Wydawca treści Wydawca treści

Obiekty edukacyjne

Na terenie nadleśnictwa, oprócz infrastruktury OEL "Dąbrówka" znajduje się szereg innych obiektów pełniących rolę edukacyjną.

Edukacja przyrodniczo-leśna jest jednym z podstawowych elementów mających duże znaczenie w ochronie naszej rodzimej przyrody i promowaniu zrównoważonej gospodarki leśnej, a także w kształtowaniu odpowiednich postaw i podnoszeniu wiedzy w społeczeństwie na temat leśnictwa i działalności Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe.


    Nadleśnictwo Dąbrowa jeszcze przed powstaniem Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Bory Tucholskie” prowadziło różnego typu działania z zakresu edukacji przyrodniczo-leśnej mające na celu kształtowanie odpowiednich postaw wśród dzieci i młodzieży oraz osób dorosłych w zakresie ochrony przyrody i polskich lasów.


    Nadleśnictwo Dąbrowa od wielu lat współpracuje z różnego typu placówkami oświatowymi (przedszkola, szkoły podstawowe i ponadpodstawowe, Uniwersytet Trzeciego Wieku i inne). Ponad to podejmuje akcje edukacyjne dotyczące m. in. problematyki zaśmiecania terenów leśnych, ochronie sów oraz owadów zapylających, a także promuje akcje związane ze zwiększaniem lesistości naszego kraju.


    W celu zapewnienia bezpiecznych i odpowiednich warunków do przekazywania wiedzy z zakresu edukacji przyrodniczo-leśnej została utworzona infrastruktura edukacyjna. W 2011 roku dzięki dofinansowaniu z funduszy unijnych powstał mieszczący się przy siedzibie nadleśnictwa Ośrodek Edukacji Leśnej „Dąbrówka” składający się z sali edukacyjnej, ogrodu dydaktycznego oraz ścieżki edukacyjnej „Dąbrówka”. Doskonałym narzędziem edukacji ekologicznej jest także modernizowana w 2015 roku ścieżka edukacyjna "Grabowiec", biegnąca po granicy rezerwatu Grabowiec, gdzie obok zagadnień leśnych poruszane są tematy dotyczące gospodarki łowieckiej i ochrony przyrody.

 
    Do edukacji w Nadleśnictwie Dąbrowa wykorzystuje się także szkółkę leśną w Leśnictwie Bojanowo, obiekty małej retencji znajdujące się w Leśnictwie Bedlenki, Rulewo i Kotówka oraz wiele innych zakamarków leśnych nadleśnictwa.

Ważniejsze wydarzenia w historii edukacji przyrodniczo-leśnej w Nadleśnictwie Dąbrowa
 
1.    współpraca ze Szkołą Podstawową w Lipinkach, gdzie w 1997 roku utworzono Izbę Edukacyjną (obecnie ze względu na powstanie OEL „Dąbrówka” zlikwidowana),
2.    powstanie ścieżki edukacyjnej Rybno, lecz ze względu na liczne dewastacje została przekształcona w 2010 r. na ścieżkę spacerową z elementami edukacyjnymi „Rybienka",
3.    powstanie w roku 1997 ścieżki edukacyjnej „Grabowiec", której dokonano generalnej modernizacji w 2015 roku,
4.    powstanie w 2011 roku Ośrodka Edukacji Leśnej „Dąbrówka” wraz z salą edukacyjną, ogrodem dydaktycznym i ścieżką edukacyjną „Dąbrówka”.
5.    w 2023 roku zawarto porozumienie o współpracy z Zespołem Szkół Rolniczych im. Władysława Grabskiego w Grudziądzu w zakresie podejmowania różnego typu działań m. in. dotyczących rozpowszechniania wiedzy o gospodarce leśnej i ochronie przyrody.
 

 


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Uczciliśmy śmierć pomordowanych

Uczciliśmy śmierć pomordowanych

W dniu 19.09.2021 r. uczciliśmy śmierć pomordowanych Mszą św. przy mogile w Mniszku.

Na terenie dawnej żwirowni, około 2 km. od drogi krajowej nr 91 pomiędzy węzłem autostradowym Nowe Marzy, a  miejscowością Górna Grupa, na terenie obecnego Leśnictwa Mniszek znajduje się miejsce pamięci 10 000 pomordowanych Polaków. Nie tylko mężczyźni, ale także kobiety i dzieci zginęli tu z rąk niemieckiej paramilitarnej organizacji Selbstshutz , przy wsparciu Wehrmachtu i SS, w ramach hitlerowskiej akcji „Intelligenzaktion”. Mogiła w Mniszku jest drugim co do wielkości miejscem na Pomorzu obok nadmorskiej Piaśnicy, przesiąkniętym krwią pomordowanych mieszkańców Pomorza. Szacuje się, że w czasie Zbrodni Pomorskiej w 1939 i 1940 roku z rąk hitlerowskiego okupanta zginęło od 20 000 do 40 000 ludzi.

Przy mogile w Mniszku, każdego roku w trzecią niedzielę września odbywa się msza polowa upamiętniająca pomordowanych mieszkańców blisko 400 miejscowości, 21 powiatów przedwojennego województwa pomorskiego. W tym roku, podobnie jak w poprzednich latach ,rodziny pomordowanych, mieszkańcy, przedstawiciele władz samorządowych i szpitala psychiatrycznego w Świeciu, żołnierze Wojska Polskiego, strażacy z Ochotniczych Straży Pożarnych, Leśnicy Nadleśnictwa Dąbrowa i młodzież ze Związku Strzeleckiego „Strzelec” oddali hołd ofiarom, poprzez uczestnictwo w ceremoniale oraz złożenie wiązanek pod pomnikiem. Uroczystości uświetniały poczty sztandarowe Wojska Polskiego, Ochotniczych Straży Pożarnych i Nadleśnictwa Dąbrowa.
Rozpoczęcie ceremoniału stanowił „Apel Poległych” wzywających wszystkich poległych  i pomordowanych oraz wystąpienie Wójt Gminy Dragacz Pani Doroty Krezymon. Odczytywane fragmenty zeznań z roku 1979 składane przez bliskich ofiar przed ówczesną sekretarz Gminy Dragacz niosły sobą niebywały smutek i żal oraz stanowiły chwilę zadumy nad bestialstwem II Wojny Światowej - nad wyrachowaniem, schematyzmem oraz brakiem podstawowych uczuć i cech człowieczeństwa jakimi kierowali się oprawcy.

Liczna obecność zgromadzonych na uroczystości stanowi dowód pamięci o bohaterstwie i tragedii okresu II Wojny Światowej, a obecność młodzieży podczas uroczystości gwarantuje, że te karty historii pozostaną w pamięci i nie zostaną wymazane.