Aktualności Aktualności

Powrót

Sprzedaż drewna – 2017 r.

Sprzedaż drewna – 2017 r.

W 2017 roku zasady sprzedaży drewna zmieniły się w porównaniu z poprzednimi latami. Sprzedaż surowca drzewnego na 2017 rok przebiega zgodnie z Zarządzeniem nr 46 Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych z dnia 24 października 2016 roku.

W Nadleśnictwie Dąbrowa plan sprzedaży drewna na 2017 rok wynosi 77 tys. m3.  Aktualnie jesteśmy w trakcie sprzedaży na „rynku podstawowym", który przeznaczony jest dla wszystkich przedsiębiorców zainteresowanych zaopatrzeniem się w surowiec w Lasach Państwowych. Zakończyliśmy I etap sprzedaży, w wyniku którego sprzedaliśmy ponad 56 tys. m3 drewna, przeprowadzono również pierwszą dogrywkę, w której sprzedaliśmy 11 tys. m3, następnie odbyła się jeszcze jedna – druga dogrywa, w której sprzedaliśmy prawie 3 tys. m3. Obecnie czekamy na rozpoczęcie procedury uzupełniającej, na którą w naszym nadleśnictwie pozostało do sprzedania ok. 4 tys. m3 surowca drzewnego. Po zakończeniu procedury uzupełniającej pozostaje do rozstrzygnięcia jeszcze jedna procedura na „rynku dla rozwoju". W naszym nadleśnictwie przeznaczono 3 tys. m3 drewna na przeprowadzenie sprzedaży w ramach „rynku dla rozwoju". Celem tej procedury jest zapewnienie surowca dla firm prowadzących inwestycje i planujących zwiększenie swojego przerobu w skali roku, a co za tym idzie rozwinięcie przedsiębiorstwa.

Podsumowując dotychczasową sprzedaż, w wyniku pierwszego etapu i dwóch dogrywek sprzedaliśmy 70,3 tys. m3 surowca drzewnego. Naszymi klientami jest 78 firm, z tego 7 firm to przedsiębiorcy o zasięgu krajowym, którzy podpisują umowę z Dyrektorem Generalnym Lasów Państwowych. Kolejne 7 przedsiębiorstw to firmy o zasięgu  regionalnym, podpisujące umowę z Dyrektorem Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu. Pozostałe 64 firmy są klientami lokalnymi, z którymi umowę podpisuje Nadleśniczy Nadleśnictwa Dąbrowa.

Lasy Państwowe zaopatrują w drewno nie tylko firmy, ale także osoby fizyczne niebędące przedsiębiorcami. Osoby te wykorzystują drewno jako: opał służący do ogrzewania własnych obiektów, żerdzie gospodarcze, materiał budowlany wykorzystywany na własne potrzeby. Drewno przeznaczone na właśnie takie cele jest uznane jako tzw. „pula detaliczna", na którą w 2017 roku przeznaczyliśmy: prawie 14 tys. m3.

Nadleśnictwo prowadząc swoją gospodarkę, bardzo często również wykorzystuje drewno. Surowiec przeznaczony na prace wykonywane w nadleśnictwie zostaje wyodrębniony w tzw. puli „potrzeby własne", na które przeznaczyliśmy niecałe 1 tys. m3.

W naszym nadleśnictwie realizujemy projekt rozwojowy Lasów Państwowych pt. „Drewno dla samowystarczalności energetycznej samorządów oraz dla bezpieczeństwa energetycznego państwa". Na cel tego projektu przeznaczyliśmy: 100 m3 drewna. 

Sprzedaż drewna na 2017 rok jeszcze się nie zakończyła, jednak jesteśmy przekonani, że kolejne etapy przebiegną tak samo sprawnie, jak te które już zakończyliśmy.

Sprzedaż surowca drzewnego jest podstawowym dochodem każdego nadleśnictwa w zarządzie LP. Przychody ze sprzedaży drewna pozwalają na realizację wielu zadań niezbędnych do utrzymania ciągłości istnienia lasów w Polsce. Przychody ze sprzedaży przeznaczone są na prace związane z hodowlą lasu (min. sadzenie lasu), ochroną lasu (min. ochrona przed szkodliwymi owadami i grzybami), ochroną przeciwpożarową (np. punkty czerpania wody, monitoring, sprzęt gaśniczy) oraz wiele innych zadań, które każdego dnia stoją przed leśnikami. Dzięki środkom uzyskanym ze sprzedaży drewna nadleśnictwa mogą zadbać również o zagospodarowanie turystyczne polskich lasów. Każda osoba odwiedzająca lasy w zarządzie LP może korzystać z znajdującej się w nich infrastruktury, np. miejsc postoju, składających się z parkingu, ławek, stolików i zadaszenia, przy których często można spotkać tablicę, z ciekawymi informacjami na temat  miejsca, w którym nasz gość właśnie się znajduje. W takich miejscach niejednokrotnie można miło spędzić czas, odpocząć po spacerze, przejażdżce rowerem lub grzybobraniu. Uzyskane ze sprzedaży drewna środki przeznaczone są również na organizację zajęć edukacyjnych z dziećmi i dorosłymi, na których można poznać pracę leśników oraz faunę i florę polskich lasów. Przychody ze sprzedaży drewna są naszym podstawowym źródłem utrzymania, dzięki którym jesteśmy w stanie prowadzić zrównoważoną gospodarkę leśną oraz wypełniać funkcję społeczną w naszym kraju.


Nadleśnictwa i inne

Projekty LP 2014-2020 Projekty LP 2014-2020