Wydawca treści Wydawca treści

Polskie lasy

Polska jest w europejskiej czołówce, jeśli chodzi o powierzchnię lasów. Zajmują one 29,2 proc. terytorium kraju, rosną na obszarze 9,1 mln ha. Zdecydowana większość to lasy państwowe, z czego prawie 7,6 mln ha zarządzane jest przez Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe.

W Polsce lasów wciąż przybywa. Lesistość kraju zwiększyła się z 21 proc. w roku 1945 do 29,2 proc. obecnie. Od roku 1995 do 2011 powierzchnia lasów zwiększyła się o 388 tys. ha. Podstawą prac zalesieniowych jest „Krajowy program zwiększania lesistości", zakładający wzrost lesistości do 30 proc. w 2020 r. i do 33 proc. w 2050 r. Lasy Polski są bogate w rośliny, zwierzęta i grzyby. Żyje w nich 65 proc. ogółu gatunków zwierząt.

Lasy rosną w naszym kraju na glebach najsłabszych, głównie z powodu rozwoju rolnictwa w poprzednich wiekach. Wpływa to na rozmieszczenie typów siedliskowych lasu w Polsce. Ponad 55 proc. powierzchni lasów zajmują bory. Na pozostałych obszarach występują siedliska lasowe, głównie mieszane. Ich niewielką część stanowią olsy i łęgi – niewiele ponad 3 proc.

W latach 1945-2011 powierzchnia drzewostanów liściastych na terenach PGL LP wzrosła z 13 do ponad 28,2 proc.

Na terenach nizinnych i wyżynnych najczęściej występuje sosna. Rośnie ona na 64,3 proc. powierzchni leśnej w PGL LP oraz na 57,7 proc. lasów prywatnych i gminnych. W górach przeważa świerk (zachód) oraz świerk z bukiem (wschód). Dominacja sosny wynika ze sposobu prowadzenia gospodarki leśnej w przeszłości. Kiedyś monokultury (uprawy jednego gatunku) były odpowiedzią na duże zapotrzebowanie przemysłu na drewno. Takie lasy okazały się jednak mało odporne na czynniki klimatyczne. Łatwo padały również ofiarą ekspansji szkodników.

W polskich lasach systematycznie zwiększa się udział innych gatunków, głównie liściastych. Leśnicy odeszli od monokultur – dostosowują skład gatunkowy drzewostanu do naturalnego dla danego terenu. Dzięki temu w latach 1945-2011 powierzchnia drzewostanów liściastych na terenach PGL LP wzrosła z 13 do ponad 28,2 proc. Coraz częściej występują dęby, jesiony, klony, jawory, wiązy, a także brzozy, buki, olchy, topole, graby, osiki, lipy i wierzby.

W naszych lasach najczęściej występują drzewostany w wieku od 40 do 80 lat. Przeciętny wiek lasu wynosi 60 lat. Coraz więcej jest drzew dużych, liczących ponad 80 lat. Od końca II wojny światowej ich powierzchnia wzrosła z 0,9 mln ha do prawie 1,85 mln ha.

Raporty o stanie lasów w Polsce


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Spacer z leśnikiem

Spacer z leśnikiem

Zapraszamy na majówkowy spacer po  urokliwych zakątkach Leśnictwa  Bedlenki i Leśnictwa Gródek

 

Maj to doskonały okres podglądania przyrody w pełnym jej rozkwicie.  Zapraszamy chętne osoby 25 maja 2025 r. (niedziela), o godz. 10.00 do Leśnictwa Bedlenki na „Spacer z leśnikiem”.  

Piesza wędrówka po terenach leśnych, pod okiem doświadczonego leśniczego Pana Tomasza Tadeja to doskonała okazja do zdobycia wiedzy o lesie, a także do bliższego poznania otaczającej nas przyrody.   
Spacer, o długości około 8 km rozpoczniemy od miejscowości Lubocheń i nowo powstałego miejsca postoju pojazdów, następnie udamy się na tzw. Łączkę Papieską. Kolejnym przystankiem będzie elektrownia  wodna w Gródku i powrót na miejsce postoju pojazdów. Tematem przewodnim spaceru będzie prowadzona przez leśników gospodarka leśna, ale także ciekawostki dot. Łączki Papieskiej oraz elektrowni w Gródku.
Udział w spacerze jest bezpłatny, skierowany do młodzieży i osób dorosłych. Ze względu na sprawy organizacyjne wymagane jest wcześniejsze zgłoszenie pod numerem telefonu 539 697 912 lub na adres e-mail: monika.kwasniewska@torun.lasy.gov.pl.

Opis wydarzenia


1.    Wydarzenie jest kierowane do młodzieży i dorosłych lubiących piesze wędrówki po lesie.
2.    Zapisy: do dnia 22 maja 2025, do godz. 14.00, pod numerem telefonu 539 697 912, u Pani Moniki Kwaśniewskiej.
3.    Ilość miejsc ograniczona!!!
4.    Spacer po lesie połączony z plenerową lekcją prowadzoną przez leśnika na trasie około 8 km, (czas przejścia około 3 godzin).
5.    Zbiórka w dniu 25.05.2025 r. na miejscu postoju pojazdów Lubocheń  (link do mapy - po kliknięciu nastąpi przeniesienie do mapy),  godz. 10.00.
6.    Przypominamy o założeniu odpowiedniego stroju do pieszych wędrówek oraz zabraniu preparatów odstraszających kleszcze, a także wody do picia i przekąsek .

Prosimy o zapoznanie się z regulaminem wydarzenia  oraz o przestrzeganiu zasad obowiązujących na terenach leśnych.

Do zobaczenia na leśnych ścieżkach!