Lasy nadleśnictwa

Bory Tucholskie, to także Nadleśnictwo Dąbrowa. Może przyrodniczo trochę odmienne od swoich sąsiadów, ale dzięki temu ciekawe i tajemnicze. Zapraszamy do wirtualnej podróży przez tereny Nadleśnictwa Dąbrowa.

Lasy regionu

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Toruniu, według regionalizacji przyrodniczo-leśnej, obejmuje tereny położone głównie w Krainie III (Wielkopolsko-Pomorskiej) oraz niewielkiej, południowej części Krainy I (Bałtyckiej).

Leśny Kompleks Promocyjny Bory Tucholskie

Leśny Kompleks Promocyjny "Bory Tucholskie" obejmuje południowo-wschodnią część regionu Borów Tucholskich, największego zwartego obszaru leśnego w naszym kraju. W skład kompleksu promocyjnego wchodzi pięć nadleśnictw: Dąbrowa, Osie, Trzebciny, Tuchola i Woziwoda, o łącznej powierzchni 84 tys. ha. Szata roślinna

Polskie lasy

Polska jest w europejskiej czołówce, jeśli chodzi o powierzchnię lasów. Zajmują one 29,2 proc. terytorium kraju, rosną na obszarze 9,1 mln ha. Zdecydowana większość to lasy państwowe, z czego prawie 7,6 mln ha zarządzane jest przez Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe.

PGL Lasy Państwowe

Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe to największa w Unii Europejskiej organizacja zarządzająca lasami należącymi do Skarbu Państwa, obchodząca w tym roku 90-lecie istnienia.

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Informacje na temat Zanocuj w Lesie

Informacje na temat Zanocuj w Lesie

 

 

Poniżej garść informacji o programie "Zanocuj w lesie"

 

 

Nadleśnictwo Dąbrowa wyznacza specjalny obszar przeznaczony dla miłośników bushcraftu i survivalu, ale też dla wszystkich ludzi którzy chcą przenocować w lesie "na dziko" bez specjalnej infrastruktury, w ramach ogólnopolskiego projektu "Zanocuj w Lesie".

Zachęcamy wszystkich do aktywnego udziału w ramach programu "Zanocuj w lesie" po wcześniejszym zapoznaniem się z zasadami i regulaminem (dostępnym poniżej).

 

Nadleśnictwo Dąbrowa przystąpiło do programu "Zanocuj w lesie", który powstał w ramach założeń zawartych w ogólnopolskim pilotażu udostępnienia obszarów leśnych celem uprawiania aktywności typu bushcraft i survival. Po ponad rocznym okresie trwania pilotażu, ankietowaniu osób korzystających z obszarów pilotażowych, zarządców terenu, rozmowach ze środowiskiem bushcraftowym i survivalowym wykiłkował pomysł przekształcenia pilotażu w stały program pn. "Zanocuj w lesie". W naszym nadleśnictwie jest to obszarem programu udostępnione zostały tereny Leśnictwa Bedlenki i Gródek.

Nadleśnictwo Dąbrowa należy do jednego z 46, które w 2019 roku przystąpiły do pilotażu obszarów przeznaczonych do uprawiania bushcraftu i survivalu. Od 2021 roku stajemy się miejscem kolejnego badania pilotażowego jakim jest dopuszczenie gotowania na kuchenkach gazowych.

Wszystko co w danym obszarze jest do zobaczenia oraz sam obszar dostępny na mapach Banku Danych o lasach  - można również pobrać aplikacje na telefon (android) (iPhone) - z menu wybierz - mapy BDL - mapa zagospodarowania turystycznego.

 

 

Wybierając się na nocleg w wyznaczonym terenie pamiętajmy:

 

  • jest to oferta wyłącznie dla osób indywidualnych. Pobyt do 9. osób i dwóch noclegów zwolniony jest z obowiązku zgłaszania. Miło byłoby jednak gdyby informacje o Państwa pobycie do nas docierały (w celu informowania Państwa o zaistniałych zagrożeniach). Planujesz zostać dłużej? Jest Was więcej? Musisz wysłać formularz Zgłoszenia i uzyskaż zgodę nadleśnictwa. Pamiętaj pracujemy od poniedziałku do piątku w godzinach 7:00-15:00. Przyślij nam formularz na 2 dni robocze przed rozpoczęciem biwakowania. Prośbę wyślij na adres monika.kwasniewska@torun.lasy.gov.pl
  • szczegóły dotyczące programu są dostępne w Regulaminie korzystania z obszarów - zapoznaj się z nim.
  •  miejsce przeznaczone do rozpalenia ognia dostępne jest w Leśnictwe Bedlenki (mapa obszaru). Znajduje się tak też ogólnodostępne drewno na ognisko.
  • zapoznaj się mapą okresowego zakazu wstępu do lasu.  Przed  wyjściem do lasu, sprawdź, czy obszar nie znajduje się na obszarze objętym zakazem,
  • zapoznaj się z zasadami bezpiecznego korzystania z lasu,
  • na terenie wyznaczonym prowadzi się planowe prace gospodarcze. Poniżej w zakładce dokumenty do pobrania znajduje się aktualna lista lokalizacji wyłączonych czasowo z programu. Zakaz wstępu oznaczają żółte tablice ostrzegawcze ustawione w terenie, na drogach i szlakach w rejonie prac- TAM NIE NOCUJEMY,
  • koła łowieckie na wyznaczonym terenie wykonują polowania (w okresie jesienno-zimowym zbiorowe). Prosimy o zapoznanie się z terminami polowań zbiorowych, które koła łowieckie mają obowiązek podawać do wiadomości gmin. Na obszar w którym się odbywa się polowanie, obowiązuje zakaz wstępu! 
  • w lesie występują też miejsca objęte stałym zakazem wstępu (zgodnie z ustawą o lasach), m.in. uprawy leśne do 4 m, ostoje zwierzyny, drzewostany nasienne, co zawsze należy mieć na względzie podczas planowania leśnych wędrówek.
  • unikajmy miejsc, gdzie występuje dużo suchych drzew- to realne zagrożenie dla naszego zdrowia i życia. Nie rozbijaj swojego obozwiska obok urządzeń łowieckich.

Nadleśnictwo Dąbrowa staje się miejscem kolejnego badania pilotażowego i przez rok będzie mozna korzystać z turystycznych kuchenek gazowych.

 

 

 

W razie jakichkolwiek pytań kontakt do koordynatora programu w nadleśnictwie: Monika Kwaśniewska: monika.kwasniewska@torun.lasy.gov.pl,  539 697 572 (preferowany kontakt mailowy)