Wydawca treści Wydawca treści

Ochrona gatunkowa

Ochrona gatunkowa dotyczy najcenniejszych, unikatowych i rzadkich przedstawicieli flory i fauny. W Polsce ochroną ścisłą objętych jest blisko 600 gatunków roślin, niemal 100 gatunków grzybów i ponad 700 gatunków zwierząt. 65 proc. gatunków dzikiej flory i fauny Polski to gatunki leśne.

W Programie Ochrony Przyrody Nadleśnictwa Dąbrowa znajduje się lista roślin chronionych oraz rzadkich, która powstała w wyniku zebrania i analizy szeregu opracowań (operat glebowy, plan ochrony rezerwatów, plan urządzania lasu), publikacji naukowych oraz informacji pracowników nadleśnictwa.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Narada koordynacyjna

Narada koordynacyjna

Tym razem w wersji online ale tradycyjne spotkanie odbyło się

W dniu 25 lutego 2021 r. odbyła się narada koordynacyjna z zakresu ochrony przeciwpożarowej lasu i szkodnictwa leśnego, którą ze względu na obecną sytuację i obostrzenia przeprowadzono w formie wideokonferencji. Transmisja była prowadzona z Nadleśnictwa Dąbrowa jako tegorocznego organizatora i dotyczyła spraw Nadleśnictw Dąbrowa, Osie i Trzebciny.

W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele wyżej wymienionych nadleśnictw, również zaproszeni goście z Samorządów – Starostwa Powiatowego i Gmin, Straży Pożarnej, Policji, Wojska, firmy Enea.

Narada została podzielona na dwa bloki tematyczne:

  1. Ochrona przeciwpożarowa lasu – analiza sytuacji pożarowej w 2020 roku dla powyższych nadleśnictw na tle RDLP Toruń i całych Lasów Państwowych, porównanie tych danych z latami poprzednimi, zabezpieczenie terenów leśnych, sprzęt do ochrony ppoż, lokalizacji i gaszenia pożarów, poligon w Nadleśnictwie Dąbrowa, pasy przeciwpożarowe przy torach kolejowych
  2. Szkodnictwo leśne – analiza szkodnictwa leśnego według rodzajów – kradzież drewna, kłusownictwo, niszczenie mienia, bezprawne korzystanie z lasu, dodatkowe działania Straży Leśnej, współpraca z Policją i innymi służbami.

W ramach dyskusji na zakończenie narady, wnioski i spostrzeżenia wskazują na dobrą współpracę wszystkich służb mającą na względzie dobro polskich lasów.