Wydawca treści
Ośrodek Edukacji Leśnej "Dąbrówka"
Utworzony i oddany do użytku we wrześniu w 2011 roku.
W ramach projektu utworzenia ośrodka wykonano następujące zadania:
- Modernizacji poddano budynek magazynowo- stajenny nadleśnictwa, w którym utworzono izbę edukacyjną wraz z zapleczem socjalno- technicznym.
Z czego składa się Ośrodek:
Sala edukacyjna
Sala jednorazowo może pomieścić do 55 osób.
Odbywają się w niej spotkania edukacyjne ale także szkolenia pracowników nadleśnictwa, narady, spotkania łowieckie. . Jest wyposażona w sprzęt multimedialny, profesjonalne nagłośnienie i zaplecze kuchenne. Nad salą znajdują się dwa pokoje gościnne.
Wiata rekreacyjno- edukacyjna
Wiata mająca służyć jako miejsce prowadzenia zajęć w miesiącach wiosenno- letnich oraz jako bezpieczne miejsce na rozpalenie ogniska, które jest zwieńczeniem każdych zajęć odbywających się w ośrodku. We wiacie zawsze znajduje się drewno na ognisko i kije służące do kiełbas. W kuchni "Dąbrówki" można zrobić herbatę, korzystając z termosów przenośnych oraz przygotować drobny poczęstunek.
Nadleśnictwo nie pośredniczy w zakupie kiełbas ani innych produktów spożywczych na ognisko dla odwiedzających. Zarówno drewno na ognisko jak i wypożyczenie widelców metalowych do ogniska odbywa się nieodpłatnie.
Ścieżka edukacyjna
8 przystanków prezentujących w pigułce wiedzę leśną. Ścieżka jest krótka, jej przejście zajmuje około pół godziny i jest dostosowana do różnych grup wiekowych. Na ścieżce grupa może przebywać sama z nauczycielem bez udziału pracownika nadleśnictwa.
Zielony Kącik gier i zabaw
Utworzono zielony kącik gier i zabaw edukacyjnych. Jest to alternatywa dla pospolitych placów zabaw. Edukacyjne instalacje umilają pobyt a jednocześnie pozwalają zapamiętać zdobytą wiedzę. Instalacje dobrane są w takim sposób aby rozwijać wszystkie zmysły odwiedzających.
Ogród Edukacyjny z zapleczem sportowym
Opisany w osobnej zakładce
Parking
Parking jest przystosowany do parkowania autokaru a ogrodzenie zapewnia bezpieczeństwo odwiedzających ośrodek.
W związku z tym iż projekt modernizacji robiony był „ na szybko" w trakcie jego realizacji zauważono potrzebę wykonania jeszcze wielu innych rzeczy, które uzupełniono w latach następnych. Doposażono zaplecze socjalne, na piętrze utworzono dwa pokoje gościnne z łazienką a nad wejściami wybudowano daszki ochronne.
Na dodatkowe wyposażenie sali edukacyjnej w instalacje edukacyjne, pomoce dydaktyczne takie jak mikroskopy, lornetki czy książki edukacyjne Nadleśnictwo Dąbrowa uzyskało dotację z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu w kwocie 20 tyś zł.
Częściowo ośrodek zmodernizowano w ramach projektu:
„Ukierunkowanie ruchu turystycznego na obszarach przyrodniczo cennych Nadleśnictwa Dąbrowa".
Nr umowy: POIS.05.01.00-00-450/12-02
Projekt ma na celu zadania z zakresu utworzenia i modernizacji infrastruktury turystycznej służącej ochronie cennych przyrodniczo obszarów, w tym obszarów Natura 2000 Bory Tucholskie i Dolina Dolnej Wisły ale i rezerwatu Grabowiec oraz Wschodniego Obszaru Chronionego Krajobrazu Bory Tucholskie w celu odciągnięcia od nich presji ludzkiej bądź ukierunkowania na nich ruchu turystycznego w celu ich zachowania i ochrony.
Ośrodek jest czynny cały rok a wszystkie zajęcia odbywają się bezpłatnie.
ZAPRASZAMY DO ODWIEDZENIA DĄBRÓWKI !!!!
Najnowsze aktualności
Narada koordynacyjna
Narada koordynacyjna
Tym razem w wersji online ale tradycyjne spotkanie odbyło się
W dniu 25 lutego 2021 r. odbyła się narada koordynacyjna z zakresu ochrony przeciwpożarowej lasu i szkodnictwa leśnego, którą ze względu na obecną sytuację i obostrzenia przeprowadzono w formie wideokonferencji. Transmisja była prowadzona z Nadleśnictwa Dąbrowa jako tegorocznego organizatora i dotyczyła spraw Nadleśnictw Dąbrowa, Osie i Trzebciny.
W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele wyżej wymienionych nadleśnictw, również zaproszeni goście z Samorządów – Starostwa Powiatowego i Gmin, Straży Pożarnej, Policji, Wojska, firmy Enea.
Narada została podzielona na dwa bloki tematyczne:
- Ochrona przeciwpożarowa lasu – analiza sytuacji pożarowej w 2020 roku dla powyższych nadleśnictw na tle RDLP Toruń i całych Lasów Państwowych, porównanie tych danych z latami poprzednimi, zabezpieczenie terenów leśnych, sprzęt do ochrony ppoż, lokalizacji i gaszenia pożarów, poligon w Nadleśnictwie Dąbrowa, pasy przeciwpożarowe przy torach kolejowych
- Szkodnictwo leśne – analiza szkodnictwa leśnego według rodzajów – kradzież drewna, kłusownictwo, niszczenie mienia, bezprawne korzystanie z lasu, dodatkowe działania Straży Leśnej, współpraca z Policją i innymi służbami.
W ramach dyskusji na zakończenie narady, wnioski i spostrzeżenia wskazują na dobrą współpracę wszystkich służb mającą na względzie dobro polskich lasów.