Widok zawartości stron
Ścieżka spacerowa z elementami dydaktycznymi "Rybienka"
Ścieżka spacerowa z elementami dydaktycznymi „Rybienka" przebiega szlakiem turystycznym łączącym malowniczo położone jezioro Rybno z wsią Lipinki. Ze względów historycznych jest to szlak partyzantów Armii Krajowej. Ścieżka ma charakter dydaktyczny, rekreacyjny, zdrowotny i historyczny.
Teren wzdłuż ścieżki jest charakterystyczny dla Borów Tucholskich. Rzeźba terenu ukształtowana została podczas zlodowacenia bałtyckiego. Przeważają gleby bielicowe wykształcone z luźnych piasków o niskim poziomie wód gruntowych. Dominuje bór sosnowy; drzewostany iglaste, jednowiekowe, sadzone sztucznie. Wszystkie te czynniki tworzą specyficzny klimat i warunki rozwoju dla istot żywych a jednocześnie mogą powodować powstawanie zagrożeń dla istniejącego środowiska.
Przystanki dydaktyczne oznakowane są kamieniem z numerem.
Opis przystanków:
- Podszyt – krzewy lub drzewa znajdujące się w dolnej warstwie drzewostanu, spełniające rolę pielęgnacyjną gleby i zwiększające różnorodność.
- Sosna zwyczajna- „królowa" Borów Tucholskich
- Podrost świerkowy w drzewostanie – jest to młode pokolenie drzew, które w przyszłości będzie stanowić drzewostan główny.
- Zwierzyna w lesie i urządzenia łowieckie. Stanowi ona nieodłączny składnik ekosystemów leśnych. Człowiek hoduje ją, chroni ale również reguluje jej liczebność.
- Ochrona lasu. Lite, jednogatunkowe, jednowiekowe drzewostany są silnie narażone na ataki ze strony owadów i innych organizmów żywych. Dlatego ważne jest aby w porę zaobserwować i zlokalizować zagrożenie w celu podjęcia zabiegów ratowniczych
- Piętra w drzewostanie. Rezultat konkurencji biologicznej roślin o światło, prowadzący do maksymalnego wykorzystania przestrzeni przez poszczególne gatunki będące przedstawicielami różnych form życiowych. Podstawowe piętra to: runo, podszyt, podrost i drzewostan dojrzały.
Obecna ścieżka spacerowa zastąpiła ścieżkę dydaktyczną Rybno z racji częstych aktów wandalizmu na infrastrukturze edukacyjnej, głownie na tablicach.
W połowie trasy znajduje się wiata drewniana.
W bieżącym roku przewiduje się wydanie broszury informacyjnej na temat przystanków ścieżki.