Zasoby leśne

Blisko 82% siedlisk Nadleśnictwa to siedliska borowe. Bór świeży (Bśw) występuje na 46,6%, bór mieszany świeży (BMśw) - 27,8% i około 14,9% zajmują siedliska lasu mieszanego świeżego (LMśw).

Hodowla lasu

W styczniu 2007 roku, gdy zmienił się zasięg terytorialny Nadleśnictwa szkółka leśna Osiny znalazła się w Nadleśnictwie Osie. . Łącznie powierzchnia jej wynosi 9,14 ha.

Ochrona lasu

Ochrona lasu jest szerokim działem gospodarki leśnej, skupiającym się na przewidywaniu i zapobieganiu pojawienia się czynników mogących zagrozić zdrowiu lub trwałości lasu.

Użytkowanie lasu

Użytkowanie lasu to korzystanie z jego zasobów – pozyskanie drewna, zbiór płodów runa leśnego, zbiór roślin lub ich części na potrzeby przemysłu farmaceutycznego, pozyskanie choinek, eksploatacja kopalin i wiele innych. Leśnicy umożliwiają społeczeństwu korzystanie z darów lasu, ale w sposób zapewniający mu trwałość.

Urządzanie lasu

Gospodarka leśna w Lasach Państwowych prowadzona jest na podstawie planów urządzenia lasu, sporządzanych dla nadleśnictw na 10 lat. Wykonują je dla Lasów Państwowych specjalistyczne jednostki, m.in. Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej (BULiGL). Plany urządzenia lasu, po konsultacjach z udziałem społeczeństwa, są zatwierdzane decyzją Ministra Środowiska.

Łowiectwo

W lasach żyje ok. 60 proc. z 618 gatunków kręgowców występujących w Polsce. Rozwój cywilizacji zachwiał odwieczną równowagą i regułami obowiązującymi w ekosystemach leśnych, co wpływa także na bytujące tam zwierzęta. Dlatego obecnie ich liczebność, sposoby opieki nad nimi, a także możliwości zapobiegania szkodom od zwierzyny – reguluje prawo: polskie i unijne.

Certyfikaty

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Toruniu, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom odbiorców drewna, poddała się ocenie w systemie certyfikacji PEFC (The Programme for the Endorsement of Forest Certification).

Nadzór nad lasami niepaństwowymi

Lasy prywatne stanowią ok. 17 proc. lasów w Polsce. Ponad 70 proc. starostw powierza prowadzenie nadzoru nad gospodarką leśną w lasach prywatnych leśnikom z Lasów Państwowych.

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Choinkobranie

Choinkobranie

Czas wybrać najpiękniejsze drzewko

Sprzedaż choinek czas zacząć!

Boże Narodzenia już coraz bliżej. Czas pomyśleć o świątecznym drzewku. Zachęcamy do zakupu naturalnych drzewek świątecznych z polskich lasów. Choinki pochodzą z cięć pielęgnacyjnych lub zostały wyhodowane i pozyskane na specjalnych do tego celu przeznaczonych powierzchniach leśnych - plantacjach.

Sprzedaż choinek odbywać się będzie od 12 do 23 grudnia 2022 roku, od poniedziałku do piątku, w godzinach od 7.00 do 14.00, po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym, w następujących miejscach:

  • przy biurze Nadleśnictwa Dąbrowa (Jeżewo, ul. Leśna 25, 86-131 Jeżewo), osoby do kontaktu: Pan Grzegorz Ziółkowski – 602 237 126, Pan Kacper Gałecki – 534 060 415;
  • w leśnictwach:
  1. Leśnictwie Terespol (Terespol, ul. Dworcowa 21, 86-105 Świecie), osoby do kontaktu: Pan Stanisław Daszkowski – 606 986 814, Pan Rafał Kęska – 535 024 278,
  2. Leśnictwie Bojanowo  - (szkółka leśna Bojanowo), osoby do kontaktu: Pan Krzysztof Książka – 602 237 230, Pan Wiktor Jaroszewski  – 534 978 841,
  3. w pozostałych leśnictwach, w zależności od możliwości danego leśnictwa po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym z miejscowym leśniczym.

UWAGA W WEEKEND 17-18 GRUDNIA 2022 R. BĘDZIECIE MOGLI PASTWO ZAKUPIĆ W SIEDZIBIE NADLEŚNICTWA DĄBROWA SWOJE NAJPIĘKNIEJSZE DRZEWKO ŚWIATECZNE. JESTEŚMY DO PASTWA DYSPOZYCJI OD GODZINY 9:00 DO 14:00. ZAPRASZAMY

 

Drodzy klienci

 

W sprzedaży znajdziecie Państwo świerki pospolite oraz  

kłujące (srebrzyste).

 

 

W załączeniu decyzja z cennikiem na choinki.

 

 

Zapraszamy do zapoznania się i zakupu pachnących lasem drzewek.