Wydawca treści Wydawca treści

Surowiec do wszystkiego

W erze szkła, aluminium i krzemu można by odnieść wrażenie, że drewno jest passé. Nic bardziej mylnego! Gdziekolwiek się znajdziemy, na pewno wokół nas będzie wiele przedmiotów, które nie powstałyby bez użycia drewna.

Szacuje się, że współcześnie ma ono ok. 30 tys. zastosowań: drewno i materiały drewnopochodne są wykorzystywane m.in. w budownictwie, górnictwie, energetyce, do produkcji maszyn rolniczych i przemysłowych, podłóg, mebli, płyt, papieru i opakowań, narzędzi, instrumentów muzycznych, sprzętu sportowego, zabawek czy materiałów biurowych.

Szacuje się, że współcześnie drewno ma ok. 30 tys. zastosowań

Pochodzenie, sposób pozyskania i właściwości fizyczne drewna sprawiają, że jest najbardziej naturalnym i przyjaznym materiałem, który wykorzystujemy na tak wielką skalę. Jest niezbędnym elementem modnego dziś życia w stylu „eko", w harmonii z naturą i w zdrowiu. W obliczu zmian klimatycznych ważne jest też to, że nie tylko żywe drzewa wiążą  znaczne ilości dwutlenku węgla. Wielkim magazynem CO2 są również produkty z drewna.

Im bardziej rozwinięta i nowoczesna gospodarka, tym więcej drewna potrzebuje. W ciągu ostatnich dwóch dekad zużycie drewna w naszym kraju wzrosło aż dwuipółkrotnie. W 1990 r. Polak przeciętnie zużywał rocznie równowartość 0,4 m sześc. drewna okrągłego, a obecnie – ponad 1 m sześc. Można się spodziewać, że ten wskaźnik jeszcze bardziej wzrośnie – do wartości podobnych jak w innych krajach europejskich (Niemiec zużywa rocznie średnio 1,7 m sześc. drewna, Czech – prawie 1,5 m sześc., Włoch– 1,1 m sześc.).

Dowiedz się więcej o drewnie z książki „Naturalnie, drewno!" (PDF)


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Roztrzygnięcie konkursu świątecznego

Roztrzygnięcie konkursu świątecznego

"Leśna ozdoba świąteczna"

Celem konkursu było m. in.  propagowanie zrównoważonego rozwoju poprzez promowanie drewna jako surowca w 100% odnawialnego, popularyzacja tradycji wytwarzania własnoręcznych ozdób świątecznych przy wykorzystaniu darów lasów i materiałów naturalnych.

Do nadleśnictwa wpłynęły łącznie 24 prace. W I kategorii przewidzianej dla uczniowie klas I-III szkół podstawowych wpłynęło 13 prac, natomiast w II kategorii przeznaczonej dla uczniów klas IV-VIII szkół podstawowych złożono 11 prac. Podczas oceniania prac Komisja konkursowa  brała pod uwagę oryginalności i zgodność z tematyką konkursu, staranność, włożony wkład własny oraz samodzielność przy wykonaniu pracy. Wszystkie prace zachwyciły nas pomysłowością, wysokim poziomem wykonania oraz  walorami artystycznymi. W dniu 13.12.2022 r.  Komisja konkursowa przyznała następujące miejsca:

  1. Kategoria I:

I miejsce – Natalia Radzimska,

II miejsce – Filip Wanat,

III miejsce – Marta Gliniecka,

III miejsce – Malwina Szolginia,

  1. kategoria II:

I miejsce – Julia Hemke,

II miejsce – Tymoteusz Kiec,

III miejsce – Kinga Kołodziejczyk,

III miejsce – Karolina Hańtzschel.

W dniu 19.12.2022 r. odbyło się w Ośrodku Edukacji Leśnej „Dąbrówka” uroczyste wręczenie nagród oraz pamiątkowych dyplomów wszystkim uczestnikom konkursu.

Serdecznie gratulujemy laureatom i pozostałym autorom prac. Dziękujemy za włożoną pracę oraz zaangażowanie. Zapraszamy na przyszły rok do uczestnictwa w kolejnej edycji konkursu.