Aktualności Aktualności

Powrót

Szacowanie szkód po nowemu

Szacowanie szkód po nowemu

W związku ze zmianą ustawy „Prawo Łowieckie” w dniu 8 maja br. w siedzibie Nadleśnictwa Dąbrowa odbyło się spotkanie z przedstawicielami gmin, dotyczące procedury szacowania szkód wyrządzonych w uprawach i płodach rolnych przez zwierzęta leśne.

Spotkanie rozpoczął Nadleśniczy Nadleśnictwa Dąbrowa – Karol Pawlicki witając wszystkich gości oraz omawiając tematykę spotkania.

            Pierwszą część spotkania poprowadziła Dorota Piechowska- Zastępca Nadleśniczego Nadleśnictwa Osie omawiając zmiany w ustawie Prawo łowieckie, dotyczące szacowania szkód łowieckich. Poinformowała również, że właściciel lub użytkownik nieruchomości może złożyć pisemne oświadczenie o zakazie wykonywania polowania na jego nieruchomości, w takim przypadku odszkodowanie za wyrządzone szkody przez zwierzynę nie przysługuje. Pani Piechowska zwróciła uwagę na niezbędne elementy, które powinien zawierać wniosek o oszacowanie szkody. Na podstawie danych znajdujących się we wniosku zespół szacujący może przygotować niezbędne materiały do szacowania. Następnie przedstawiła procedurę szacowania szkód wyrządzonych przez zwierzynę objętą całoroczną ochroną, zgodnie z art. 50 ustawy Prawo łowieckie – za takie szkody odpowiada Skarb Państwa. Pani Piechowska omówiła również procedurę odwołań od oszacowanych szkód. Odwołanie od szkody szacowanej na terenie obwodu łowieckiego dzierżawionego kieruje się do Nadleśniczego nadleśnictwa, właściwego ze względu na miejsce wystąpienia szkody, natomiast odwołanie od szkody szacowanej na terenie OHZ (Ośrodka Hodowli Zwierzyny) kieruje się do Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych, właściwego ze względu na miejsce wystąpienia szkody. Nadleśniczy poinformował o wdrażanych przez Lasy Państwowe szkoleniach e-learningowych oraz przydatne materiały do pobrania.

            Drugą część spotkania poprowadził Inżynier Nadzoru Nadleśnictwa Dąbrowa – Janusz Boguski, który omówił praktyczną stronę szacowania szkód wyrządzonych na polach przez zwierzynę. Przedstawił sposoby ochrony pól, np. zakładanie pastuchów, środki odstraszające (zapachowe), dyżury myśliwych na polach.

            Spotkanie podsumował Nadleśniczy Nadleśnictwa Dąbrowa, zwracając uwagę na bardzo istotne elementy podczas szacowania szkód: wysoka kultura osobista, umiejętność prowadzenia mediacji i spokojnej negocjacji. Zastępca Nadleśniczego Nadleśnictwa Osie zaznaczyła, że osoby pracujące w zespole będące przedstawicielami Gminy lub Nadleśnictwa są pracownikami państwowymi wykonującymi obowiązki służbowe.


Nadleśnictwa i inne

Projekty LP 2014-2020 Projekty LP 2014-2020