Wydawca treści Wydawca treści

Obiekty edukacyjne

Na terenie nadleśnictwa, oprócz infrastruktury OEL "Dąbrówka" znajduje się szereg innych obiektów pełniących rolę edukacyjną.

Edukacja przyrodniczo-leśna jest jednym z podstawowych elementów mających duże znaczenie w ochronie naszej rodzimej przyrody i promowaniu zrównoważonej gospodarki leśnej, a także w kształtowaniu odpowiednich postaw i podnoszeniu wiedzy w społeczeństwie na temat leśnictwa i działalności Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe.


    Nadleśnictwo Dąbrowa jeszcze przed powstaniem Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Bory Tucholskie” prowadziło różnego typu działania z zakresu edukacji przyrodniczo-leśnej mające na celu kształtowanie odpowiednich postaw wśród dzieci i młodzieży oraz osób dorosłych w zakresie ochrony przyrody i polskich lasów.


    Nadleśnictwo Dąbrowa od wielu lat współpracuje z różnego typu placówkami oświatowymi (przedszkola, szkoły podstawowe i ponadpodstawowe, Uniwersytet Trzeciego Wieku i inne). Ponad to podejmuje akcje edukacyjne dotyczące m. in. problematyki zaśmiecania terenów leśnych, ochronie sów oraz owadów zapylających, a także promuje akcje związane ze zwiększaniem lesistości naszego kraju.


    W celu zapewnienia bezpiecznych i odpowiednich warunków do przekazywania wiedzy z zakresu edukacji przyrodniczo-leśnej została utworzona infrastruktura edukacyjna. W 2011 roku dzięki dofinansowaniu z funduszy unijnych powstał mieszczący się przy siedzibie nadleśnictwa Ośrodek Edukacji Leśnej „Dąbrówka” składający się z sali edukacyjnej, ogrodu dydaktycznego oraz ścieżki edukacyjnej „Dąbrówka”. Doskonałym narzędziem edukacji ekologicznej jest także modernizowana w 2015 roku ścieżka edukacyjna "Grabowiec", biegnąca po granicy rezerwatu Grabowiec, gdzie obok zagadnień leśnych poruszane są tematy dotyczące gospodarki łowieckiej i ochrony przyrody.

 
    Do edukacji w Nadleśnictwie Dąbrowa wykorzystuje się także szkółkę leśną w Leśnictwie Bojanowo, obiekty małej retencji znajdujące się w Leśnictwie Bedlenki, Rulewo i Kotówka oraz wiele innych zakamarków leśnych nadleśnictwa.

Ważniejsze wydarzenia w historii edukacji przyrodniczo-leśnej w Nadleśnictwie Dąbrowa
 
1.    współpraca ze Szkołą Podstawową w Lipinkach, gdzie w 1997 roku utworzono Izbę Edukacyjną (obecnie ze względu na powstanie OEL „Dąbrówka” zlikwidowana),
2.    powstanie ścieżki edukacyjnej Rybno, lecz ze względu na liczne dewastacje została przekształcona w 2010 r. na ścieżkę spacerową z elementami edukacyjnymi „Rybienka",
3.    powstanie w roku 1997 ścieżki edukacyjnej „Grabowiec", której dokonano generalnej modernizacji w 2015 roku,
4.    powstanie w 2011 roku Ośrodka Edukacji Leśnej „Dąbrówka” wraz z salą edukacyjną, ogrodem dydaktycznym i ścieżką edukacyjną „Dąbrówka”.
5.    w 2023 roku zawarto porozumienie o współpracy z Zespołem Szkół Rolniczych im. Władysława Grabskiego w Grudziądzu w zakresie podejmowania różnego typu działań m. in. dotyczących rozpowszechniania wiedzy o gospodarce leśnej i ochronie przyrody.
 

 


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Szlaki konne w Nadleśnictwie Dąbrowa.

Szlaki konne w Nadleśnictwie Dąbrowa.

Szlaki konne w Nadleśnictwie Dąbrowa.

Wychodząc na przeciw oczekiwaniom pasjonatów jazdy konnej Nadleśnictwo Dąbrowa wyznaczyło, po przeprowadzonych konsultacjach z ośrodkami jeździeckimi sieć szlaków konnych. Po przeanalizowaniu położenia ośrodków zajmujących się turystyka konną oraz uwarunkowaniami terenowymi wyznaczono szlaki konne na terenie leśnictw: Bzowo, Rulewo, Dąbrowa, Mniszek, Taszewo, Grabowiec, Gródek oraz Bedlenki. Łączna długość szlaków konnych wynosi ponad 68 km. Podczas wyznaczania przebiegu szlaków konnych kierowano się aby nie przebiegały one po drogach utwardzonych oraz szlakach pieszych czy rowerowych, były położone z dla od dróg publicznych oraz przebiegały po urokliwych zakątach leśnych. Mając to na uwadze wyznaczono 7 szlaków konnych, których przebieg obrazuje mapa do pobrania w zakładce dokumenty do pobrania.

 

Numeracja i długość szlaków konnych w poszczególnych leśnictwach:

a) Leśnictwo Bzowo, szlak konny nr 1, długość około 5,1 km,

b) Leśnictwo Bzowo, szlak konny nr 2, długość około  5,2 km,

c) leśnictwo Rulewo, szlak konny nr 3, długość około 8,8 km,

d) leśnictwa: Rulewo i Dąbrowa, szlak konny nr 4, długość około 4,2 km,

e) leśnictwa: Taszewo, Mniszek i Grabowiec, szlak konny nr 5, długość około 16,5 km,

f) leśnictwa: Grabowiec i Taszewo, szlak konny nr 6, długość około 8,4 km,

g) leśnictwa: Gródek i Bedlenki, szlak konny nr 7, długość około 20 km.

Należy pamiętać, że las pełni wiele funkcji i zaspokaja potrzeby różnych grup społecznych. Dlatego, aby nie uszczuplić jego zasobów oraz granic swobody przypominamy o przestrzeganiu ogólnych zasad współżycia społecznego oraz przepisów prawnych i kulturowych.

Przed wjazdem na szlak konny prosimy o zapoznanie się z obowiązującym regulaminem szlaków konnych na terenie Nadleśnictwa Dąbrowa dostępnym pod tym linkiem (kliknij tu) oraz życzymy bezpiecznego i ciekawego spędzania czasu podczas przejażdżek na koniu po terenach leśnych.