torun.lasy.gov.pl
  • szczegóły dotyczące programu są dostępne w Regulaminie korzystania z obszarów - zapoznaj się z nim.
  •  miejsce przeznaczone do rozpalenia ognia dostępne jest w Leśnictwe Bedlenki (mapa obszaru). Znajduje się tak też ogólnodostępne drewno na ognisko.
  • zapoznaj się mapą okresowego zakazu wstępu do lasu.  Przed  wyjściem do lasu, sprawdź, czy obszar nie znajduje się na obszarze objętym zakazem,
  • zapoznaj się z zasadami bezpiecznego korzystania z lasu,
  • na terenie wyznaczonym prowadzi się planowe prace gospodarcze. Poniżej w zakładce dokumenty do pobrania znajduje się aktualna lista lokalizacji wyłączonych czasowo z programu. Zakaz wstępu oznaczają żółte tablice ostrzegawcze ustawione w terenie, na drogach i szlakach w rejonie prac- TAM NIE NOCUJEMY,
  • koła łowieckie na wyznaczonym terenie wykonują polowania (w okresie jesienno-zimowym zbiorowe). Prosimy o zapoznanie się z terminami polowań zbiorowych, które koła łowieckie mają obowiązek podawać do wiadomości gmin. Na obszar w którym się odbywa się polowanie, obowiązuje zakaz wstępu! 
  • w lesie występują też miejsca objęte stałym zakazem wstępu (zgodnie z ustawą o lasach), m.in. uprawy leśne do 4 m, ostoje zwierzyny, drzewostany nasienne, co zawsze należy mieć na względzie podczas planowania leśnych wędrówek.
  • unikajmy miejsc, gdzie występuje dużo suchych drzew- to realne zagrożenie dla naszego zdrowia i życia. Nie rozbijaj swojego obozwiska obok urządzeń łowieckich.

Nadleśnictwo Dąbrowa staje się miejscem kolejnego badania pilotażowego i przez rok będzie mozna korzystać z turystycznych kuchenek gazowych.

 

 

 

W razie jakichkolwiek pytań kontakt do koordynatora programu w nadleśnictwie: Monika Kwaśniewska: monika.kwasniewska@torun.lasy.gov.pl,  539 697 572 (preferowany kontakt mailowy)