Wydawca treści Wydawca treści

Szkółka Leśna Bojanowo

W styczniu 2007 roku, gdy zmienił się zasięg terytorialny Nadleśnictwa szkółka leśna Osiny znalazła się w Nadleśnictwie Osie. . Łącznie powierzchnia jej wynosi 9,14 ha.

Ciekawa jest historia powstania szkółki. Można powiedzieć że powstała na życzenie sił przyrody. Szkody po huraganie, który przeszedł tędy 21 czerwca 2006 roku, leśnicy starali się zminimalizować, znajdując sposoby zagospodarowania otwartych przestrzeni pozostałych po uprzątniętych wiatrołomach i wiatrowałach. Pod nowo zaprojektowaną szkółkę leśną wybrano oddział 9, 10, i 22 na terenie Leśnictwa Bojanowo w obrębie Laskowice. Przy wyborze powierzchni uwzględniono kryteria siedliskowe, glebowe i wodne. Uszkodzony drzewostan z kwater oraz pod budynek gospodarczy i zbiornik wodny usunięto w kwietniu 2007 roku. Jednocześnie na terenie budowy wykonywano ogrodzenie z siatki, wybudowano zbiornik, uporządkowano kwatery i uprawiono glebę, aby przygotować ją do roli podłoża szkółki leśnej. Szkółka została podzielona na 6 kwater. Łącznie powierzchnia jej wynosi 9,14 ha, z czego po odliczeniu terenu pod nitki zraszające i pasy nawrotu dla maszyn powierzchnia produkcyjna to 6,33ha. Ponadto w pobliżu szkółki zlokalizowana jest kwatera 7, przeznaczona do produkcji buka pod osłoną drzewostanu, zajmująca powierzchnię 0,41ha.

 

Pierwszą powierzchnię, czyli kwaterę 7 obsiano bukiem, w maju 2006 roku. Już w październiku 2007 roku kwaterę 4, 5 i 6 o łącznej powierzchni 289arów, obsiano dębem. Wiosną 2008 roku wybudowano deszczownię oraz obsiano kwatery następującymi gatunkami: sosną zwyczajną, świerkiem pospolitym, modrzewiem polskim i grabem zwyczajnym. W chwili obecnej powierzchnia obsianych kwater wynosi nieco ponad 625arów. Powierzchnia ogrodzona to 14,69ha.

 

W 2014 roku szkółka zostanie powiększona o jeszcze jedną kwaterę.


Hodowla lasu

Hodowla lasu jest obok pozyskania drewna najważniejszym działem gospodarki leśnej. Wycięcie drzewostanu (fragmentu lasu o tym samym składzie gatunkowym i wieku) jest tylko uwieńczeniem około 100-letniej hodowli, pielęgnacji i ochrony lasu. Nie jest to też koniec życia lasu, ponieważ zazwyczaj już w następnym roku w tym samym miejscu sadzony jest młody las.

 

Hodowla lasu korzysta z dorobku nauk przyrodniczych, m.in. klimatologii, gleboznawstwa, botaniki czy fizjologii roślin. W pracach hodowlanych leśnicy dążą do dostosowania składu gatunkowego lasu do siedliska. Dzięki temu las jest bardziej odporny na zagrożenia.

Las, jeśli nie powstał w sposób naturalny, jest sadzony przez leśników. Sadzonki hoduje się w szkółkach. Uprawy są poddawane zabiegom pielęgnacyjnym i ochronnym. Mają one stworzyć optymalne warunki wzrostu dla drzew najbardziej pożądanych w składzie gatunkowym rosnącego drzewostanu. Ostatnim elementem hodowli jest wycinka drzew dojrzałych, tak aby możliwe było odnowienie lasu, w sposób optymalny dla wymagań rosnących gatunków drzew.

 

Średnioroczny rozmiar prac hodowlanych w Nadleśnictwie przedstawia się następująco:

 

  Odnowienia i zalesienia - 150 ha, w tym zalesienia na gruntach porolnych 35 ha,

  Pielęgnowanie lasu :   

    czyszczenia późne  66 ha,

    trzebieże 1209 ha.

 

Na terenie Nadleśnictwa znajdują się 3 drzewa doborowe Sosny. 

Na naszym terenie wyznaczone zostało 4390,81 ha sosnowych gospodarczych drzewostanów nasiennych, 2,40ha brzozowych gospodarczych drzewostanów nasiennych, 25,74ha dębowych gospodarczych drzewostanów nasiennych, 7,16ha olchowych drzewostanów nasiennych oraz 236,89 ha sosnowych i 2,51ha brzozowych upraw pochodnych.

 

 

Odnowienia możemy podzielić na odnowienia sztuczne, czyli sadzenie sadzonek lub wysiewanie nasion przez człowieka, oraz odnowienia naturalne, czyli zjawisko samoistnego powstania młodego pokolenia drzew pod okapem drzewostanu lub w jego sąsiedztwie. Odnowienia naturalne w lasach zagospodarowanych nie przebiegają zazwyczaj żywiołowo, lecz są kierowane przez człowieka. Prace polegają na spulchnieniu gleby pod okapem drzewostanu w roku, w którym spodziewany jest duży urodzaj nasion, oraz rozluźnieniu drzew, tak by do dna lasu dochodziła odpowiednia ilość światła.

Zalesienia gruntów porolnych prowadzone są zwykle wśród roślin zielnych. Osłaniają one sadzonki oraz nie dopuszczają do zachwaszczenia powierzchni.

 

 

Zrąb - powierzchnia po wyciętym drzewostanie. Na zdjęciu powierzchnia została już uprzątnięta z koron drzew i resztek gałęzi. 

 

Uprawa leśna - czyli młody las od momentu posadzenia do czasu osiągnięcia zwarcia (zetknięcia się koron drzew). Na zdjęciu kolejne pokolenie lasu sosnowego wprowadzone na zrębie. W oddali ogrodzone cenniejsze domieszki dębu w celu zabezpieczenia przed zwierzyną.

Pielęgnacja gleby w uprawach leśnych. Polega to na wykaszaniu chwastów wśród drzewek. Równocześnie wykonuje się cięcia pielęgnacyjne, które w zależności od wieku drzewostanu mają inny charakter i noszą inną nazwę: czyszczenia wczesne w okresie uprawy, czyszczenia późne w okresie młodnika, trzebieże wczesne w okresie dojrzewania drzewostanu oraz trzebieże późne w okresie dojrzałości drzewostanu.

 

Przeczytaj więcej o hodowli lasu.

Zasady hodowli lasu.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Informacje na temat Zanocuj w Lesie

Informacje na temat Zanocuj w Lesie

 

 

Poniżej garść informacji o programie "Zanocuj w lesie"

 

 

Nadleśnictwo Dąbrowa wyznacza specjalny obszar przeznaczony dla miłośników bushcraftu i survivalu, ale też dla wszystkich ludzi którzy chcą przenocować w lesie "na dziko" bez specjalnej infrastruktury, w ramach ogólnopolskiego projektu "Zanocuj w Lesie".

Zachęcamy wszystkich do aktywnego udziału w ramach programu "Zanocuj w lesie" po wcześniejszym zapoznaniem się z zasadami i regulaminem (dostępnym poniżej).

 

Nadleśnictwo Dąbrowa przystąpiło do programu "Zanocuj w lesie", który powstał w ramach założeń zawartych w ogólnopolskim pilotażu udostępnienia obszarów leśnych celem uprawiania aktywności typu bushcraft i survival. Po ponad rocznym okresie trwania pilotażu, ankietowaniu osób korzystających z obszarów pilotażowych, zarządców terenu, rozmowach ze środowiskiem bushcraftowym i survivalowym wykiłkował pomysł przekształcenia pilotażu w stały program pn. "Zanocuj w lesie". W naszym nadleśnictwie jest to obszarem programu udostępnione zostały tereny Leśnictwa Bedlenki i Gródek.

Nadleśnictwo Dąbrowa należy do jednego z 46, które w 2019 roku przystąpiły do pilotażu obszarów przeznaczonych do uprawiania bushcraftu i survivalu. Od 2021 roku stajemy się miejscem kolejnego badania pilotażowego jakim jest dopuszczenie gotowania na kuchenkach gazowych.

Wszystko co w danym obszarze jest do zobaczenia oraz sam obszar dostępny na mapach Banku Danych o lasach  - można również pobrać aplikacje na telefon (android) (iPhone) - z menu wybierz - mapy BDL - mapa zagospodarowania turystycznego.

 

 

Wybierając się na nocleg w wyznaczonym terenie pamiętajmy:

 

  • jest to oferta wyłącznie dla osób indywidualnych. Pobyt do 9. osób i dwóch noclegów zwolniony jest z obowiązku zgłaszania. Miło byłoby jednak gdyby informacje o Państwa pobycie do nas docierały (w celu informowania Państwa o zaistniałych zagrożeniach). Planujesz zostać dłużej? Jest Was więcej? Musisz wysłać formularz Zgłoszenia i uzyskaż zgodę nadleśnictwa. Pamiętaj pracujemy od poniedziałku do piątku w godzinach 7:00-15:00. Przyślij nam formularz na 2 dni robocze przed rozpoczęciem biwakowania. Prośbę wyślij na adres monika.kwasniewska@torun.lasy.gov.pl
  • szczegóły dotyczące programu są dostępne w Regulaminie korzystania z obszarów - zapoznaj się z nim.
  •  miejsce przeznaczone do rozpalenia ognia dostępne jest w Leśnictwe Bedlenki (mapa obszaru). Znajduje się tak też ogólnodostępne drewno na ognisko.
  • zapoznaj się mapą okresowego zakazu wstępu do lasu.  Przed  wyjściem do lasu, sprawdź, czy obszar nie znajduje się na obszarze objętym zakazem,
  • zapoznaj się z zasadami bezpiecznego korzystania z lasu,
  • na terenie wyznaczonym prowadzi się planowe prace gospodarcze. Poniżej w zakładce dokumenty do pobrania znajduje się aktualna lista lokalizacji wyłączonych czasowo z programu. Zakaz wstępu oznaczają żółte tablice ostrzegawcze ustawione w terenie, na drogach i szlakach w rejonie prac- TAM NIE NOCUJEMY,
  • koła łowieckie na wyznaczonym terenie wykonują polowania (w okresie jesienno-zimowym zbiorowe). Prosimy o zapoznanie się z terminami polowań zbiorowych, które koła łowieckie mają obowiązek podawać do wiadomości gmin. Na obszar w którym się odbywa się polowanie, obowiązuje zakaz wstępu! 
  • w lesie występują też miejsca objęte stałym zakazem wstępu (zgodnie z ustawą o lasach), m.in. uprawy leśne do 4 m, ostoje zwierzyny, drzewostany nasienne, co zawsze należy mieć na względzie podczas planowania leśnych wędrówek.
  • unikajmy miejsc, gdzie występuje dużo suchych drzew- to realne zagrożenie dla naszego zdrowia i życia. Nie rozbijaj swojego obozwiska obok urządzeń łowieckich.

Nadleśnictwo Dąbrowa staje się miejscem kolejnego badania pilotażowego i przez rok będzie mozna korzystać z turystycznych kuchenek gazowych.

 

 

 

W razie jakichkolwiek pytań kontakt do koordynatora programu w nadleśnictwie: Monika Kwaśniewska: monika.kwasniewska@torun.lasy.gov.pl,  539 697 572 (preferowany kontakt mailowy)