Wydawca treści Wydawca treści

Rezerwacja terminów zajęć edukacyjnych

Wszystkie zajęcia edukacyjne odbywające się na terenie Nadleśnictwa Dąbrowa odbywają się po wcześniejszym umówieniu terminu.

Każda grupa chcąca odwiedzić Nadleśnictwo Dąbrowa zgłasza ten fakt do koordynatora zajęć edukacyjnych w następujący sposób:

 - Telefonicznie pod nr. telefonu 52 331 87 13 wew. 23,  539 697 912  (Monika Kwaśniewska)

- mailowo pod adresem dabrowa@torun.lasy.gov.pl

- bezpośrednio u leśniczych numery w kontaktach do leśnictw

Opiekun grupy zobowiązany jest do wypełnienia i podpisania zgłoszenia zajęć edukacyjnych oraz  do przestrzegania regulaminu, zarówno Ośrodka, Ogrodu Dydaktycznego jak i ścieżki w Grabowcu (dokumenty w załączniku).

Zgłoszenie grupy musi nastąpić nie później niż dwa dni przed planowanym przyjazdem.

Grupy przyjmowane są od poniedziałku do piątku w godzinach od 9:00 do 13:00. Istnieje możliwość zorganizowania zajęć sobotnich po wcześniejszym uzgodnieniu.

Indywidualne zwiedzanie OEL "Dąbrówka" jest możliwe w godzinach pracy nadleśnictwa. Wejście zorganizowane na ścieżkę edukacyjna "Grabowiec" bez udziały pracownika LP wymaga zgłoszenia tego faktu do siedziby nadleśnictwa bądź do siedziby leśnictwa Grabowiec.

Za udział w zajęciach edukacyjnych nie pobiera się opłat. Istnieje możliwość organizacji ogniska (po uzgodnieniu).

Nadleśnictwo Dąbrowa nie wynajmuje swoich obiektów edukacyjnych do celów komercyjnych.

Zapraszamy do odwiedzenia Nadleśnictwa Dąbrowa !!!!!


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Uczciliśmy śmierć pomordowanych

Uczciliśmy śmierć pomordowanych

W dniu 19.09.2021 r. uczciliśmy śmierć pomordowanych Mszą św. przy mogile w Mniszku.

Na terenie dawnej żwirowni, około 2 km. od drogi krajowej nr 91 pomiędzy węzłem autostradowym Nowe Marzy, a  miejscowością Górna Grupa, na terenie obecnego Leśnictwa Mniszek znajduje się miejsce pamięci 10 000 pomordowanych Polaków. Nie tylko mężczyźni, ale także kobiety i dzieci zginęli tu z rąk niemieckiej paramilitarnej organizacji Selbstshutz , przy wsparciu Wehrmachtu i SS, w ramach hitlerowskiej akcji „Intelligenzaktion”. Mogiła w Mniszku jest drugim co do wielkości miejscem na Pomorzu obok nadmorskiej Piaśnicy, przesiąkniętym krwią pomordowanych mieszkańców Pomorza. Szacuje się, że w czasie Zbrodni Pomorskiej w 1939 i 1940 roku z rąk hitlerowskiego okupanta zginęło od 20 000 do 40 000 ludzi.

Przy mogile w Mniszku, każdego roku w trzecią niedzielę września odbywa się msza polowa upamiętniająca pomordowanych mieszkańców blisko 400 miejscowości, 21 powiatów przedwojennego województwa pomorskiego. W tym roku, podobnie jak w poprzednich latach ,rodziny pomordowanych, mieszkańcy, przedstawiciele władz samorządowych i szpitala psychiatrycznego w Świeciu, żołnierze Wojska Polskiego, strażacy z Ochotniczych Straży Pożarnych, Leśnicy Nadleśnictwa Dąbrowa i młodzież ze Związku Strzeleckiego „Strzelec” oddali hołd ofiarom, poprzez uczestnictwo w ceremoniale oraz złożenie wiązanek pod pomnikiem. Uroczystości uświetniały poczty sztandarowe Wojska Polskiego, Ochotniczych Straży Pożarnych i Nadleśnictwa Dąbrowa.
Rozpoczęcie ceremoniału stanowił „Apel Poległych” wzywających wszystkich poległych  i pomordowanych oraz wystąpienie Wójt Gminy Dragacz Pani Doroty Krezymon. Odczytywane fragmenty zeznań z roku 1979 składane przez bliskich ofiar przed ówczesną sekretarz Gminy Dragacz niosły sobą niebywały smutek i żal oraz stanowiły chwilę zadumy nad bestialstwem II Wojny Światowej - nad wyrachowaniem, schematyzmem oraz brakiem podstawowych uczuć i cech człowieczeństwa jakimi kierowali się oprawcy.

Liczna obecność zgromadzonych na uroczystości stanowi dowód pamięci o bohaterstwie i tragedii okresu II Wojny Światowej, a obecność młodzieży podczas uroczystości gwarantuje, że te karty historii pozostaną w pamięci i nie zostaną wymazane.