Asset Publisher Asset Publisher

Pomniki przyrody

Pomnikami przyrody są pojedyncze twory przyrody ożywionej lub martwej, lub ich skupienia, o szczególnej wartości naukowej, kulturowej i historycznej oraz odznaczające się indywidualnymi cechami, jak sędziwe drzewa i krzewy gatunków rodzimych i obcych, głazy narzutowe, źródła, skałki, jaskinie itp.

 

Na terenie Nadleśnictwa Dąbrowa znajduje się 53 pomników przyrody (w tym 2 powierzchniowe, 49 pojedynczych drzew i 2 pomniki przyrody nieożywionej)

Spośród pojedynczych dębów i lip porozrzucanych po terenie nadleśnictwa należy wyróżnić dwa szczególnie ciekawe dla miłośników przyrody.

Na terenie leśnictwa Gródek, w miejscowości Laskowice Pomorskie, znajduje się zabytkowy park dworski z 45 drzewami pomnikowymi  o powierzchni 8,84 ha. Każde z tych drzew budzi podziw i ogromne zainteresowanie zwiedzających. Można tu zobaczyć przede wszystkim sędziwe dęby i lipy, klony, buki, jesiona, graby ale również daglezje, jodłę balsamiczną, sosnę wejmutkę oraz żywotniki olbrzymie.  

W okolicach miejscowości Leosia, na terenie leśnictwa Gródek znajduje się ponadto głaz narzutowy nazwany imieniem "Świętego Wojciecha", który ciekawie wkomponował się w krajobraz otaczających go drzewostanów sosnowych.  Przewrotnie nazywany jest "Diabelskim kamieniem".

 

Kamień świętego Wojciecha fot. J. Bock


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Śmieci w lesie

Śmieci w lesie

Problematyka zaśmiecania naszego środowiska naturalnego dotyczy nie tylko lasu. Niechlubny obraz naszego bytowania możemy spotkać w różnych ekosystemach.  
Śmieci nie tylko szpecą naturalny krajobraz i zniechęcają do odwiedzania lasu. Są zagrożeniem dla wielu zwierząt, ponieważ mogą stanowić m. in. śmiertelne pułapki lub powodować zatrucia. W porzuconych odpadach czasami znajdują się różnego typu substancje chemiczne, które często powodują skażenie powietrza, gleby i wody. Ponadto śmieci sprzyjają rozwojowi niebezpiecznych bakterii i grzybów. W przypadku pożaru lasu są paliwem, które podtrzymuje ogień i ułatwia jego rozprzestrzenianie się.


Corocznie Nadleśnictwo Dąbrowa systematycznie zbiera i wywozi z terenów leśnych tony śmieci, na które składają się m. in. butelki po napojach, różnego typu opakowania po jedzeniu, opony, materiały budowlane i inne odpady. Koszt ich zbiórki i wywozu na wysypisko śmieci mógłby być przeznaczony na inne cele, np. rozbudowę infrastruktury turystycznej czy na zalesianie gruntów lub ochronę lasu. W  2023 roku na terenie Nadleśnictwa Dąbrowa zebrano z terenów leśnych około 13 ton śmieci, co wygenerowało koszt około 23 000,00 zł.
Pomimo licznych kampanii edukacyjnych problem śmieci cały czas nie maleje. Nadleśnictwo dzięki współpracy z miejscowymi placówkami oświatowymi corocznie organizuje akcje zbierania śmieci z terenów leśnych, mając nadzieję, że taki sposób edukacji dzieci i młodzieży zaowocuje w przyszłości spadkiem ilości śmieci w różnych ekosystemach.   
W dniu 18 kwietnia 2024 r. zbieraliśmy wspólnie z przedszkolakami z Przedszkola Samorządowego w Górnej Grupie śmieci z lasów w okolicach miejscowości Stare Marzy. Natomiast w dniu 26 kwietnia 2024 r. posprzątaliśmy z uczniami klas V i VI Szkoły Podstawowej w Grupie tereny leśne w okolicach Grupy.


Dziękujemy przedszkolakom, uczniom i ich wychowawcom za zaangażowanie oraz zachęcamy do udziału w akcji #Zabierz5zlasu.