Wydawca treści Wydawca treści

Oferta edukacyjna Nadleśnictwa Dąbrowa

Formy edukacji leśnej w Nadleśnictwie Dąbrowa

Podstawowa forma działalności edukacyjnej Nadleśnictwa Dąbrowa, realizowana jest – w zależności od grup wiekowych – jako spotkania edukacyjne z leśnikiem w formie gier i zabaw ruchowych, ćwiczeń, spacerów, wykładów i warsztatów. W zależności od wieku uczestników i potrzeb nauczycieli istnieje możliwość przeprowadzenia różnego typu zajęć tematycznych.

Koordynatorem wszelkich działań edukacyjnych jest pracownik nadleśnictwa – Monika Kwaśniewska

Na terenie Nadleśnictwa Dąbrowa istnieją różnorodne obiekty przygotowane do realizacji zadań z zakresu edukacji leśnej, pomocy szkołom w ich działaniach zbieżnych z zadaniami edukacji leśnej oraz na potrzeby wszystkich Gości lasu.

Ścieżki dydaktyczne to niezastąpiony sposób na realizację aktywnych metod edukacyjnych poprzez bezpośrednie obcowanie z przyrodą. Na terenie Nadleśnictwa dostępne są trzy ścieżki dydaktyczne o różnym stopniu trudności i długości, pozwalające realizować różnorodne tematy przyrodnicze i leśne. Są to: ścieżka przy OEL "Dąbrówka", ścieżka "Grabowiec" i ścieżka spacerowa z elementami dydaktycznymi "Rybienka"

W planie jest powstanie ścieżki z elementami historycznymi przy pałacu w Sartowicach.

Konkursy

Organizowane lub współorganizowane przez nasze nadleśnictwo:

"Las Szansą na zdrowie"- konkurs dla gimnazjalistów Powiatu Świeckiego

"Miej serce dla lasu zawczasu"- gminny konkurs przyrodniczy dla „podstawówek" i gimnazjów

"Jestem młodym ekologiem"- wojewódzki konkurs przyrodniczy dla uczniów szkół podstawowych

"Leśne klimaty"- konkurs rzeźbiarski dla dzieci, młodzieży i dorosłych odbywający się przy okazji obchodów Hubertowin o zasięgu ponad wojewódzkim.

 

Szczegóły ofert edukacyjnej:

· zajęcia z wykwalifikowaną kadrą leśną

· OEL "Dąbrówka": sala edukacyjna, ścieżka edukacyjna, leśny kącik gier i zabaw

· Zadaszone miejsce na ognisko z kijami do kiełbas

· Ścieżka w sąsiedztwie Rezerwatu Grabowiec z platformą widokową

· Ścieżka spacerowa z elementami edukacyjnymi „Rybienkla"

· Gotowe tematy do realizacji ( w zakładce dokumenty do pobrania) bądź  przygotowanie spotkania zgodnie z wymogami odwiedzających.

· Leśne kino, możliwość podglądania   przyrody

· Inne obiekty edukacyjne: szkółka ,  obiekty małej retencji, pomniki przyrody, rezerwaty przyrody, miejsca pamięci narodowej

· Możliwość noclegu w Zielonej Szkole w Lipinkach

 

Kontakt i umawianie zajęć:

Prosimy o wcześniejsze umówienie zajęć w celu ich przygotowania.

Najlepsze grupy to do 20 osób. Jesteśmy jednak w stanie przyjąć także grupy „autokarowe", ale zajęcia w takich grupach są mniej efektywne.

Szczegóły dotyczące zamawiania zajęć edukacyjnych

 

Wszystkie zajęcia Gratis !!!

 

 

 

 
 

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Podsumowanie akcji sadziMY

Podsumowanie akcji sadziMY

Kolejna wspólna akcja #sadziMY z Prezydentem RP w Nadleśnictwie Dąbrowa już za nami

Dzięki wspólnej pracy wszystkich leśników w Polsce co roku systematycznie zwiększa się powierzchnia lasów. Mimo, że czasem wysiłek wielu pokoleń niszczą klęski żywiołowe, sadzenie trwa i obecnie lasy zajmują już blisko jedną trzecią powierzchni naszego kraju.

Wszyscy wiemy jak ważna jest rola roślin, w tym drzew dla naszego zdrowia i życia. Dzięki inicjatywie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej i Pierwszej Damy w dniu 30 września i 1 października br. we wszystkich nadleśnictwach w kraju leśnicy rozdawali sadzonki drzew leśnych, które z łatwością można było później posadzić jako własne drzewo np. w przydomowym ogrodzie czy na działce.

Dla chętnych osób chcących wziąć udział w akcji, a tym samym przyczynić się do zwiększania zielonych obszarów, Nadleśnictwo Dąbrowa przygotowało łącznie 2600 szt. sadzonek świerka, buka, klona i brzozy. Drzewka były rozdawane w dniu 30 września i 1 października od godziny 9.00 do 15.00 przy siedzibie nadleśnictwa https://fb.watch/8nWKXb077F/. Ponadto w celu umożliwienia dotarcia wszystkim osobom zainteresowanym akcją zorganizowano dodatkowe dwa punkty, tj. 30 września rozdawano w godzinach od 10.00 do 12.00 drzewka przy Urzędzie Gminy w Jeżewie, natomiast 1 października można było odebrać od godziny 15.30 sadzonki w Rulewie.

Na naszych stoiskach oprócz otrzymania sadzonki można było porozmawiać z leśnikami na tematy związane m. in. z leśnictwem czy prawidłowym sposobem sadzenia  drzewek i ich pielęgnacją. Wyjaśnialiśmy jakie warunki glebowe i wilgotnościowe potrzebują poszczególne gatunki oraz jak wykonać sadzenie. Wszystkie sadzonki, które trafiły do Państwa podczas akcji zostały wyhodowane w naszej szkółce leśnej Bojanowo.

Mamy nadzieję, że wszystkie otrzymane sadzonki już rosną i będą cieszyły oczy obdarowanych przez długie lata. Zapraszamy na kolejną akcję #sadziMy za rok do Nadleśnictwa Dąbrowa.