Wydawca treści Wydawca treści

Surowiec do wszystkiego

W erze szkła, aluminium i krzemu można by odnieść wrażenie, że drewno jest passé. Nic bardziej mylnego! Gdziekolwiek się znajdziemy, na pewno wokół nas będzie wiele przedmiotów, które nie powstałyby bez użycia drewna.

Szacuje się, że współcześnie ma ono ok. 30 tys. zastosowań: drewno i materiały drewnopochodne są wykorzystywane m.in. w budownictwie, górnictwie, energetyce, do produkcji maszyn rolniczych i przemysłowych, podłóg, mebli, płyt, papieru i opakowań, narzędzi, instrumentów muzycznych, sprzętu sportowego, zabawek czy materiałów biurowych.

Szacuje się, że współcześnie drewno ma ok. 30 tys. zastosowań

Pochodzenie, sposób pozyskania i właściwości fizyczne drewna sprawiają, że jest najbardziej naturalnym i przyjaznym materiałem, który wykorzystujemy na tak wielką skalę. Jest niezbędnym elementem modnego dziś życia w stylu „eko", w harmonii z naturą i w zdrowiu. W obliczu zmian klimatycznych ważne jest też to, że nie tylko żywe drzewa wiążą  znaczne ilości dwutlenku węgla. Wielkim magazynem CO2 są również produkty z drewna.

Im bardziej rozwinięta i nowoczesna gospodarka, tym więcej drewna potrzebuje. W ciągu ostatnich dwóch dekad zużycie drewna w naszym kraju wzrosło aż dwuipółkrotnie. W 1990 r. Polak przeciętnie zużywał rocznie równowartość 0,4 m sześc. drewna okrągłego, a obecnie – ponad 1 m sześc. Można się spodziewać, że ten wskaźnik jeszcze bardziej wzrośnie – do wartości podobnych jak w innych krajach europejskich (Niemiec zużywa rocznie średnio 1,7 m sześc. drewna, Czech – prawie 1,5 m sześc., Włoch– 1,1 m sześc.).

Dowiedz się więcej o drewnie z książki „Naturalnie, drewno!" (PDF)


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Choinkobranie

Choinkobranie

Czas wybrać najpiękniejsze drzewko

Sprzedaż choinek czas zacząć!

Boże Narodzenia już coraz bliżej. Czas pomyśleć o świątecznym drzewku. Zachęcamy do zakupu naturalnych drzewek świątecznych z polskich lasów. Choinki pochodzą z cięć pielęgnacyjnych lub zostały wyhodowane i pozyskane na specjalnych do tego celu przeznaczonych powierzchniach leśnych - plantacjach.

Sprzedaż choinek odbywać się będzie od 12 do 23 grudnia 2022 roku, od poniedziałku do piątku, w godzinach od 7.00 do 14.00, po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym, w następujących miejscach:

  • przy biurze Nadleśnictwa Dąbrowa (Jeżewo, ul. Leśna 25, 86-131 Jeżewo), osoby do kontaktu: Pan Grzegorz Ziółkowski – 602 237 126, Pan Kacper Gałecki – 534 060 415;
  • w leśnictwach:
  1. Leśnictwie Terespol (Terespol, ul. Dworcowa 21, 86-105 Świecie), osoby do kontaktu: Pan Stanisław Daszkowski – 606 986 814, Pan Rafał Kęska – 535 024 278,
  2. Leśnictwie Bojanowo  - (szkółka leśna Bojanowo), osoby do kontaktu: Pan Krzysztof Książka – 602 237 230, Pan Wiktor Jaroszewski  – 534 978 841,
  3. w pozostałych leśnictwach, w zależności od możliwości danego leśnictwa po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym z miejscowym leśniczym.

UWAGA W WEEKEND 17-18 GRUDNIA 2022 R. BĘDZIECIE MOGLI PASTWO ZAKUPIĆ W SIEDZIBIE NADLEŚNICTWA DĄBROWA SWOJE NAJPIĘKNIEJSZE DRZEWKO ŚWIATECZNE. JESTEŚMY DO PASTWA DYSPOZYCJI OD GODZINY 9:00 DO 14:00. ZAPRASZAMY

 

Drodzy klienci

 

W sprzedaży znajdziecie Państwo świerki pospolite oraz  

kłujące (srebrzyste).

 

 

W załączeniu decyzja z cennikiem na choinki.

 

 

Zapraszamy do zapoznania się i zakupu pachnących lasem drzewek.