Aktualności Aktualności

Powrót

Dokarmiamy ptaki

Dokarmiamy ptaki

Zima w tym roku nie odpuszcza warto pomyśleć o naszych skrzydlatych przyjaciołach.

Ptasiego pokarmu nie ma teraz zbyt wiele. Mróz, śnieg i brak naturalnej bazy żerowej mogą nas nakłonić do tego aby zająć się dokarmianiem ptaków. Czy to trudne? Nie ale trzeba pamiętać o kilku podstawowych zasadach- niezbyt skomplikowanych:  
 
- Jeżeli decydujesz się na dokarmianie ptaków w okresie zimy to rób to regularnie i przez cały ten okres. Ptaki szybko przyzwyczajają się do takiego źródła pokarmu i dłuższe przerwy w dokarmianiu mogą być dla nich niebezpieczne. Ptaki mają także swoje terytoria- nie zostaną wpuszczone do innego karmnika


- Ptaki wodne dokarmia tylko wtedy, gdy zamarzną zbiorniki wodne. Nie używaj do tego chleba- lepsze jest ziarno czy chociażby obierki od owoców i warzyw. Zimny, napęczniały chleb jest dla ptaków bezwartościowym pokarmem.


- Mając karmnik także pamiętaj o kilku podstawowych zasadach: niech będzie funkcjonalny- z daszkiem zabezpieczającym pokarm przed zamakaniem. Nie każdy karmnik, który ładnie wygląda nadaje się do dokarmiania. Najlepsze są te drewniane, proste. Sprzątaj karmnik regularnie- utrzymanie porządku wystrzeże przed roznoszeniem chorób ptasich. Zalegający pokarm może także się psuć i nie będzie zjadany przez skrzydlatych przyjaciół. Musimy też pamiętać o odpowiednim usytuowaniu karmnika- z dala od krzewów i ogrodzeń. Takie usytuowanie może być ułatwieniem dostępu drapieżnikom (w tym także naszym domowym kotom). Wtedy to ptaki niestety staną się ich pokarmem i nie będą czuły się bezpiecznie

.
- Stosuj tylko pokarmy naturalne – nasiona, orzechy, suszone owoce, tłuszcze zwierzęce. Pamiętaj, żeby w resztkach, które chcesz podać ptakom nie znalazły się sole i inne przyprawy, ponieważ są one dla ptaków szkodliwe. Słonina nie powinna być solona gdyż, powoduje to zwiększone pragnienie, którego ptaki zimą nie mogą zaspokoić.

 

- możemy także skorzystać z gotowych karm(pyz, kul, kubeczków) i mieszanek ptasich dostępnych w sklepach zoologicznych, ogrodniczych czy w większości supermarketów. Karmę tłuszczowo- nasienną można także wykonać samemu. Pokazuje nam to Michał w filmie:

https://www.youtube.com/watch?v=869M8ZJjQBQ&index=37&list=PLuiikgCc3oFK8HuVJstc0z-q014XIwEGU&t=0s

 

Co otrzymamy w zamian? Karmnik postawiony niedaleko okna może być idealnym miejscem obserwacji ptaków. Popatrzcie na nasze infografiki i zobaczcie jacy skrzydlaci mieszkańcy przylatują do nas zimą. Można przy okazji zrobić fantastyczne zdjęcia.

 


Nadleśnictwa i inne

Projekty LP 2014-2020 Projekty LP 2014-2020