Wydawca treści Wydawca treści

Surowiec do wszystkiego

W erze szkła, aluminium i krzemu można by odnieść wrażenie, że drewno jest passé. Nic bardziej mylnego! Gdziekolwiek się znajdziemy, na pewno wokół nas będzie wiele przedmiotów, które nie powstałyby bez użycia drewna.

Szacuje się, że współcześnie ma ono ok. 30 tys. zastosowań: drewno i materiały drewnopochodne są wykorzystywane m.in. w budownictwie, górnictwie, energetyce, do produkcji maszyn rolniczych i przemysłowych, podłóg, mebli, płyt, papieru i opakowań, narzędzi, instrumentów muzycznych, sprzętu sportowego, zabawek czy materiałów biurowych.

Szacuje się, że współcześnie drewno ma ok. 30 tys. zastosowań

Pochodzenie, sposób pozyskania i właściwości fizyczne drewna sprawiają, że jest najbardziej naturalnym i przyjaznym materiałem, który wykorzystujemy na tak wielką skalę. Jest niezbędnym elementem modnego dziś życia w stylu „eko", w harmonii z naturą i w zdrowiu. W obliczu zmian klimatycznych ważne jest też to, że nie tylko żywe drzewa wiążą  znaczne ilości dwutlenku węgla. Wielkim magazynem CO2 są również produkty z drewna.

Im bardziej rozwinięta i nowoczesna gospodarka, tym więcej drewna potrzebuje. W ciągu ostatnich dwóch dekad zużycie drewna w naszym kraju wzrosło aż dwuipółkrotnie. W 1990 r. Polak przeciętnie zużywał rocznie równowartość 0,4 m sześc. drewna okrągłego, a obecnie – ponad 1 m sześc. Można się spodziewać, że ten wskaźnik jeszcze bardziej wzrośnie – do wartości podobnych jak w innych krajach europejskich (Niemiec zużywa rocznie średnio 1,7 m sześc. drewna, Czech – prawie 1,5 m sześc., Włoch– 1,1 m sześc.).

Dowiedz się więcej o drewnie z książki „Naturalnie, drewno!" (PDF)


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Podsumowanie akcji sadziMY

Podsumowanie akcji sadziMY

Kolejna wspólna akcja #sadziMY z Prezydentem RP w Nadleśnictwie Dąbrowa już za nami

Dzięki wspólnej pracy wszystkich leśników w Polsce co roku systematycznie zwiększa się powierzchnia lasów. Mimo, że czasem wysiłek wielu pokoleń niszczą klęski żywiołowe, sadzenie trwa i obecnie lasy zajmują już blisko jedną trzecią powierzchni naszego kraju.

Wszyscy wiemy jak ważna jest rola roślin, w tym drzew dla naszego zdrowia i życia. Dzięki inicjatywie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej i Pierwszej Damy w dniu 30 września i 1 października br. we wszystkich nadleśnictwach w kraju leśnicy rozdawali sadzonki drzew leśnych, które z łatwością można było później posadzić jako własne drzewo np. w przydomowym ogrodzie czy na działce.

Dla chętnych osób chcących wziąć udział w akcji, a tym samym przyczynić się do zwiększania zielonych obszarów, Nadleśnictwo Dąbrowa przygotowało łącznie 2600 szt. sadzonek świerka, buka, klona i brzozy. Drzewka były rozdawane w dniu 30 września i 1 października od godziny 9.00 do 15.00 przy siedzibie nadleśnictwa https://fb.watch/8nWKXb077F/. Ponadto w celu umożliwienia dotarcia wszystkim osobom zainteresowanym akcją zorganizowano dodatkowe dwa punkty, tj. 30 września rozdawano w godzinach od 10.00 do 12.00 drzewka przy Urzędzie Gminy w Jeżewie, natomiast 1 października można było odebrać od godziny 15.30 sadzonki w Rulewie.

Na naszych stoiskach oprócz otrzymania sadzonki można było porozmawiać z leśnikami na tematy związane m. in. z leśnictwem czy prawidłowym sposobem sadzenia  drzewek i ich pielęgnacją. Wyjaśnialiśmy jakie warunki glebowe i wilgotnościowe potrzebują poszczególne gatunki oraz jak wykonać sadzenie. Wszystkie sadzonki, które trafiły do Państwa podczas akcji zostały wyhodowane w naszej szkółce leśnej Bojanowo.

Mamy nadzieję, że wszystkie otrzymane sadzonki już rosną i będą cieszyły oczy obdarowanych przez długie lata. Zapraszamy na kolejną akcję #sadziMy za rok do Nadleśnictwa Dąbrowa.